Anasayfa > Etiket Arşivi: hafta hafta gebelik

Etiket Arşivi: hafta hafta gebelik

Erken Doğum (Prematüre)

Erken Doğum (Prematüre)

Erken doğan bebek, doktor ya da ebenin düşündüğü tarihten önce dünyaya gelirse buna erken doğum denir. Erken doğan bebeklerin gebelik süresi 37 haftadan az olursa bu bir erken doğumdur. Bu gibi durumlarda doğan bebek iyi gelişmemiş ve beslenememiştir. Kilosu 2.5 kg ya da daha azdır. Boyu 47 cm ya da daha azdır. Erken doğan bebek daima zayıftır. Erken doğan bebeklerin yaklaşık olarak % 8-12 si erken ve gelişmemiş olarak dünyaya ... Devamını Oku »

Doğum Belirtileri

Doğum Belirtileri

Bir gebelik, normal süresi olan 280 günü tamamlamadan da, beklenmedik bir zamanda örneğin yedi aylıkken erken doğumla sonlanabilir. Bu nedenle gebe bir kadının, doğumun başladığını gösteren belirtileri bilmesi ve bu belirtilerden bir az daha fazlasını hissettiğinde hastaneye başvurması gerkemektedir. Bu belirtileri şu şekilde sıralayabiliriz. Kasıklarda hissedilen, düzenli aralıklarla gelen ağrılar. Ağrılar zamanla şiddetini arttırır ve sık aralıklarla gelir. Örneğin başlangıçta 30-35 dk aralıklarla gelen ve 20-25 saniye süren ağrılar, gittikçe ... Devamını Oku »

Bebeğin Hareketleri

Bebeğin Hareketleri

Bebeğin Hareketleri Gebeliğin 2. ayından sonra karın hacmi büyür. Bu sırada bebeği ihtiva eden uterus ortalama bir portakal büyüklüğündedir. Üçüncü ayda bir ayva kadar büyür. 6. ayda uterus civarı dışarıdan ellenerek göbek hizasında hissedilir. Bebeğin ilk hareketleri ilk doğumlarda 5. aylarda, çeşitli hamileliklerde ise 3. ve 4. aylarda hissedilir. 4. ayda bebeğin kemik yapısı oluşur. Bu sırada kafa büyük, vücut küçüktür. 5. ayda bebek tamamlanmıştır. Tırnaklar ve sa.lar 7. ayda ... Devamını Oku »

Doğum Öncesi Uyarım Bebeğin Zihinsel Gelişimini Nasıl Etkiliyor?

Doğum Öncesi Uyarım Bebeğin Zihinsel Gelişimini Nasıl Etkiliyor?

Doğumdan önce, bebeğin beynindeki çok sayıda sinir hücresinin ölmesi fetal gelişimin olağan bir durumudur. Doğum öncesi uyarım, beyne doğumdan önce daha fazla sinir hücresinden yararlanması için bir fırsat vermekte ve böylece bebeğe daha büyük bir beyin kapasitesi ve yaşamda gerçek bir avantaj sağlamaktadır. Doğum öncesinde uyarılan bebeklerde aşağıdaki noktalara dikkat çekmektedir. 1. Bir bebeğin gelişiminde doğumdan beş ay önce başlayan ve yaklaşık olarak hayatın ikinci yılına kadar uzayan, beyin uyarımı ... Devamını Oku »

Bebeğin Anne Karnında Gelişim Aşamaları (Hafta Hafta Gebelik)

Bebeğin Anne Karnında Gelişim Aşamaları (Hafta Hafta Gebelik)

Hafta Hafta Gebelik, Anne karnında bebeğin gelişimi üç trimestr (üç aylık dönemler) halinde incelenir. Gebeliğin başlangıcı son adet tarihinin ilk günü olarak kabul edilir. Bu hesaplamaya göre gebelik 40 hafta sürer (9 ay 10 gün). Hafta Hafta Gebelik Birinci Trimester-İlk Üç Aylık Dönem Birinci trimester yani ilk üç aylık dönem, bebeğin organ gelişiminin başladığı ve tamamlandığı, anne adayının hamileliğe uyum sağladığı dönemdir. Bebeğin anne karnında geçirdiği ilk 8 haftalık dönemde, ... Devamını Oku »