Anasayfa > Etiket Arşivi: gebelik testi

Etiket Arşivi: gebelik testi

Gebelik Testleri

Gebelik uterusta (dış gebelik durumunda tüplerde ya da karın boşluğu gibi bir yerde) yerleştiği andan itibaren trofoblast hücreleri tarafından HCG (Human chorionic gonadotropin) adı verilen bir hormon salgılanmaya başlanır. Normalde kanda ve idrarda eser miktarda bulunan bu hormonun arttığının çeşitli testlerle gösterilmesi (HCG salgılayan tümörlerin olduğu çok ender durumlar hariç) vücutta bir gebelik olduğunun kesin kanıtıdır. Kandaki ve idrardaki HCG seviyesinin bu hormona yapısal olarak çok benzeyen luteinizan hormon (LH) ... Devamını Oku »

Sağlıklı Gebelik

Sağlıklı Gebelik

Sağlıklı bir gebelik, ancak annenin isteyerek gebe kalmasıyla mümkündür. Anne adayı gebeliği sırasında bebeğinin yeterince gelişmesi için vücudunda gerekli kaynakların bulunması gerekmektedir. Sık doğum yapan veya kısa doğum aralıkları ile hamile kalan kadınlarda bu depolar yeterince hazır değildir. Anne adayı, fizyolojik olarak gebeliğe hazır olmazsa karnındaki bebeğin gelişimi yeterli olmaz. Gerektiği zaman annenin bir koruyucu yöntem kullanarak doğum aralıklarını uzatması ve sağlıklı bir gebelik için gebelikler arasında en az iki, ... Devamını Oku »

Gebelik Testi

Gebelik Testi

Gebe bir annenin hormonlarında meydana gelen değişiklikler gebeliğin anlaşılması için kolay ve güvenilir bir yöntem sağlar. Son adetin ilk gününden altı hafta sonra yada temastan dört hafta sonra bu hormon, idrarda, laboratuvar yöntemleri ile saptanabilecek miktarda bulunur. Bu test, bir miktar temiz idrarla yapılabilirse de, sabah alınan ilk idrar daha güvenilir bir sonuç verir. Testin yapılması çok basittir, ancak özellikle gebeliğin başlangıcında sonucu okumak oldukça zordur. Bu nedenle test, deneyimli ... Devamını Oku »