Anasayfa > Etiket Arşivi: bebekler için eğitici oyunlar

Etiket Arşivi: bebekler için eğitici oyunlar

Balık Gibi Yüzme

Bebeğiniz ne öğrenir : Dil Becerileri Bu oyunu küvette ya da havuzda oynamak eğlencelidir. Elinizi suyun altında balık gibi gezdirir iken bu tekerlemeyi söyleyin : Yüz bakalım küçük balık, Havuzda yüz. Yüz bakalım küçük balık, Su serinmiş. Küçük balık neredeymiş? Nereye gitti balıkçık? İşte burada! FIŞ, FIŞ! “FIŞ, FIŞ!” derken bebeğinize hafifçe su sıçratın. Devamını Oku »

Evin İçinde Oyunu

oyun-oynayan-cocuklar

Bebeğiniz ne öğrenir : Karşıtlık Bebeğinizi kucağınıza alın ve karşıt eylemlerde bahsedip göstererek evde dolaşın. “Işık kapalı… Işık açık” , “Kapı açık… Kapı kapalı” , “Havlu rafın üzerinde… Havlu yerde” , “Seni havaya kaldırıyorum… Yere indiriyorum” , Bardak dolu… Bardak boş.” Bu eylemleri gerçekleştirmek bebeğinizi bunlardan bir gün kendi başına yapması için motive edecektir. Devamını Oku »

Uzanma Oyunu

oyun oynayan bebek

Bebeğiniz ne öğrenir : Motor Gelişimi Bu yaştaki bebekler sürekli bir şeylere uzanma durumundadırlar. Bu durum, onları büyümelerine yardımcı olacak bir fiziksel etkinlikle tanıştırmak için harika bir fırsattır. Bebeğinizi dizlerinize alarak oturun ve ona tutması için en sevdiği oyuncağı verin. bebeğinizle konuşarak, oyuncağı sallayarak ve bütün bu deneyimi keyifli bir hale getirerek oynayın. Sonra oyuncağı alın ve bebeğinizin ulaşacağından biraz yükseğe çıkararak havada tutun. Bebeğinizi oyuncağa uzanmaya teşvik edin. Bu ... Devamını Oku »

Minik Fare Oyunu

Minik Fare Oyunu

Bebeğiniz ne öğrenir : Eğlence Bebeğinizin elini açın ve parmağınızı avcuna sarın. Parmağpınızı hareket ettirerek tekerlemeyi söyleyin: Minik fare, minik fare dolaşıyor / Minik fare, minik fare şehre gidiyor. Parmağınızla bebeğinizin kolundan ilerleyerek çenesinin altını gıdıklayın. Bu oyunu bebeğinizin ayak parmaklarıyla oynamayı deneyin. Fare şehre gittiğinde, parmağınızı bebeğinizin bacağından hareket ettirerek göbeğini gıdıklayın. Devamını Oku »

Daireler ve Müzik Oyunu

Daireler ve Müzik Oyunu

Bebeğiniz ne öğrenir : Şekiller Bebeğinizi yüzü size bakacak şekilde dizlerinize oturtun. Bebeğinizin elinin birini alın ve dairesel hareketler yaptırın. Diğer eliyle de aynı şeyi yapın. Bebeğinizin eline dairesel hareketler yaptırırken “daire” deyin. Sonra, her iki elini de aynı anda hareket ettirin. Havada, aşağıda, yana doğru ve bunun gibi konumlarda dairesel hareketler yaptırın. Klasik müzik çalın ve müziği dinlerken bebeğinize dairesel hareketler yaptırın. Devamını Oku »

Saç Tarama Oyunu

Saç Tarama Oyunu

Bebeğiniz ne öğrenir : Talimatlara Uyma Bebeğinizi dizinize oturtun. Saçını okşayın ve “Ne yumuşak saçlar.” deyin. Bebeğinizin ellerini saçınıza götürün ve “Babanın/Annenin saçları” deyin. Bebeğinizin saçını tarayın. Bebeğinize saçınızı nasıl tarayacağını gösterin. Saçları olan bir oyuncak bebek bulun ve saçını tarayın. Oyuncak bebeği bebeğinize verin ve saçını taramasını isteyin. Bebeğinizden kendi saçını taramasını isteyin. Bebeğinizin sizin saçınızı taramasını isteyin. Devamını Oku »