Anasayfa > Etiket Arşivi: gebelik

Etiket Arşivi: gebelik

Gebelikte Güvenli Aktiviteler

Gebelikte Egzersizin Yararları

Yüzme: Özellikle su içinde yapılan egzersizler oldukça yararlıdır ve giderek daha fazla ilgi görmektedir. Suyun kaldırma kuvvetinin gebelikte vücut ağırlığındaki artışı maskelemesi, yaralanma riskinin su içinde minimal olması, karada yapılan egzersizlere oranla vücut ısısının dağıtımının daha kolay olması ve fetal hiperteminin (anne karnındaki bebeğin ısısının aşırı yükselmesi) önlenmesi gibi avantajlarından dolayı su içi egzersizleri kuvvetle savunulmaktadır. Ancak suyun sıcaklığının annenin deri sıcaklı- ğından önemli ölçüde düşük olması şarttır. Yürüme : ... Devamını Oku »

Gebelik Sırasında Memelerde Değişiklik Olur Mu?

Gebelik dönemi boyunca annenin memeleri, doğacak bebek için dünyadaki en uygun sütü üretecek ve kullanmaya hazırlayacak bir fabrika haline gelir.Meme başının etrafındaki deriden yağlı bir madde salgılanmaya başlar. Bu doğal madde emziren annenin meme ucunu çatlaklardan korur. Bu nedenle meme başını çatlaklardan korumak ya da temizlemek için meme başına karbonatlı su, sabunlu su, krem sürmeye gerek yoktur. Hatta bunları sürerken bu doğal yağlı madde de silinecek ve meme başında çatlaklar ... Devamını Oku »

Gebelikte Egzersizin Kapsamı

Gebelikte oluşan değişiklikler gözönüne alınarak hazırlanacak egzersiz programının kapsamı genel olarak şöyle olmalıdır. Düzgün postür (duruş) eğitimi, Uygun vücut mekaniklerinin öğretilmesi, Postpartum (doğum sonrası) çocuk bakımı için kolların kuvvetlendirilmesi, Artan vücut ağırlığının taşınabilmesi için bacakların kuvvetlendirilmesi, Ödem, varisler ve krampları önlemek için egzersiz ve eğitim, Pelvik taban kas kontrolü için egzersiz ve eğitim, Abdominal (karın) kasların kuvvetlendirilmesi, Kardiyovasküler (kalp-dolaşım sistemine ait) enduransın (dayanıklı-lık) korunması için aerobik egzersiz programı, Doğum sırasında ... Devamını Oku »

Hamilelikte Egzersize Ne Zaman Son Verilmeli?

Aşağıdaki sorunlarla karşılaşan tüm kadınlar egzersize derhal son verip doktorlarına başvurmalıdırlar Abdominal (karın) ve pubik (kasık) ağrı, sırt ağrısı Vajinal kanama Nefes darlığı, baş dönmesi, baygınlık, çarpıntı veya taşikardi (kalp hızının aşırı yükselmesi) Yürüme güçlüğü Kadınların çoğu gebelikte kilo aldıkça, yoruldukça ve daha çabuk nefes nefese kaldıkça doğal olarak egzersiz miktarını azaltırlar. Gebelikte Egzersizin Güvenlik Sınırları Gebelikte yapılan egzersizin hem anne adayı hem de anne karnındaki bebekte yaratabileceği potansiyel tehlikelerin ... Devamını Oku »

Gebelikte Tehlikeli Aktiviteler

Son yıllarda literatürde tüplü dalış ile ilgili anektodal bildirilerde, 30 ft’den sığ dalışlarda venöz hava embolisi riskinin düşük olduğu ve sık tekrarlanmadığı sürece anormal sonuçlara yol açmayacağı ileri sürülmektedir. Dekompresyon gerektiren derinliğe (30 ft’den derin) dalışlarda ise spontan düşük, konjenital malformasyon (doğuştan özür), fetal gelişme geriliği (anne karnındaki bebekte gelişme geriliği) ve preterm doğum (erken doğum) insidansı (olasılığı) üç ile beş kat artmaktadır. Yüksek irtifada yapılan egzersizler: 10.000 ft’in üzerindeki ... Devamını Oku »

Gebelikte Beslenmenin Önemi

Hamilelik Sırasında İş Anlaşması Fesh Edillebilir Mi?

Besinler, yaşam ve büyüme için elzemdir. Vücudun gereksinimi kadar besin ve besin öğelerinin alınmaması durumunda organizma normal büyüme ve gelişme gösteremez. Hatta ölüme bile neden olabilir. Sağlıklı olmanın temel koşullarından biri yeterli ve dengeli beslenmektir. Bebek anne karnında beslenirken annenin kaynaklarını kullanır. Bu nedenle gebelikte doğru beslenme hem bebeğin iyi gelişmesi hem de annenin sağlığı açısından hayati önem taşır. Gebelik dönemindeki beslenme, bebeğin beyin gelişimi ve sağlığı açısından çok önemlidir. ... Devamını Oku »

Pika (Aş erme)

Gebeliğin özellikle ilk üç ayında “aş erme” denilen bazı yiyeceklere karşı aşırı istek, bazılarına kaşı ise tiksinti gelişebilir. Bazen bu durum besin olmayan maddeleri yeme isteği eklinde görülebilir. Genelde yetersiz beslenen annelerde çok rastlanır. Kadın toprak, kil, kireç yemeye eğilim gösterir. Bu durumda kansızlık (anemi) gelişebilir. Diğer besin öğelerinin emilimi engellenir, parazitler görülebilir. Aşeren gebenin, sağlığa zararlı olmayan maddeleri yemesinde bir sakınca yoktur. Uzun süren aşermeler genellikle psikolojik kaynaklıdır. Aşerme ... Devamını Oku »

Gebelik Testleri

Gebelik uterusta (dış gebelik durumunda tüplerde ya da karın boşluğu gibi bir yerde) yerleştiği andan itibaren trofoblast hücreleri tarafından HCG (Human chorionic gonadotropin) adı verilen bir hormon salgılanmaya başlanır. Normalde kanda ve idrarda eser miktarda bulunan bu hormonun arttığının çeşitli testlerle gösterilmesi (HCG salgılayan tümörlerin olduğu çok ender durumlar hariç) vücutta bir gebelik olduğunun kesin kanıtıdır. Kandaki ve idrardaki HCG seviyesinin bu hormona yapısal olarak çok benzeyen luteinizan hormon (LH) ... Devamını Oku »

Sigaranın Bebeğe Verdiği Zararlar

Bireyler, çoğu zaman kendi sağlığını riske atarak sigara içebilmektedir. Sigara içmek, sadece bireyin kendi sağlığına değil aynı zamanda başkalarının sağlığının da bozulmasına neden olmaktadır. Anne karnındaki bebeklerin isene yazık ki henüz tercih yapma şansları yoktur. Gebelik süresince anne adayları,bebekleri adına tercih yapmakta ve bebeklerde bu tercihlerden etkilenmektedirler. Örneğin; anne adayının gebeliği süresince sağlıklı beslenmesi ve aşılarını zamanında yaptırması bebeklerinin de daha sağlıklı doğmasına neden olacaktır. Sigara ise, anne adayının tercih ... Devamını Oku »

Gebelikte Egzersizin Yararları

Gebelikte Egzersizin Yararları

Egzersizin potansiyel yararları şunlardır: Dolaşım ve sindirim işlevlerini düzenler, Annenin kilo kontrolünü sağlar, Dayanıklılık ve kuvvetin artırılmasına yardımcı olur, Doğum için gereken kas aktivitesini destekler, Egzersiz, sosyal etkileşimin sağlanması, sosyal ve psikolojik açıdan iyilik hissinin artırılmasına katkıda bulunur, Doğum sırasındaki olası sorunların azaltılmasını sağlar, Doğumu kısaltmaya yönelik potansiyelin geliştirilmesine yardımcı olur, Gebelik diyabeti (şeker) olasılığının önlenmesinde önemlidir, Doğum sonrası iyileşmeyi hızlandırır. Devamını Oku »

Gebelik Tanısı

Gebelik Tanısı

Bazı belirti ve bulgular size bu sorunun cevabının “evet” olma ihtimalinin yüksek olduğunu gösterir. Bunlar: Beklenen adetin başlamaması Görülen adetin niteliklerinin normalden farklı olması (miktarın, adet görme zamanının, beraberinde oluşan belirtilerin, öncesinde oluşan belirtilerin farklı olması) Memelerde dolgunluk, hassasiyet, meme ucunda koyulaşma, meme başında karıncalanma hissi Karnın alt kısmında dolgunluk, şişkinlik ve bazen hassasiyet Bulantı ve bazen kusma Yorgunluk, uykuya eğilim, baş dönmesi Sık idrara çıkma Vajina salgılarının artması Bu ... Devamını Oku »

Gebelikte Anemi

Anemi, kanda hemoglobin ve kırmızı kan küre miktarının azalmasıdır. Anemi bulunan gebelerde halsizlik, yorgunluk, baş dönmesi, sık nefes alma, ciltte solukluk ve enfeksiyonlara karşı dirençsizlik görülür. Anemi demir yetersizliğinde oluşur. Bebek demir ihtiyacını anneden karşıladığı için demir eksikliği çok belirgin olduğunda bebeğin gelişiminde ve büyümesinde problemler oluşabilmektedir. Çoğul gebeliklerde demir ihtiyacı daha da artmaktadır. Demir vücutta kan yapımını sağlar. Ancak demir, besinlerde yaygın olarak bulunmasına rağmen yeterince emilemediğinden yetersizliğini karşılamak ... Devamını Oku »

Gebelikte Preeklemsi

Kadın Kısırlığı

Gebelik toksemisi de denir. Gebelik toksemisi yetersiz ve dengesiz beslenen kadınlarda daha sık görülmektedir. Kendini hipertansiyon, bacaklarda ödem, idrarda protein kaybı gibi belirtilerle gösterir. Gebeliğin ikinci ayında ortaya çıkar. Bu durum bazen anne ve fetüs için öldürücü olabilir. Özellikle ağır preeklemside anne ve çocukta sara benzeri kasılmalar, erken doğum, fetal kayıp,böbrek yetmezliği görülebilmektedir. Beslenmede yapılacak düzenlemeler sonucunda durumun ciddiyeti ortadan kalkabilir. Bu düzenlemede günlük tuz alımı azaltılmalıdır. Ayrıca protein alımı ... Devamını Oku »

Anne Adaylarına Öğütler

Anne Adaylarına Öğütler

Anne adayının elbiseleri geniş, ayakkabıları rahat ve alçak ökçeli olmalı, korse doktoru önerisi ile kullanılmalıdır. Anne adayı, ağır şeyler kaldırmaktan, yorucu işlerden sakınmalıdır. Yüksek yerlere uzanmak veya yüksek bir yerden düşmek bebeğinde düşmesine neden olabilir. Heyecan verici kavga, yangı gibi olayların ve korku filmlerinin seyrinden sakınılmalıdır. Sabah, akşam yarımşar saat yürümeli, Tüm zamanını oturarak ya da yatakta geçirmemelidir. Anne adayı, gebeliğin ilk alta ayda bir, son üç ayda da haftada ... Devamını Oku »

Gebelik Döneminde Sağlıklı Kalmak

Gebelik Döneminde Sağlıklı Kalmak

Anne adayı gebeliğin başlangıcında meydana gelecek değişikliklerin bilincinde olup sağduyusunu gebeliğin üç önemli kuralına uygularsa sağlıklı bir gebelik dönemi geçirebilir. Dinlenme, iş ve egzersiz, Yeme, içme ve sigara, Uygun tıbbi bakım. Dinlenme, iş ve egzersiz; Anne adayına en güvenilir öğüt, kısaca yorulduğu zaman dinlenmek ve yorgun olmadığı zaman düzenli ve basit egzersizler yapmaktır. Bu öğüt basit ve akıllıca görünse de birçokları bunu zor bulurlar ve gebe iken normalde yaptıkları herşeyi ... Devamını Oku »

Gebelik Döneminde Kansızlık

Gebelik Olasılığını Güçlendiren Belirti ve Bulgular

Gebelik Döneminde Kansızlık: Birçok kadın gebe kalmadan önce biraz kansızdır. Bunun sebebi de genellikle demir eksikliği idir. Dolayısı ile bunu düzeltmek gerekir. Çünkü gebelikte demir gerekliliği artar, üstelik doğumda da bir miktar kan kaybedilir. Kansızlığın tedavisinde beslenme düzeni, demir açısından zengin bol çeşitli besinlere dayandırılarak bu sorun başta çözümlenir. Kan tahlillerinde anemi (kansızlık) görülmüşse doktorunuz mutlaka demir ilacı verecektir. Demir ilacı, mideye dokunabileceği için yemeklerden hemen sonra ve bol su ... Devamını Oku »

Gebelik Döneminde Vajinal Kanama

Gebelik Döneminde Vajinal Kanama

Gebeliğin herhangi bir ayında vajinada kanama olursa, hemen doktora başvurulmalıdır. 28. haftadan önceki kanamalar olası bir düşükten, bu haftadan sonrakiler ise plasentadan kaynaklanabilir. Plasenta rahim duvarına yapıştığı yerden ayrılmaya başlayınca ya da rahim ağzını kapatacak biçimde aşağı bölümlere yerleşmişse kanamaya neden olabilir. Vajinal kanamada tedavi, plasenta bebeğin yaşamsal bağlantılarını sağlayan bir organdır. Doktorunuz plasenta ile ilgili bir risk ortaya çıktığını düşünüyorsa hemen hastaneye yatmanızı isteyebilir. Hastahanede plasentanın rahimdeki yeri ve ... Devamını Oku »

Gebelik Döneminde Banyo ve Temizlik

Gebelik Döneminde Banyo ve Temizlik

Cilt, gebelik döneminde her zamankinden fazla bir sızıntı gösterdiğinden, bu dönemde cilt temizliğinde daha titiz davranılması gerekir. Bu durumda banyoların daha sıcak ve çok soğuk olmamasına ve uzun süre banyoda kalınmamasına dikkat edilmelidir. Banyo suyunun ısı derecesi 28-30 derece olmalıdır. Zayıf bünyeli hanımlar banyodan sonra mutlaka yarım veya bir saat kadar dinlenmelidirler. Özellikle soğuk akarsu ve deniz banyoları deriyi fazla etkilediğinden bu tür banyolarla birlikte sıcak oturak ve ayak banyoları ... Devamını Oku »

Yabancı Gebelik

Yabancı Gebelik

Menopoza giren bazı kadınlarda ya da hamile kalmayı cok isteyen bazı anne adaylarında yalancı gebelik gelişebilmektedir. Bu tür gebeliğe psikolojik gebelik te denir. Çocuk yapmayı çok islediği halde herhangi bir nedenle bu imkana erişemeyen kadınlarda zaman zaman görülen bir durumdur. Boyle bir anne adayında rahimde higbir sey bulunmadığı halde, karın ve göğüs büyümeleri, yürüyüş şeklinin değişmesi, sabah rahatsızlıkları, mide bulantıları, iştahsızlık, aybaşı olmama, bağırsakların mideye baskısı ile karın içi refleks ... Devamını Oku »

Gebelik Döneminde Sigara ve Alkol

Gebelik Döneminde Sigara ve Alkol

Son yıllarda yapılan çeşitli araştırmalar, sigara içen kadınların doğurduğu çocukların, diğerlerine oranla daha küçük doğdukları belirlenmiştir. Nikotinin, fallop borusunun daralmasına, anne ve çocukta oksijen eksikliğine, tansiyonun yükselmesine, kanda şekerin ve C vitamininin düşmesine neden olduğu artık kesinlikle bilinmektedir. Alkolünde gebelik üzerindeki olumsuz etkileri günümüzde açıkça gösterilebilmektedir. Alkol, herşeyden önce ceninin büyümesinin henüz ilk aşamalarında bir takım geriliklere yol açmaktadır. Zihinsel gelişimin aksamasına, baş ve yüz dolaylarının anormalliklerine neden olduğu çok ... Devamını Oku »