Anasayfa > Etiket Arşivi: bebek oyunları

Etiket Arşivi: bebek oyunları

Gıgıldama ve Sarılma

Gıgıldama ve Sarılma

Bebeğiniz ne öğrenir : Dil becerileri Bebeklerin dili gıgıldamadır.Bir bebek ilgisini çeken bir şey gördüğünde, gıgıldama ile tepki verir. Bebeğinizle gıgıldama oyunu oynayın.Parlak renkli bir nesneyi bebeğinizin gözlerinin önünde tutun. Bebeğiniz gıgıldayarak tepki verdiğinde, siz de gıgıldayarak ve ona sarılarak cevap verin. Yakın zamanda bebeğinizi neyin memnun ettiğini öğreneceksiniz. Bebek seslerinin başka birini memnun ettiğini öğrendiklerinde daha çok ses çıkarırlar. Bu durum, erken dil gelişimini ve konuşmayı teşvik eder. Devamını Oku »

Minik Fare Oyunu

Minik Fare Oyunu

Bebeğiniz ne öğrenir : Eğlence Bebeğinizin elini açın ve parmağınızı avcuna sarın. Parmağpınızı hareket ettirerek tekerlemeyi söyleyin: Minik fare, minik fare dolaşıyor / Minik fare, minik fare şehre gidiyor. Parmağınızla bebeğinizin kolundan ilerleyerek çenesinin altını gıdıklayın. Bu oyunu bebeğinizin ayak parmaklarıyla oynamayı deneyin. Fare şehre gittiğinde, parmağınızı bebeğinizin bacağından hareket ettirerek göbeğini gıdıklayın. Devamını Oku »

Daireler ve Müzik Oyunu

Daireler ve Müzik Oyunu

Bebeğiniz ne öğrenir : Şekiller Bebeğinizi yüzü size bakacak şekilde dizlerinize oturtun. Bebeğinizin elinin birini alın ve dairesel hareketler yaptırın. Diğer eliyle de aynı şeyi yapın. Bebeğinizin eline dairesel hareketler yaptırırken “daire” deyin. Sonra, her iki elini de aynı anda hareket ettirin. Havada, aşağıda, yana doğru ve bunun gibi konumlarda dairesel hareketler yaptırın. Klasik müzik çalın ve müziği dinlerken bebeğinize dairesel hareketler yaptırın. Devamını Oku »

Saç Tarama Oyunu

Saç Tarama Oyunu

Bebeğiniz ne öğrenir : Talimatlara Uyma Bebeğinizi dizinize oturtun. Saçını okşayın ve “Ne yumuşak saçlar.” deyin. Bebeğinizin ellerini saçınıza götürün ve “Babanın/Annenin saçları” deyin. Bebeğinizin saçını tarayın. Bebeğinize saçınızı nasıl tarayacağını gösterin. Saçları olan bir oyuncak bebek bulun ve saçını tarayın. Oyuncak bebeği bebeğinize verin ve saçını taramasını isteyin. Bebeğinizden kendi saçını taramasını isteyin. Bebeğinizin sizin saçınızı taramasını isteyin. Devamını Oku »

Banyo Süprizi Oyunu

Banyo Süprizi Oyunu

Bebeğiniz ne öğrenir : Bilişsel Beceriler Bebeğinize küvetteyken yüzen bir oyuncak gösterin. Birkaç dakika oyuncağı tutmasına izin verin. Oyuncağı alın ve bebeğinizin önünde suya sokun. Oyuncağı banyo lifiyle örtün ve bebeğinize “Oyunca nerede? Nereye gitti?” diye sorun. Banyo lifini çekin ve “Oleey, işte burada! Oyunca banyo lifinin altında saklanıyormuş.” deyin. Bu oyunu bir kaç kez oynayın ve bebeğinizi banyo lifini oyuncağın üzerinden çekmesi için teşvik edin. Bebeğiniz ilk bir kaç ... Devamını Oku »

12 – 24 AY Bebekler İçin Beyin Geliştirici Aktiviteler

12 - 24 AY Bebekler İçin Beyin Geliştirici Aktiviteler

Çocuğunuzla konuşun. Karşılıklı diyalog zekasını geliştirmenin en basit ve en etkili yoludur. Her gün mutlaka kitap okuyun. Her şeyi sayın ve her şeyin ismini söyleyin. Günde 1 saaten fazla televizyon seyrettirmeyin. Kendi kendine yemek yemesini ve bardaktan su içmesini özendirin. Böylece güven ve bağımsızlık duyguları kazanacaktır. Beraber şarkı ve tekerlemeler söyleyin. Dışarıdaki her türlü aktiviteyi beraber yapın. Markete gitmek gibi mesela. Gördüklerinizi ve yaptığınız şeyleri anlatın. Eşyaların renklerini söyleyin. Çocuğunuza ... Devamını Oku »

6 – 12 AY Bebekler İçin Beyin Geliştirici Aktiviteler

6 - 12 AY Bebekler İçin Beyin Geliştirici Aktiviteler

Bebeğinizi sık sık kucakların ve ona sevgi dolu sözler söyleyin. Evde yaptığınız işlerle ilgili onunla konuşun. Ne yaptığınızı ve neden yaptığınızı anlatın. Ninni ve tekerlemeler söyleyin, müzik dinletin. Müzik matematik, dil ve diğer beceriler ile ilgili alanları uyarır. Küpleri üst üste dizip devirin. “Alt” ve “üst” kavramlarını anlaması için ona ne yaptığınızı anlatın. Bebeğinizi aynanın önünde tutun ve yüzünün bölümlerini ona gösterin. Neden sonuç ilişkisini anlatın. Örneğin elektrik düğmesine basılınca ... Devamını Oku »

4 – 6 AY Bebekler İçin Beyin Geliştirici Aktiviteler

4 - 6 AY Bebekler İçin Beyin Geliştirici Aktiviteler

Bebeğinizi kucaklayın ve sevgi dolu sözler söyleyin. Bebeğinizle sık sık konuşun. Konuşurken gözlerine bakın. Bebeğinizi ismi ile çağırın. Bebeğinize obje resimleri gösterin, bu yaşlarda bebekler dünyayı keşfederken daha çok görme duyusunu kullanır. Bebeğinizin görüş alanı içinde ilginç obje veya oyuncakları hareket ettirin. Hareket onun ilgisini çekecektir. El ve ayak parmakları ile oynayın, özelllikle sayı sayarken. Onun yüzünüzü elleri ile araştırmasına izin verin. Tekerleme ve ninniler söyleyin. Bebekler tekrardan hoşlanırlar. Farklı ... Devamını Oku »

0-4 AY Bebekler İçin Beyin Geliştirici Aktiviteler

4 Ay Bebekler İçin Beyin geliştirici Aktiviteler

Bebeğinize hafif rahatlatıcı masajlar yapın. Gerinme hareketleri yaptırın Bebeğinizi taşırken ya da altını değiştirirken onunla konuşun. Yaptığınız her şeyi ona anlatın. Konuştuğunuz dili ve nasıl konuştuğunuzu bu yolla öğrenecektir. Cümlelerin sonunda biraz duraklayarak ona konuşma ve sohbet örnekleri vermiş olursunuz. Bazı anne babalar heyecanlı bir şekilde yüksek perdeden konuşurlar. Bu beyni uyarır ve dil becerilerini daha hızlı öğrenmelerini sağlar Bebeğinize şarkı söyleyin. Aynı şarkıların tekrar edilmesi sayesinde tahmin edebilmeyi öğrenir. ... Devamını Oku »