Anasayfa > Etiket Arşivi: hamilelik

Etiket Arşivi: hamilelik

Gebelikte Güvenli Aktiviteler

Gebelikte Egzersizin Yararları

Yüzme: Özellikle su içinde yapılan egzersizler oldukça yararlıdır ve giderek daha fazla ilgi görmektedir. Suyun kaldırma kuvvetinin gebelikte vücut ağırlığındaki artışı maskelemesi, yaralanma riskinin su içinde minimal olması, karada yapılan egzersizlere oranla vücut ısısının dağıtımının daha kolay olması ve fetal hiperteminin (anne karnındaki bebeğin ısısının aşırı yükselmesi) önlenmesi gibi avantajlarından dolayı su içi egzersizleri kuvvetle savunulmaktadır. Ancak suyun sıcaklığının annenin deri sıcaklı- ğından önemli ölçüde düşük olması şarttır. Yürüme : ... Devamını Oku »

Hamilelikte Egzersize Ne Zaman Son Verilmeli?

Aşağıdaki sorunlarla karşılaşan tüm kadınlar egzersize derhal son verip doktorlarına başvurmalıdırlar Abdominal (karın) ve pubik (kasık) ağrı, sırt ağrısı Vajinal kanama Nefes darlığı, baş dönmesi, baygınlık, çarpıntı veya taşikardi (kalp hızının aşırı yükselmesi) Yürüme güçlüğü Kadınların çoğu gebelikte kilo aldıkça, yoruldukça ve daha çabuk nefes nefese kaldıkça doğal olarak egzersiz miktarını azaltırlar. Gebelikte Egzersizin Güvenlik Sınırları Gebelikte yapılan egzersizin hem anne adayı hem de anne karnındaki bebekte yaratabileceği potansiyel tehlikelerin ... Devamını Oku »

Gebelikte Beslenmenin Önemi

Hamilelik Sırasında İş Anlaşması Fesh Edillebilir Mi?

Besinler, yaşam ve büyüme için elzemdir. Vücudun gereksinimi kadar besin ve besin öğelerinin alınmaması durumunda organizma normal büyüme ve gelişme gösteremez. Hatta ölüme bile neden olabilir. Sağlıklı olmanın temel koşullarından biri yeterli ve dengeli beslenmektir. Bebek anne karnında beslenirken annenin kaynaklarını kullanır. Bu nedenle gebelikte doğru beslenme hem bebeğin iyi gelişmesi hem de annenin sağlığı açısından hayati önem taşır. Gebelik dönemindeki beslenme, bebeğin beyin gelişimi ve sağlığı açısından çok önemlidir. ... Devamını Oku »

Gebelikte Egzersizin Yararları

Gebelikte Egzersizin Yararları

Egzersizin potansiyel yararları şunlardır: Dolaşım ve sindirim işlevlerini düzenler, Annenin kilo kontrolünü sağlar, Dayanıklılık ve kuvvetin artırılmasına yardımcı olur, Doğum için gereken kas aktivitesini destekler, Egzersiz, sosyal etkileşimin sağlanması, sosyal ve psikolojik açıdan iyilik hissinin artırılmasına katkıda bulunur, Doğum sırasındaki olası sorunların azaltılmasını sağlar, Doğumu kısaltmaya yönelik potansiyelin geliştirilmesine yardımcı olur, Gebelik diyabeti (şeker) olasılığının önlenmesinde önemlidir, Doğum sonrası iyileşmeyi hızlandırır. Devamını Oku »

Hamilelik Sırasında İş Anlaşması Fesh Edillebilir Mi?

Hamilelik Sırasında İş Anlaşması Fesh Edillebilir Mi?

Hamilelik Sırasında İş Anlaşması Fesh Edilebir Mi? Hayır. İş sözleşmesi, en fazla üç ay olan deneme süresi sonrasında ve doğumu takip eden 16 hafta içinde fesh edilemez. Bu nedenle, doğum sonrası çalışmaya devam etmek istemeyenlere, doğum öncesi çalışmayı bırakmaları tavsiye edilemez, çünkü bu durumda ücretli doğum izni hakkı kalmaz. Bu durumda işyerinden çıkış tarihinin doğum sonrası bir tarih olması gereklidir. Devamını Oku »

Doğumdan Önce Ne Zaman İzine Ayrılmalıdır?

Doğumdan Önce Ne Zaman İzine Ayrılmalıdır?

Hamileliğin 9. ayına girildiğinde her doktor hamile bir kadına çalışamayacağını bildiren bir rapor verir. Yasa’da ise ayrıca doğumu takip eden 14 hafta için bir ücretli izin hakkı vardır. Bazı toplu iş sözleşmeleri ise daha fazla ücretli doğum izni öngörmektedir. Bu durumda izin hakkı, en az 14 haftası doğumdan sonrasına kalmak üzere, doğum öncesinde de kullanılabilir. Örneğin 16 hafta ücretli izin hakkı olması halinde bunun en fazla 2 haftası doğumdan önce ... Devamını Oku »

Gebelikte Anemi

Anemi, kanda hemoglobin ve kırmızı kan küre miktarının azalmasıdır. Anemi bulunan gebelerde halsizlik, yorgunluk, baş dönmesi, sık nefes alma, ciltte solukluk ve enfeksiyonlara karşı dirençsizlik görülür. Anemi demir yetersizliğinde oluşur. Bebek demir ihtiyacını anneden karşıladığı için demir eksikliği çok belirgin olduğunda bebeğin gelişiminde ve büyümesinde problemler oluşabilmektedir. Çoğul gebeliklerde demir ihtiyacı daha da artmaktadır. Demir vücutta kan yapımını sağlar. Ancak demir, besinlerde yaygın olarak bulunmasına rağmen yeterince emilemediğinden yetersizliğini karşılamak ... Devamını Oku »

Yeni Doğan Bebek

Yeni Doğan Bebek

Yeni Doğan Bebek, Doğumla birlikte anne karnında başlamış olan hayat sona erer. Artık, bebek yeni bir ortama uymak zorundadır. Zorunluluğu yerine getirmek üzere akciğerler, kalp, dolaşım sistemi, beyin, mide ve bağırsak çalışmaya, bazı değişiklikler geçirmeye başlarlar. Isı düzenleme mekanizmasını bebek kendisi çalıştırmak zorundadır. Çünkü bebek karında iken vücut ısısı düzenli olarak anne tarafından ayarlanmaktaydı. Kan dolaşımı sayesinde anne kendi vücudunun ısısını düzenlerken bebeğin böyle bir düzenleme yapmasına gerek yoktu. Dış ... Devamını Oku »

Anne Adaylarına Öğütler

Anne Adaylarına Öğütler

Anne adayının elbiseleri geniş, ayakkabıları rahat ve alçak ökçeli olmalı, korse doktoru önerisi ile kullanılmalıdır. Anne adayı, ağır şeyler kaldırmaktan, yorucu işlerden sakınmalıdır. Yüksek yerlere uzanmak veya yüksek bir yerden düşmek bebeğinde düşmesine neden olabilir. Heyecan verici kavga, yangı gibi olayların ve korku filmlerinin seyrinden sakınılmalıdır. Sabah, akşam yarımşar saat yürümeli, Tüm zamanını oturarak ya da yatakta geçirmemelidir. Anne adayı, gebeliğin ilk alta ayda bir, son üç ayda da haftada ... Devamını Oku »

Doğum Öncesi Tanı İçin Uygulanan Yöntemler

Doğum Öncesi Tanı İçin Uygulanan Yöntemler

Gebelikte uygulanan başlıca doğum öncesi tanı ultrasonografi ve aminosentez yöntemleridir. Ultrasonografi: Ultra ses dalgarı veren bir alet ile fetusun iç ve dış organlarının görülmesi ve varsa anomalilerin saptanması esasına dayanır. Bebeğin kapasına ait şekil bozuklukları, omurganın kapanma kusurları, el ve ayak, hatta bağırsak, böbrek ve kalp gibi iç organ anomalileri de bu yöntemle tanınmaktadır. Bebek ve anne için sakıncası olmayan güvenilir bir doğum öncesi tanı yöntemi olan ultrasonografi, gebeliğin 16-17’nci ... Devamını Oku »

Gebeliğin Belirtileri

Gebeliğin Belirtileri

Gebeliğin Belirtileri: Tıbbi uygulamada en sık yapılan yanlış teşhislerden biride gebeliktir. Gebe olduğunu sanan kadınlardan bir kaçı gebe değildir. Bazıları ise gebelikleri ilerlemiş oldukları halde durumlarının farkına varamazlar. Aşağıda gösterilen belirtilerin bir yada  birkaçı gebe olabileceğinizin göstergesidir. ilk bakışta bu belirtilerin hiç birini hissetmeyebilirsiniz. Fakat içgüdüsel olarak bazı şeyleri farklı duyumsadığınız için gebe olduğunuzu tahmin edebilirsiniz. Gebeliğin belirtileri nelerdir? Normal aylık adetlerin kesilmesi: Normal, düzenli adet olan kadında, bir adetin görülmemesi ... Devamını Oku »