Anasayfa > Etiket Arşivi: emzirme

Etiket Arşivi: emzirme

Emzirmenin Anneye Faydaları

Bebek nasıl emzirilir

Emzirme; annelerin meme kanseri, rahim kanseri, kansızlık (anemi), kemik erimesi (osteoporoz) gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Emzirmek, doğum sonrasında rahmin toparlanmasını sağlar. Emzirme sırasında salgılanan oksitosin hormonu rahim yenilenmesini sağladığından, rahmin doğum öncesi haline dönmesini hızlandırır. Rahmin eski haline çabuk dönmesi beraberinde loğusalık kanamalarında azalmayı sağlar. Emzirmek, memede süt birikiminden dolayı oluşan komplikasyonları ortadan kaldırır. Emzirme hormonları; anneyi gevşetir, daha çabuk uykuya dalmasını sağlar ve anneyi dinlendirir. Emzirmek annelere kilo ... Devamını Oku »

Başarılı Emzirme Şeklini Oluşturma

Başarılı Emzirme Şeklini Oluşturma

Ne sıklıkla emzirmek gerekir? Yeni bir bebeği 24 saatte ortalama 8-10 kez emzirmek gerekir. Bu, genellikle her iki ila üç saatte bir emzirme anlamına gelmektedir (bir emzirme saatinin başlangıcından diğerinin başlangıcına kadar olan zaman). Bazı bebekler uykudan sonra, birkaç saat içerisinde çok sıklıkla emmekten hoşlanabilirler. Başarılı bir emzirme için, acıktığında bebeğinizi emzirmek önemlidir. Her bir göğüste ne kadar süre? Bebeğiniz emmeyi bitirene kadar onu ilk verdiğiniz göğsünüzden emzirin. İsterse diğer ... Devamını Oku »

Bebeğinizi Nasıl Emzireceksiniz?

Bebek nasıl emzirilir

Bebeğinizi emzirmeye başlamadan önce ellerinizi yıkayın. Göğüs uçlarınızı sıcak suyla veya kendi sütünüzle temizleyiniz. Kendinizin ve bebeğinizin rahat edebileceği pozisyonu bulunuz. Bebeğinizin başı yukarıda olacak şekilde tutmalı, bebeğinizin yüzü ve tüm gövdesi size dönük olmalı, başı, ensesi ve omuzları kolunuzla desteklenmelidir. Baş ve gövde aynı hizada olmalıdır. Bebeğinizin çenesi memenize değecek yakınlıkta olmalıdır. Bebeğiniz başlangıçta meme başını bulmada biraz zorlanabilir. Ancak bebeğiniz yanağına memenizi hafifçe değdirdiğinizde, ağzını içgüdüsel olarak memebaşına ... Devamını Oku »

Emzirmenin Psikolojik Yararları

Emzirmenin psikolojik yararları

Emzirme anne ile bebek arasında yakın, sevgi dolu bir iliski kurulmasını kolaylastırır. Bu da anneyi duygusal olarak tatmin eder. Doğumdan sonra yakın temas bu iliskinin gelismesine yardımcı olur. Bu durum “duygusal bağlanma” (bonding) olarak adlandırılır. Eğer bebekler doğumdan hemen sonra annenin yanında kalırlarsa ve emzirilirlerse daha az ağlarlar ve daha çabuk gelisebilirler. Emziren anneler bebeklerine daha şefkatli davranırlar. Bebeklerinin onları çok mesgul ettiğinden ve gece beslemekten daha az yakınırlar. Bu ... Devamını Oku »