Anasayfa > Etiket Arşivi: bebekler için oyunlar

Etiket Arşivi: bebekler için oyunlar

Bebek Biip Oyunu

Bebeğiniz ne öğrenir : Sosyal Beceriler Bu oyun, bebeğinizin bezini değiştirirken oynayabileceğiniz güzel bir oyundur. Bebeğinizi sırt üstü yatırın. Bebeğinizin vücudunun değişik yerlerine dokunun ve her dokunuşta “biip” sesini çıkarın. Bebeğiniz ona her dokunduğunuzda gülümseyebilir ve yeni bir yere yapacağınız bir sonraki dokunuşu görünür bir biçimde bekleyebilir. “Bipp” sesini çıkardığınızda aynı zamanda dokunduğunuz yerin adını da söyleyin. Devamını Oku »

Bebeğinizi Okşayın

Bebeğiniz ne öğrenir : Bağ Kurma Bu oyun; bebek ve yetişkin arasındaki sevgi dolu etkileşimleri teşvik eden, harika bir bağ kurma oyunudur. Bebeğinizi okşayacağınız çeşitli nesneler bulun. Bir battaniye, tüy, pamuk yumağı veya ipek mükemmel seçimlerdir. Bebeğinizi okşarken yumuşak bir sesle mırıldanın. Ninniler iyi alternatiflerdir. Mırıldanırken bebeğinizin el ve ayak parmaklarını tek tek ovun. Bebeğiniz bundan çok hoşlanacaktır.   Devamını Oku »

Balık Gibi Yüzme

Bebeğiniz ne öğrenir : Dil Becerileri Bu oyunu küvette ya da havuzda oynamak eğlencelidir. Elinizi suyun altında balık gibi gezdirir iken bu tekerlemeyi söyleyin : Yüz bakalım küçük balık, Havuzda yüz. Yüz bakalım küçük balık, Su serinmiş. Küçük balık neredeymiş? Nereye gitti balıkçık? İşte burada! FIŞ, FIŞ! “FIŞ, FIŞ!” derken bebeğinize hafifçe su sıçratın. Devamını Oku »

Evin İçinde Oyunu

oyun-oynayan-cocuklar

Bebeğiniz ne öğrenir : Karşıtlık Bebeğinizi kucağınıza alın ve karşıt eylemlerde bahsedip göstererek evde dolaşın. “Işık kapalı… Işık açık” , “Kapı açık… Kapı kapalı” , “Havlu rafın üzerinde… Havlu yerde” , “Seni havaya kaldırıyorum… Yere indiriyorum” , Bardak dolu… Bardak boş.” Bu eylemleri gerçekleştirmek bebeğinizi bunlardan bir gün kendi başına yapması için motive edecektir. Devamını Oku »

Minik Fare Oyunu

Minik Fare Oyunu

Bebeğiniz ne öğrenir : Eğlence Bebeğinizin elini açın ve parmağınızı avcuna sarın. Parmağpınızı hareket ettirerek tekerlemeyi söyleyin: Minik fare, minik fare dolaşıyor / Minik fare, minik fare şehre gidiyor. Parmağınızla bebeğinizin kolundan ilerleyerek çenesinin altını gıdıklayın. Bu oyunu bebeğinizin ayak parmaklarıyla oynamayı deneyin. Fare şehre gittiğinde, parmağınızı bebeğinizin bacağından hareket ettirerek göbeğini gıdıklayın. Devamını Oku »

Pudra Ponponu Oyunu

bebek pudralama

Bebeğiniz ne öğrenir : Vucut Farkındalığı Bu oyun, siz bezini değiştirirken bebeğinizin hareketsiz durması için harika bir yoldur. Bebeğinize büyük bir pudra ponponu verin. Ponponu hissetmesini ve keşfetmesini sağlayın. Pudra ponponu ile bebeğinizin göbeğini ovarken, aşağıdaki tekerlemeyi söyleyin: Pudra ponponu, pudra ponponu, /Göbeğinde, göbeğinde, /Pudra ponponu, pudra ponponu, /Göbüş, göbüş, bööö! Bebeğinizi “Böö!” dediğinizde gıdıklayın. Pudra ponponu değişik vücut bölümlerine yerleştirilerek oyuna devam edin. Her yeni bölümde, o yeri tekerlemeye ... Devamını Oku »

4 – 6 AY Bebekler İçin Beyin Geliştirici Aktiviteler

4 - 6 AY Bebekler İçin Beyin Geliştirici Aktiviteler

Bebeğinizi kucaklayın ve sevgi dolu sözler söyleyin. Bebeğinizle sık sık konuşun. Konuşurken gözlerine bakın. Bebeğinizi ismi ile çağırın. Bebeğinize obje resimleri gösterin, bu yaşlarda bebekler dünyayı keşfederken daha çok görme duyusunu kullanır. Bebeğinizin görüş alanı içinde ilginç obje veya oyuncakları hareket ettirin. Hareket onun ilgisini çekecektir. El ve ayak parmakları ile oynayın, özelllikle sayı sayarken. Onun yüzünüzü elleri ile araştırmasına izin verin. Tekerleme ve ninniler söyleyin. Bebekler tekrardan hoşlanırlar. Farklı ... Devamını Oku »