Anasayfa > Etiket Arşivi: gebelik haftası

Etiket Arşivi: gebelik haftası

Gebelikte Egzersizin Kapsamı

Gebelikte oluşan değişiklikler gözönüne alınarak hazırlanacak egzersiz programının kapsamı genel olarak şöyle olmalıdır. Düzgün postür (duruş) eğitimi, Uygun vücut mekaniklerinin öğretilmesi, Postpartum (doğum sonrası) çocuk bakımı için kolların kuvvetlendirilmesi, Artan vücut ağırlığının taşınabilmesi için bacakların kuvvetlendirilmesi, Ödem, varisler ve krampları önlemek için egzersiz ve eğitim, Pelvik taban kas kontrolü için egzersiz ve eğitim, Abdominal (karın) kasların kuvvetlendirilmesi, Kardiyovasküler (kalp-dolaşım sistemine ait) enduransın (dayanıklı-lık) korunması için aerobik egzersiz programı, Doğum sırasında ... Devamını Oku »

Hamilelikte Egzersize Ne Zaman Son Verilmeli?

Aşağıdaki sorunlarla karşılaşan tüm kadınlar egzersize derhal son verip doktorlarına başvurmalıdırlar Abdominal (karın) ve pubik (kasık) ağrı, sırt ağrısı Vajinal kanama Nefes darlığı, baş dönmesi, baygınlık, çarpıntı veya taşikardi (kalp hızının aşırı yükselmesi) Yürüme güçlüğü Kadınların çoğu gebelikte kilo aldıkça, yoruldukça ve daha çabuk nefes nefese kaldıkça doğal olarak egzersiz miktarını azaltırlar. Gebelikte Egzersizin Güvenlik Sınırları Gebelikte yapılan egzersizin hem anne adayı hem de anne karnındaki bebekte yaratabileceği potansiyel tehlikelerin ... Devamını Oku »

Gebelikte Beslenmenin Önemi

Hamilelik Sırasında İş Anlaşması Fesh Edillebilir Mi?

Besinler, yaşam ve büyüme için elzemdir. Vücudun gereksinimi kadar besin ve besin öğelerinin alınmaması durumunda organizma normal büyüme ve gelişme gösteremez. Hatta ölüme bile neden olabilir. Sağlıklı olmanın temel koşullarından biri yeterli ve dengeli beslenmektir. Bebek anne karnında beslenirken annenin kaynaklarını kullanır. Bu nedenle gebelikte doğru beslenme hem bebeğin iyi gelişmesi hem de annenin sağlığı açısından hayati önem taşır. Gebelik dönemindeki beslenme, bebeğin beyin gelişimi ve sağlığı açısından çok önemlidir. ... Devamını Oku »

Pika (Aş erme)

Gebeliğin özellikle ilk üç ayında “aş erme” denilen bazı yiyeceklere karşı aşırı istek, bazılarına kaşı ise tiksinti gelişebilir. Bazen bu durum besin olmayan maddeleri yeme isteği eklinde görülebilir. Genelde yetersiz beslenen annelerde çok rastlanır. Kadın toprak, kil, kireç yemeye eğilim gösterir. Bu durumda kansızlık (anemi) gelişebilir. Diğer besin öğelerinin emilimi engellenir, parazitler görülebilir. Aşeren gebenin, sağlığa zararlı olmayan maddeleri yemesinde bir sakınca yoktur. Uzun süren aşermeler genellikle psikolojik kaynaklıdır. Aşerme ... Devamını Oku »

Gebelik Testleri

Gebelik uterusta (dış gebelik durumunda tüplerde ya da karın boşluğu gibi bir yerde) yerleştiği andan itibaren trofoblast hücreleri tarafından HCG (Human chorionic gonadotropin) adı verilen bir hormon salgılanmaya başlanır. Normalde kanda ve idrarda eser miktarda bulunan bu hormonun arttığının çeşitli testlerle gösterilmesi (HCG salgılayan tümörlerin olduğu çok ender durumlar hariç) vücutta bir gebelik olduğunun kesin kanıtıdır. Kandaki ve idrardaki HCG seviyesinin bu hormona yapısal olarak çok benzeyen luteinizan hormon (LH) ... Devamını Oku »

Gebelikte Egzersizin Yararları

Gebelikte Egzersizin Yararları

Egzersizin potansiyel yararları şunlardır: Dolaşım ve sindirim işlevlerini düzenler, Annenin kilo kontrolünü sağlar, Dayanıklılık ve kuvvetin artırılmasına yardımcı olur, Doğum için gereken kas aktivitesini destekler, Egzersiz, sosyal etkileşimin sağlanması, sosyal ve psikolojik açıdan iyilik hissinin artırılmasına katkıda bulunur, Doğum sırasındaki olası sorunların azaltılmasını sağlar, Doğumu kısaltmaya yönelik potansiyelin geliştirilmesine yardımcı olur, Gebelik diyabeti (şeker) olasılığının önlenmesinde önemlidir, Doğum sonrası iyileşmeyi hızlandırır. Devamını Oku »

Gebelik Tanısı

Gebelik Tanısı

Bazı belirti ve bulgular size bu sorunun cevabının “evet” olma ihtimalinin yüksek olduğunu gösterir. Bunlar: Beklenen adetin başlamaması Görülen adetin niteliklerinin normalden farklı olması (miktarın, adet görme zamanının, beraberinde oluşan belirtilerin, öncesinde oluşan belirtilerin farklı olması) Memelerde dolgunluk, hassasiyet, meme ucunda koyulaşma, meme başında karıncalanma hissi Karnın alt kısmında dolgunluk, şişkinlik ve bazen hassasiyet Bulantı ve bazen kusma Yorgunluk, uykuya eğilim, baş dönmesi Sık idrara çıkma Vajina salgılarının artması Bu ... Devamını Oku »

Gebelikte Anemi

Anemi, kanda hemoglobin ve kırmızı kan küre miktarının azalmasıdır. Anemi bulunan gebelerde halsizlik, yorgunluk, baş dönmesi, sık nefes alma, ciltte solukluk ve enfeksiyonlara karşı dirençsizlik görülür. Anemi demir yetersizliğinde oluşur. Bebek demir ihtiyacını anneden karşıladığı için demir eksikliği çok belirgin olduğunda bebeğin gelişiminde ve büyümesinde problemler oluşabilmektedir. Çoğul gebeliklerde demir ihtiyacı daha da artmaktadır. Demir vücutta kan yapımını sağlar. Ancak demir, besinlerde yaygın olarak bulunmasına rağmen yeterince emilemediğinden yetersizliğini karşılamak ... Devamını Oku »

Gebelikde Son Üç Aylık Dönemde Kontrol

Gebelikde Son Üç Aylık Dönemde Kontrol

Gebeliğin son aylarında bazı ağır komplikasyonlar mutlaka araştırılmalıdır. Ağır bir hipotofi varsa ve devam ediyorsa, daha iyi yaşama koşulları sağlamak üzere çocuğun sezaryenle alınması gerekir. Yüksek tansiyon, albüminüri ve ödemler ile birlikte bulunan gebelik zehirlenmesi kürtaj gerektirebilir. Çünkü gebeliğin gidişi hem anne hemde dölüt için kötü olabilir. Zarların erken yırtılmasıda steril amniyos boşluğunu döl yoluyla temasa getirdiği andan itibaren dölüt için büyük bir enfeksiyon tehlikesi meydana getirebilir. En ufak bir ... Devamını Oku »

Sağlıklı Gebelik

Sağlıklı Gebelik

Sağlıklı bir gebelik, ancak annenin isteyerek gebe kalmasıyla mümkündür. Anne adayı gebeliği sırasında bebeğinin yeterince gelişmesi için vücudunda gerekli kaynakların bulunması gerekmektedir. Sık doğum yapan veya kısa doğum aralıkları ile hamile kalan kadınlarda bu depolar yeterince hazır değildir. Anne adayı, fizyolojik olarak gebeliğe hazır olmazsa karnındaki bebeğin gelişimi yeterli olmaz. Gerektiği zaman annenin bir koruyucu yöntem kullanarak doğum aralıklarını uzatması ve sağlıklı bir gebelik için gebelikler arasında en az iki, ... Devamını Oku »

Gebelik Döneminde Üreme Organlarında Oluşan Değişmeler

Gebelik Döneminde Üreme Organlarında Oluşan Değişmeler

Gebelik döneminde dölatağı büyür ve salgısı oldukça artarak duvarları genişleyerek, dölyatağının boyun kısmı yumuşayarak daha çok kanlanma gösterir ve beslenmesi artar. İçindeki salgı bezlerinde artma ve büyüme görülürken salgılanan mukus maddesinde artma olur. Dişilik organı yumuşayarak bağ dokusu gevşer ve epitel hücrelerinin içinde depolanmış bulunan glokojen miktarı artış gösterir. Gerektiğinde acil enerji ihtiyacı için kullanılan glikojen, glikozun ve diğer şekerli besinlerin vücuttaki depolanma biçimlerinden biridir. İçerisindeki asit miktarı çoğalan dişilik ... Devamını Oku »

Gebelik Döneminde Vücut ve Yüz Güzelliğinin Korunması

Gebelik Döneminde Vücut ve Yüz Güzelliğinin Korunması

Bazı anne adayları vardır ki, mutluluğunu aile yuvasında değil, dışarıda ararlar. Çocuk yapmaktan nefret eder, yüz ve vücut güzelliğinin bozulacağı korkusuyla gebe kalmaktan hoşlanmazlar. Fakat şunu unutmamak gerekir, anne olan, olmayandan mutluluğunu ve güzelliğini aile yuvasında arayan anne adayı, süs kuklası, gösteriş heveslisi olan kadından daha güzeldir. Gebelik sırasında kadın estetiğini bulan amiller ihmal neticesi kadını üzer. Fakat kendine dikkat eden kadın en küçük bir endişe duymaz. Çünkü iyi idare ... Devamını Oku »

Gebelik Döneminde Rahimdeki Değişmeler

Gebelik Döneminde Rahimdeki Değişmeler

Rahim gebelik ayları ilerdedikçe bebeğin büyümesi ile birlikte anne karnı içinde daha büyük bir hacim tutar. Özellikle bu hacim dışarıdan elle muayene ile belirlenebilecek düzeye geldikten sonra gebeliğin aylarını ve doğuma ne kadar süre kaldığını belirleyebilmek bakımından yardımcı bazı bulgular sağlar. Bu yolla anne karnından gebeliğin kaçıncı ayının olduğu hesaplanabilir. Hacim büyümesi anne adayının solunum sistemine alttan baskı yapar ve bu sebepten dolayı solunum hareketlerinde birtakım güçlükler meydana gelir. Bağırsaklar ... Devamını Oku »