Anasayfa > Etiket Arşivi: emzirmenin faydaları

Etiket Arşivi: emzirmenin faydaları

Emzirmenin Anneye Faydaları

Bebek nasıl emzirilir

Emzirme; annelerin meme kanseri, rahim kanseri, kansızlık (anemi), kemik erimesi (osteoporoz) gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Emzirmek, doğum sonrasında rahmin toparlanmasını sağlar. Emzirme sırasında salgılanan oksitosin hormonu rahim yenilenmesini sağladığından, rahmin doğum öncesi haline dönmesini hızlandırır. Rahmin eski haline çabuk dönmesi beraberinde loğusalık kanamalarında azalmayı sağlar. Emzirmek, memede süt birikiminden dolayı oluşan komplikasyonları ortadan kaldırır. Emzirme hormonları; anneyi gevşetir, daha çabuk uykuya dalmasını sağlar ve anneyi dinlendirir. Emzirmek annelere kilo ... Devamını Oku »

Bebeğin Emzirilmesi

Bebeğin Emzirilmesi

Bebeğin emzirilmesi, bebeğinizi anne sütü ile beslemenin sayısız yararları vardır. Ona doğanın sağlayabileceği en iyi besini veriyorsunuz demektir. Bu nedenle, ilk günlerde bazı zorluklar çekseniz bile, bu yeni beceriyi bebeğinizle birlikte sizde öğreneceksiniz. Bebeğin beslenmesi, bebeğiniz önceleri nasıl emeceğini bilmiyor ya da uzun süre ememiyorsa üzülmeyin. Zaten doğumdan hemen sonra bebeğinizin çok fazla besin almasına gerek yoktur. Bu arada meme uçlarının sertleşerek emilmeye alışması için yeterli zamanınız olacaktır. Yeter ki ... Devamını Oku »

Emzirmenin Psikolojik Yararları

Emzirmenin psikolojik yararları

Emzirme anne ile bebek arasında yakın, sevgi dolu bir iliski kurulmasını kolaylastırır. Bu da anneyi duygusal olarak tatmin eder. Doğumdan sonra yakın temas bu iliskinin gelismesine yardımcı olur. Bu durum “duygusal bağlanma” (bonding) olarak adlandırılır. Eğer bebekler doğumdan hemen sonra annenin yanında kalırlarsa ve emzirilirlerse daha az ağlarlar ve daha çabuk gelisebilirler. Emziren anneler bebeklerine daha şefkatli davranırlar. Bebeklerinin onları çok mesgul ettiğinden ve gece beslemekten daha az yakınırlar. Bu ... Devamını Oku »