Anasayfa > Etiket Arşivi: gebelik belirtileri

Etiket Arşivi: gebelik belirtileri

Gebelik Tanısı

Gebelik Tanısı

Bazı belirti ve bulgular size bu sorunun cevabının “evet” olma ihtimalinin yüksek olduğunu gösterir. Bunlar: Beklenen adetin başlamaması Görülen adetin niteliklerinin normalden farklı olması (miktarın, adet görme zamanının, beraberinde oluşan belirtilerin, öncesinde oluşan belirtilerin farklı olması) Memelerde dolgunluk, hassasiyet, meme ucunda koyulaşma, meme başında karıncalanma hissi Karnın alt kısmında dolgunluk, şişkinlik ve bazen hassasiyet Bulantı ve bazen kusma Yorgunluk, uykuya eğilim, baş dönmesi Sık idrara çıkma Vajina salgılarının artması Bu ... Devamını Oku »

Yabancı Gebelik

Yabancı Gebelik

Menopoza giren bazı kadınlarda ya da hamile kalmayı cok isteyen bazı anne adaylarında yalancı gebelik gelişebilmektedir. Bu tür gebeliğe psikolojik gebelik te denir. Çocuk yapmayı çok islediği halde herhangi bir nedenle bu imkana erişemeyen kadınlarda zaman zaman görülen bir durumdur. Boyle bir anne adayında rahimde higbir sey bulunmadığı halde, karın ve göğüs büyümeleri, yürüyüş şeklinin değişmesi, sabah rahatsızlıkları, mide bulantıları, iştahsızlık, aybaşı olmama, bağırsakların mideye baskısı ile karın içi refleks ... Devamını Oku »

Gebelik Döneminde Üreme Organlarında Oluşan Değişmeler

Gebelik Döneminde Üreme Organlarında Oluşan Değişmeler

Gebelik döneminde dölatağı büyür ve salgısı oldukça artarak duvarları genişleyerek, dölyatağının boyun kısmı yumuşayarak daha çok kanlanma gösterir ve beslenmesi artar. İçindeki salgı bezlerinde artma ve büyüme görülürken salgılanan mukus maddesinde artma olur. Dişilik organı yumuşayarak bağ dokusu gevşer ve epitel hücrelerinin içinde depolanmış bulunan glokojen miktarı artış gösterir. Gerektiğinde acil enerji ihtiyacı için kullanılan glikojen, glikozun ve diğer şekerli besinlerin vücuttaki depolanma biçimlerinden biridir. İçerisindeki asit miktarı çoğalan dişilik ... Devamını Oku »

Gebelik Döneminde Eklem Ağrıları

Gebelik Döneminde Eklem Ağrıları

Gebelikle birlikte, bel ağrılarında olduğu gibi eklem ağrılarında da çoğalma olur. Genellikle, kalça eklemleri normal hareket etmedikleri halde gebelikteki hormonal değişiklikler bunların açılmasına, bir nebze az da olsa hareket etmelerine yol açar. Gebe kadınlarda pelvisteki bu değişiklikler sonucu hareketler sancılı olabilir. Duruş biçiminin düzeltilmesi, bel ağrılarının azalmasına yardımcı olur. Çünkü bel ağrılarının sebeplerinden en önemlisi, duruş biçiminin bozukluğudur. Karnın giderek büyümesi yüzünden omuzlarını geriye doğru iter ve Omurgadaki kıvrımların açı ... Devamını Oku »

Gebelik Döneminde Rahimdeki Değişmeler

Gebelik Döneminde Rahimdeki Değişmeler

Rahim gebelik ayları ilerdedikçe bebeğin büyümesi ile birlikte anne karnı içinde daha büyük bir hacim tutar. Özellikle bu hacim dışarıdan elle muayene ile belirlenebilecek düzeye geldikten sonra gebeliğin aylarını ve doğuma ne kadar süre kaldığını belirleyebilmek bakımından yardımcı bazı bulgular sağlar. Bu yolla anne karnından gebeliğin kaçıncı ayının olduğu hesaplanabilir. Hacim büyümesi anne adayının solunum sistemine alttan baskı yapar ve bu sebepten dolayı solunum hareketlerinde birtakım güçlükler meydana gelir. Bağırsaklar ... Devamını Oku »

Gebelik Testi

Gebelik Testi

Gebe bir annenin hormonlarında meydana gelen değişiklikler gebeliğin anlaşılması için kolay ve güvenilir bir yöntem sağlar. Son adetin ilk gününden altı hafta sonra yada temastan dört hafta sonra bu hormon, idrarda, laboratuvar yöntemleri ile saptanabilecek miktarda bulunur. Bu test, bir miktar temiz idrarla yapılabilirse de, sabah alınan ilk idrar daha güvenilir bir sonuç verir. Testin yapılması çok basittir, ancak özellikle gebeliğin başlangıcında sonucu okumak oldukça zordur. Bu nedenle test, deneyimli ... Devamını Oku »

Gebelik Olasılığını Güçlendiren Belirti ve Bulgular

Gebelik Olasılığını Güçlendiren Belirti ve Bulgular

Gebelik olasılığını güçlendiren belirti ve bulgular yedi grupta incelenebilir. Hormon testleri. Karın büyümesi. Rahimdeki değişmeler. Rahim ağzındaki değişiklikler. Dölütün karın üzerinden muayeneyle hissedilmesi. Düzensiz, aralıklı ve şiddetli rahim kasılmaları. Ballatman. Gebeliğin üçüncü ayının sonundan başlayarak büyümüş olan rahimi, karından muayene ile elle hissetmek olasıdır. Gebelik ilerledikçe rahimin üst sınırı yukarıya doğru yükselirken, karın da dışa ve yablara doğru büyür. Ayrıca gebelik sırasında rahim ve rahim ağzında gelişen değişiklikler doktor tarafından ... Devamını Oku »

Gebeliğin Belirtileri

Gebeliğin Belirtileri

Gebeliğin Belirtileri: Tıbbi uygulamada en sık yapılan yanlış teşhislerden biride gebeliktir. Gebe olduğunu sanan kadınlardan bir kaçı gebe değildir. Bazıları ise gebelikleri ilerlemiş oldukları halde durumlarının farkına varamazlar. Aşağıda gösterilen belirtilerin bir yada  birkaçı gebe olabileceğinizin göstergesidir. ilk bakışta bu belirtilerin hiç birini hissetmeyebilirsiniz. Fakat içgüdüsel olarak bazı şeyleri farklı duyumsadığınız için gebe olduğunuzu tahmin edebilirsiniz. Gebeliğin belirtileri nelerdir? Normal aylık adetlerin kesilmesi: Normal, düzenli adet olan kadında, bir adetin görülmemesi ... Devamını Oku »