Anasayfa > Etiket Arşivi: hello bebek

Etiket Arşivi: hello bebek

Bebek Giysi Modelleri

Bebeklerde Giysi Seçimi ve Özellikleri

Bebek giysi modellerini seçerken öncelikle rahat ve kullanışlı olmasına dikkat edilmeli ve moda ikinci plana atılmalıdır. Bebek büyüdükçe hareketlerini kısıtlamayan, rahat giysiler seçilmelidir. İlk aylarda genellikle boydan tulum giyen bebeklerin altı ay sonunda giyebilecekleri giysi çeşitleri artmaktadır. Boydan elbiseler, ikili takımlar, pijamalar, pantolonlar, bahçıvan pantolonlar, şortlar, t-shirtler vs. giydirilebilmektedir. Yazın güneşten koruyan şapkalar, kışın ise rüzgar geçirmeyen şapkalar kullanılmalıdır. İlk altı ay grubunda olduğu gibi kışlık giysilerde soğuk ve rüzgar ... Devamını Oku »

Bebekleri güneşe çıkarırken nelere dikkat etmeli?

Bebekleri güneşe çıkarırken nelere dikkat etmeli?

Tüm deri kanserlerinde başlıca risk etmeni ultraviyole radyasyon yani güneştir. Çocukluk çağı boyunca güneş ışığı ile temas ne kadar az olursa deri kanseri riski de o kadar az olacaktır. Güneşe 10.00 ila 16.00 saatleri arasında çıkmak sakıncalıdır. Bu saatlerde çıkılması zorunlu ise bebeklere uzun kollu giysiler ve pantolon giydirmek gerekir. Güneşin altında çocuğunuza yüz ve gözlerini korumak için siperlikli şapka giydirmelisiniz. Uygun şekilde kullanıldığında güneş koruyucu kremler ultraviyoleye bağlı deri ... Devamını Oku »

Bebeğinizle güvenli yolculuk için nelere dikkat etmelisiniz?

Bebeğinizle güvenli yolculuk için nelere dikkat etmelisiniz?

Uçakla yolculuk: Uçaklarda tirbülans sırasında kucaktaki 2 yaşın altındaki çocuklar ağır yaralanabilirler. Bu nedenle çocuğunuz 9 kg oluncaya kadar, yüzü arkaya bakacak biçimde bebek koltuğunda, 9-18 kg arasında veya 2-4 yaş arası öne bakacak şekilde çocuk koltuklarında, 18 kg üstüne çıktığında ise sizin gibi uçağın emniyet kemeri ile bağlanmalıdır. Bebekler ve küçük çocuklar kalkış ve iniş sırasındaki kulakta basınç ve ağrı hissi duyabilirler. Bu sırada çocuğa yiyecek vermek ya da ... Devamını Oku »

0-1 Yaş Gelişim Özellikleri

0-1 Yaş Gelişim Özellikleri

Doğduğunda yaklaşık 2500-4000 gram ağırlığında, 48-53 cm. boyundadır. Baş çevresi yaklaşık 34.5 cm.dir. İlk 6 ayda haftada 150-210 gr. kilo alırken boyu ayda 2.5 cm., baş çevresi ise ayda 1.5 cm. artar. Günde yaklaşık 15 saat uyurlar. Bebek 1 yaşına geldiğinde doğum kilosu 3’e katlanırken, doğum boy uzunluğu %50 artar. Bebekler ilk doğduklarında refleksleri ile hareket eder. Çevresiyle fazla ilgilenmez. Tamamıyla egosentriktir. Bebek büyümeye başladıkça çevresiyle daha çok ilgilenmeye başlar. ... Devamını Oku »

Kolik bebekler için saç kurutma makinesi sesi (infantil kolik)

Kolik bebekler için saç kurutma makinesi sesi (infantil kolik)

Doğumu izleyen ilk üç ayda aşırı ağlama çok sık rastlanan bir yakınmadır. Kolikum infantum ilk kez 1954 yılında Wessel ve ark. tarafından üç haftadan fazla, haftada en az üç gün, günde üç saati aşan huzursuzluk ve ağlama nöbetleri olarak tanımlanmıştır. Bu krizlere “ilk üç ay koliği” adı verilmektedir. Bu durum bebeklerin %5-25’inde görülür Genellikle doğumdan sonra ikinci-üçüncü haftalarda başlar, altıncı-sekizinci haftalarda artar ve üçüncü-dördüncü aylarda kendiliğinden düzelir. Kolik ağlaması, normal ... Devamını Oku »

Bebeklerde Cilt Bakımı

Bebeklerde Cilt Bakımı

Cildini her zaman kuru tutun. Silme, kurulama gibi işlemleri ovalamadan yapın. Ağzından akan yiyecekleri sıyırarak almayın (cildi tahriş etmemek için) Fazla tükürüklerini yumuşakça silin. Yemekten sonra ağzını ve boynunu sildikten sonra kurulayın (özellikle gıdısı nemli kalmasın) Bez bölgesinde kızarıklık varsa veya ishalse pişik kremi kullanın Makatı çok kızarıksa az miktarda bepanten sürün. Alt temizliği nde ıslatılmış pamuk kullanın. Evde ıslak mendil kullanmak zorunda kalırsanız, ıslak pamukla durulayın. Temizliği önden arkaya ... Devamını Oku »