Anasayfa > Etiket Arşivi: bebek

Etiket Arşivi: bebek

Bebeğimi Ne Kadar Süre Emzirmem Gerekir ?

Emzirme Tekniği

Bebek beslenmesiyle ilgili bütün bilim adamlarının, Dünya Sağlık Örgütünün, UNICEF’ in önerisi ve Sağlık Bakanlığımızın politikası; “Bebeklerin ilk 6 ay su bile verilmeden sadece anne sütüyle beslenmeleri ve 6. aydan sonra da uygun ek beslenme ile beraber emzirmenin 2 yaş ve ötesine kadar sürdürülmesidir.” Emzirme sadece 6 ayla sınırlı değildir. Emzirmenin faydaları ek beslenme döneminde de devam etmektedir. Ülkemizde en çok yanlış anlaşılan konulardan birisi budur, yani emzirme uygun ek ... Devamını Oku »

Sinirli Bebekler

Yüksek şiddette ses, ışık gibi uyaranlarda tüm bebekler irkilirler. Bazı bebekler ise daha az şiddette olanlarda bile aynı tepkiyi verirler. Bebek titrer, rengi gider ve ağlar. Bu bebeklerin tipik davranışı her türlü uyarana aşırı tepki vermeleridir. Uyarıcı, hapşırma gibi kendi bedeninden ya da ses gibi dışardan gelen bir uyarıcı olabilir. Uykuda kendi kendine irkilme veya seğirmelerde uyanabilir. Bu bebekleri alışsın diye korktukları durumlarla karşılaştırarak korkmamayı öğretemezsiniz. Sinir sistemleri aşırı hassas ... Devamını Oku »

Bebeğin Duyuları

Bebeklerin hemen hemen tüm duyuları doğumdan önceki dönemde gayet iyi gelişmiş durumdadır. Bebekler anne karnındayken sesleri işitebildikleri için bazı seslerle sakinleşip bazı seslerle daha canlı ve hareketli bir duruma geçebilirler. Örneğin çamaşır makinası ve elektrik süpürgesi gibi makinelerinin sesleri anne karnındaki seslere benzer ve kalp atış sesi gibi ritmik olduğu için çoğu bebeği sakinleştirebilir. Yenidoğanlar ani ve yüksek seste irkilirler. Araştırmalar, yaşamın ilk haftasında bile bebeklerin, annelerinin sesini tanıyabildiklerini ve ... Devamını Oku »

Anne / Baba Olmak

İlk kez anne ya da baba olmak yaşamın önemli geçişlerinden biridir. Yaşamınızda ilişkilerinizde ve evinizde yeni düzenlemeleri ve önemli değişiklikleri gerektiren bir uyum sürecidir. Bu süreç özellikle biyolojik bir değişim de yaşayan yeni doğum yapmış anne için daha da önemlidir. Eğer kendinizi anneliğe hazırladıysanız ve aile içinde size destek oluşturan güçlü bağlar varsa ilk haftalardaki uyum kolaylaşacaktır. Doğumdan sonra annenin duygu durumundaki dalgalanmalar, kısmen hormonlardaki değişmeye kısmen de yorgunluğa, deneyimsizliğe, ... Devamını Oku »

Anne Adaylarına Öğütler

Anne Adaylarına Öğütler

Anne adayının elbiseleri geniş, ayakkabıları rahat ve alçak ökçeli olmalı, korse doktoru önerisi ile kullanılmalıdır. Anne adayı, ağır şeyler kaldırmaktan, yorucu işlerden sakınmalıdır. Yüksek yerlere uzanmak veya yüksek bir yerden düşmek bebeğinde düşmesine neden olabilir. Heyecan verici kavga, yangı gibi olayların ve korku filmlerinin seyrinden sakınılmalıdır. Sabah, akşam yarımşar saat yürümeli, Tüm zamanını oturarak ya da yatakta geçirmemelidir. Anne adayı, gebeliğin ilk alta ayda bir, son üç ayda da haftada ... Devamını Oku »

Bebek Giysi Modelleri

Bebeklerde Giysi Seçimi ve Özellikleri

Bebek giysi modellerini seçerken öncelikle rahat ve kullanışlı olmasına dikkat edilmeli ve moda ikinci plana atılmalıdır. Bebek büyüdükçe hareketlerini kısıtlamayan, rahat giysiler seçilmelidir. İlk aylarda genellikle boydan tulum giyen bebeklerin altı ay sonunda giyebilecekleri giysi çeşitleri artmaktadır. Boydan elbiseler, ikili takımlar, pijamalar, pantolonlar, bahçıvan pantolonlar, şortlar, t-shirtler vs. giydirilebilmektedir. Yazın güneşten koruyan şapkalar, kışın ise rüzgar geçirmeyen şapkalar kullanılmalıdır. İlk altı ay grubunda olduğu gibi kışlık giysilerde soğuk ve rüzgar ... Devamını Oku »

6-12 Yaş Gelişim Dönemi Özellikleri

6-12 Yaş Gelişim Dönemi Özellikleri

Büyüme ve gelişme önceki dönemlere göre biraz daha yavaştır. Yılda 1,4-2,2 kg. alır, boyu 4-6 cm. uzar. Bilişsel Gelişim Ortalama 3000 kelime hazinesine sahiptir. Geçmiş, şimdi ve gelecek zaman kavramları şekillenmeye başlamıştır. Bu çağda çocuğun zihin gücü ve belleği bir hayli gelişir. Çocukta somut düşünce tarzı hâkimdir. Neden-sonuç ilişkisi kurabilir. Saati okuyabilir, ayları, mevsimleri, yılları sayabilir. Zamanı planlayabilir. Sosyal Gelişim İyilik ve kötülük kavramları, ana-babanın beğendiği ve beğenmediği davranışları ile ... Devamını Oku »

3-6 Yaş Gelişim Dönemi Özellikleri

3-6 Yaş Gelişim Dönemi Özellikleri

Kilo yılda 1,5-2,5 kg artar, boy 4-7 cm. uzar. 4-5 yaşlarında baskın el (%90 sağ el) kullanımı başlar. Bu dönemin başlarında çocuklar egosentrik iken dönemin sonlarına doğru giderek sosyalleşmektedirler. Zamanı anlamaya başlarlar. Olaylarda neden sonuç ilişkisi kuramazlar. Kurallara uyar ancak doğru ile yanlışı anlayamayabilir. Bu yaş grubunun en önemli özelliği meraktır. “Ne, nedir, niye?” tarzındaki soruları ardı arkasına sorabilirler. Detaycı ve araştırmacıdırlar. Hayal güçleri çok iyi çalışır ve bunu oyunlarında ... Devamını Oku »

1- 3 Yaş Dönemi Gelişim Özellikleri

1- 3 Yaş Dönemi Gelişim Özellikleri

Bu dönemde çocuk yılda 1,5-2,5 kg. kilo alırken, boyu yılda 8-12 cm. uzar. Baş çevresi 48-50 cm. arasındadır.Onikinci-onbeşinci aylarda çocuk genellikle yürür. Bu çocuğun bağımsızlığa doğru attığı ilk adımdır. Bir-üç yaş dönemi otonomi ve bağımsızlık dönemidir. Otonominin sağlanması için çocuk ve ebeveyn arasında olumlu, güvenli ve destekleyici bir ilişki kurulmalıdır. Çocuğun keşfetmesine olanak sağlamak için özgür olabileceği ancak güvenilir bir ortam sağlanmalıdır. Diğer çocuklarla iletişim kurması için desteklenmelidir. 1-3 yaş ... Devamını Oku »

0-1 Yaş Gelişim Özellikleri

0-1 Yaş Gelişim Özellikleri

Doğduğunda yaklaşık 2500-4000 gram ağırlığında, 48-53 cm. boyundadır. Baş çevresi yaklaşık 34.5 cm.dir. İlk 6 ayda haftada 150-210 gr. kilo alırken boyu ayda 2.5 cm., baş çevresi ise ayda 1.5 cm. artar. Günde yaklaşık 15 saat uyurlar. Bebek 1 yaşına geldiğinde doğum kilosu 3’e katlanırken, doğum boy uzunluğu %50 artar. Bebekler ilk doğduklarında refleksleri ile hareket eder. Çevresiyle fazla ilgilenmez. Tamamıyla egosentriktir. Bebek büyümeye başladıkça çevresiyle daha çok ilgilenmeye başlar. ... Devamını Oku »

Kolik bebekler için saç kurutma makinesi sesi (infantil kolik)

Kolik bebekler için saç kurutma makinesi sesi (infantil kolik)

Doğumu izleyen ilk üç ayda aşırı ağlama çok sık rastlanan bir yakınmadır. Kolikum infantum ilk kez 1954 yılında Wessel ve ark. tarafından üç haftadan fazla, haftada en az üç gün, günde üç saati aşan huzursuzluk ve ağlama nöbetleri olarak tanımlanmıştır. Bu krizlere “ilk üç ay koliği” adı verilmektedir. Bu durum bebeklerin %5-25’inde görülür Genellikle doğumdan sonra ikinci-üçüncü haftalarda başlar, altıncı-sekizinci haftalarda artar ve üçüncü-dördüncü aylarda kendiliğinden düzelir. Kolik ağlaması, normal ... Devamını Oku »

Bebeğinizi Nasıl Emzireceksiniz?

Bebek nasıl emzirilir

Bebeğinizi emzirmeye başlamadan önce ellerinizi yıkayın. Göğüs uçlarınızı sıcak suyla veya kendi sütünüzle temizleyiniz. Kendinizin ve bebeğinizin rahat edebileceği pozisyonu bulunuz. Bebeğinizin başı yukarıda olacak şekilde tutmalı, bebeğinizin yüzü ve tüm gövdesi size dönük olmalı, başı, ensesi ve omuzları kolunuzla desteklenmelidir. Baş ve gövde aynı hizada olmalıdır. Bebeğinizin çenesi memenize değecek yakınlıkta olmalıdır. Bebeğiniz başlangıçta meme başını bulmada biraz zorlanabilir. Ancak bebeğiniz yanağına memenizi hafifçe değdirdiğinizde, ağzını içgüdüsel olarak memebaşına ... Devamını Oku »

Bebeklerde Cilt Bakımı

Bebeklerde Cilt Bakımı

Cildini her zaman kuru tutun. Silme, kurulama gibi işlemleri ovalamadan yapın. Ağzından akan yiyecekleri sıyırarak almayın (cildi tahriş etmemek için) Fazla tükürüklerini yumuşakça silin. Yemekten sonra ağzını ve boynunu sildikten sonra kurulayın (özellikle gıdısı nemli kalmasın) Bez bölgesinde kızarıklık varsa veya ishalse pişik kremi kullanın Makatı çok kızarıksa az miktarda bepanten sürün. Alt temizliği nde ıslatılmış pamuk kullanın. Evde ıslak mendil kullanmak zorunda kalırsanız, ıslak pamukla durulayın. Temizliği önden arkaya ... Devamını Oku »

2 Yaşından İtibaren Çocukların Uyku Düzeni Nasıldır?

2 Yaşından İtibaren Çocukların Uyku Düzeni Nasıldır?

Bu dönemde çocuklar artık genellikle yataklarında yatıp uyumaya alışmıştır. Gece meme emme dönemi de bittiği için eskisi kadar sık uyanmazlar. Ancak bu dönem tuvalet eğitiminin başladığı dönem olduğu için gece bezsiz yatma, tuvaletini tutma ya da yatağa kaçırmanın görüldüğü bir dönemdir. Yatak ıslatma sorununa yardımcı olabilmek için yatma saatinden önce sıvı alımını azaltmak faydalı olacaktır. Yuva dönemi ile birlikte çocuğun uyku ihtiyacı azalır. Bazı yuvalarda öğlen yemeğinden sonra uyku ve ... Devamını Oku »

Çocuğun Saatinde Uyuması İçin Neler Yapılabilir?

Çocuğun Saatinde Uyuması İçin Neler Yapılabilir?

Anne babaların en sık karşılaştığı sorun çocuğu yatağa göndermek ve kendi başına uyumasını sağlamak konusundadır. Her gece yatağa gitme saati geldiğinde pazarlıklar yapmak, çeşitli bahaneler ileri sürmek  odam çok karanlık, yatağım rahat değil, korkuyorum vs. sık karşılaşılan durumlardır. Bu sorunun önemli nedenlerinden biri de çocuğun yapısıdır. Yatağa gitme saati konusunda birçok anne baba kesin saatlerde ısrarcı olur. Bu gittikçe bir çekişme ve güç savaşı yaşanmasına neden olur. Her çocuk mutlaka ... Devamını Oku »

Bebeğinizde Uyku Alışkanlığı Kazanımı

Bebeğinizde Uyku Alışkanlığı Kazanımı

Bebeğinize uyku alışkanlığı kazandırabilmek için yapmamanız gerekenler: Çok sıcak ya da soğuk ortamda uyutmaya çalışmak Çocuğu gereksindiğinden fazla uyutmaya çalışmak Tamamen sessiz ve karanlık bir ortam oluşturmak Uyku zamanı odasında ağlayarak yatağına yalnız başına bırakmak Ayakta ya da kolda sallamak İhtiyaçlarını karşılamadan ( altı temiz, karnı tok, oyun oynamış) uyutmak Rahat giysiler yerine şık olduğu ya da sıcak tuttuğu için tercih edilen kalın veya rahatsız giysiler giydirmek Mümkün olduğunca aynı ... Devamını Oku »

Çocuklarda Görülen Uyku Bozuklukları Nelerdir?

Çocuklarda Görülen Uyku Bozuklukları Nelerdir?

Çocuklarda görülen uyku bozukluklarını; Gece boyunca sık uyanma Uykuda konuşma Uykuya dalmada güçlük Ağlayarak uyanma Gündüz uyuklama Kabus, korkulu rüya Yatak ıslatma Diş gıcırdatma veya sıkma Erken uyanma Uyurgezerlik olarak sıralayabiliriz. Bu bozuklukların her biri çocukluğun değişik dönemlerinde görülebilir. Genellikle çocuk için kaygı uyandıran bir durum nedeniyle, yanlış uyku alışkanlıkları yüzünden ya da sağlık sorunlarına bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bu tür uyku bozukluklarında çocuğun hayatında önemli değişiklikler olup olmadığı, aile ... Devamını Oku »

Çocuğunuz Sizinle Yatmak İsterse?

Çocuğunuz Sizinle Yatmak İsterse?

Genellikle çocuğun anne baba ile yatma isteğinin ardında anne ve babadan kaynaklanan nedenler yatar. Çocuğa kolay ulaşmak için yanında yatırmak, gece sık kalkıp gelen çocuğu yatağına götürmekte zorlanmak, kaygılar nedeni ile yanında yatırmak (hasta olursa, deprem olursa, hırsız girerse vs.), çıkardığı en küçük seste yanına koşmakta kendini güvende hissetmemesine yol açar. Gece sıklıkla kalkıp yanınıza geldiğinde sabırla yatağına götürmek, konuşmadan veya oynamadan sessizce, fazla ilgi göstermeden yanında biraz bekleyip uykuya ... Devamını Oku »

Bebek ve Uyku

Bebek ve Uyku

Bebek sahibi olduktan sonra anne için en önemli kaygı konuları beslenme ve uyku olmaktadır. Aslında başlangıçta bebeğin beslenme düzeni ve alışkanlıkları uyku düzenini de direkt olarak etkileyecektir. Bebek karnı toksa rahatlıkla uyuyacak, ancak aç kaldığında uykuya dalma ve uykuyu sürdürmede sorunlar yaşayacaktır. Başlangıçta bebeğin uyku düzeni yoktur, canı istediği zaman uyur ya da uyanır. Açlık, üşüme ya da aşırı sıcak, altının kirlenmesi, acı çekme gibi faktörler uykusunu bölecektir. İlk bebeklik ... Devamını Oku »