Anasayfa > Etiket Arşivi: hamilelik belirtileri

Etiket Arşivi: hamilelik belirtileri

Gebelik Döneminde Rahimdeki Değişmeler

Gebelik Döneminde Rahimdeki Değişmeler

Rahim gebelik ayları ilerdedikçe bebeğin büyümesi ile birlikte anne karnı içinde daha büyük bir hacim tutar. Özellikle bu hacim dışarıdan elle muayene ile belirlenebilecek düzeye geldikten sonra gebeliğin aylarını ve doğuma ne kadar süre kaldığını belirleyebilmek bakımından yardımcı bazı bulgular sağlar. Bu yolla anne karnından gebeliğin kaçıncı ayının olduğu hesaplanabilir. Hacim büyümesi anne adayının solunum sistemine alttan baskı yapar ve bu sebepten dolayı solunum hareketlerinde birtakım güçlükler meydana gelir. Bağırsaklar ... Devamını Oku »

Gebelik Olasılığını Güçlendiren Belirti ve Bulgular

Gebelik Olasılığını Güçlendiren Belirti ve Bulgular

Gebelik olasılığını güçlendiren belirti ve bulgular yedi grupta incelenebilir. Hormon testleri. Karın büyümesi. Rahimdeki değişmeler. Rahim ağzındaki değişiklikler. Dölütün karın üzerinden muayeneyle hissedilmesi. Düzensiz, aralıklı ve şiddetli rahim kasılmaları. Ballatman. Gebeliğin üçüncü ayının sonundan başlayarak büyümüş olan rahimi, karından muayene ile elle hissetmek olasıdır. Gebelik ilerledikçe rahimin üst sınırı yukarıya doğru yükselirken, karın da dışa ve yablara doğru büyür. Ayrıca gebelik sırasında rahim ve rahim ağzında gelişen değişiklikler doktor tarafından ... Devamını Oku »

Gebelik Kuşkusu Oluşturan Belirti ve Bulgular

Gebelik Kuşkusu Oluşturan Belirti ve Bulgular

Gebelik kuşkusu doğuran belirti ve bulgular iki grupta incelenebilir. Olası gebelik belirtilerini şöyle özetleyebiliriz. İdrar yapmada güçlük ya da sık sık idrar yapma. Bulantı ve kusma. Halsizlik. Çocuk hareketlerinin hissedilmesi. Besinlere karşı değişen istek. Olası gebelik işaretlerini de şöyle tanımlayabiliriz. Adet kanamasının görülmemesi veya gecikmesi. Deri renginin daha koyulaşması ve göbek derisindeki hamilelik çizgilerinin belirmesi. Vajinanın salgıladığı kaygan sıvı mukozanın renginin koyulaşması. Memelerdeki değişiklikler. Adet kanamasının en az on gün ... Devamını Oku »

Gebeliğin Belirtileri

Gebeliğin Belirtileri

Gebeliğin Belirtileri: Tıbbi uygulamada en sık yapılan yanlış teşhislerden biride gebeliktir. Gebe olduğunu sanan kadınlardan bir kaçı gebe değildir. Bazıları ise gebelikleri ilerlemiş oldukları halde durumlarının farkına varamazlar. Aşağıda gösterilen belirtilerin bir yada  birkaçı gebe olabileceğinizin göstergesidir. ilk bakışta bu belirtilerin hiç birini hissetmeyebilirsiniz. Fakat içgüdüsel olarak bazı şeyleri farklı duyumsadığınız için gebe olduğunuzu tahmin edebilirsiniz. Gebeliğin belirtileri nelerdir? Normal aylık adetlerin kesilmesi: Normal, düzenli adet olan kadında, bir adetin görülmemesi ... Devamını Oku »