Anasayfa > Etiket Arşivi: bebek gelişimi

Etiket Arşivi: bebek gelişimi

Bebeklerde Hareket Gelişimi

Bebeklerde Hareket Gelişimi

Bebek doğduğunda kendi bedenini kontrol edecek durumda değildir. Daha sonra tüm bebekler biraz daha erken ya da biraz daha geç olmak üzere aynı gelişim evrelerini izleyerek bedenlerini kontrol eder hale gelirler. Bebeğinizin sırayla neleri başaracağını bilmeli ve bunları takip etmelisiniz. Bebeğinizin hangi davranışları yaklaşık hangi ayda gösterdiğini ve bunun yaklaşık olarak beklenen ay olup olmadığını da izleyebilirsiniz. Ancak bebeğinizi diğer bebeklerle kıyaslamayın; çünkü her bebek kendine özgüdür. Baş Kontrolü: Doğuşta ... Devamını Oku »

Bebeklerde Bilişsel Gelişim

Bebeklerde Bilişsel Gelişim

Yaklaşık 2-3 aylık bebekler soyunmuş olmaktan hoşlanırlar ve el kol hareketleriyle kendi bedenlerini tanırlar. Yine bu dönemde yetişkinin bedeni, yüzü, sesi ve davranışları bebeğin en çok dikkatini verdiği ve hoşlandığı şeydir. Sizin bebeğe verdiğiniz dikkat, duygu yüklü bakışlar ve ilgiyle konuşmanız onun için en iyi oyundur. Bebeğin ellerini kullanması ve elleriyle dünyayı keşfi 6-12. aylar arasında hızlı bir gelişme gösterir. Nesneleri sadece yakalayarak değil elde evirip çevirerek, ağzına götürerek de ... Devamını Oku »

Bebeğin Gelişimi

Bebeğin Gelişimi

Yeni doğan bebek, doğumdan sonra yardım olmadan yaşamını sürdüremez. Memeli yavrularının çoğu doğduktan hemen sonra annesinin memesini bulur ve hemen emer. Yeni doğan bebeğin bunu başarabilmesi için yardıma ihtiyacı vardır. Ana rahminde bir bebekten daha az kalmış bir memeli, doğar doğmaz yürüyebilir. Oysa yeni doğan bebek doğumundan 12 ay sonra dengesiz yürümeye başlar. Pek çok memeli aile kuracak yaşa geldiğinde, yeni doğan bebek beslenmesini yeterince yapamamakta, ağlamakta, kaybolmakta, eline geçirdiği ... Devamını Oku »

Bebeklerde İşaret Dili

Bebeklerde İşaret Dili

Bebekler için işaret dili: Bebeğinizle sözlü iletişimi güçlendiren sembolik işaretlere bebek işaret dili denir. Faydaları pekçok araştırmayla ispatlanan ve Amerikan Pediatri Akademisi’nin önerdiği bebek işaret dili, bebeğinizin ihtiyaçlarını, isteklerini ve hatta karmaşık düşüncelerini iletebilmek için kullanabileceği güçlü bir yol; bebekler ve aileleri için doğal, kolay ve eğlenceli bir iletişim aracıdır. Bebek işaret dili ile konuşma zamanı Bebeğiniz bazı şeyleri eliyle size gösteriyor, oyuncaklarını uzatıp sizden bir tepki bekliyor, ‘baş-baş’ yapıyor, ... Devamını Oku »

6-12 Yaş Gelişim Dönemi Özellikleri

6-12 Yaş Gelişim Dönemi Özellikleri

Büyüme ve gelişme önceki dönemlere göre biraz daha yavaştır. Yılda 1,4-2,2 kg. alır, boyu 4-6 cm. uzar. Bilişsel Gelişim Ortalama 3000 kelime hazinesine sahiptir. Geçmiş, şimdi ve gelecek zaman kavramları şekillenmeye başlamıştır. Bu çağda çocuğun zihin gücü ve belleği bir hayli gelişir. Çocukta somut düşünce tarzı hâkimdir. Neden-sonuç ilişkisi kurabilir. Saati okuyabilir, ayları, mevsimleri, yılları sayabilir. Zamanı planlayabilir. Sosyal Gelişim İyilik ve kötülük kavramları, ana-babanın beğendiği ve beğenmediği davranışları ile ... Devamını Oku »

3-6 Yaş Gelişim Dönemi Özellikleri

3-6 Yaş Gelişim Dönemi Özellikleri

Kilo yılda 1,5-2,5 kg artar, boy 4-7 cm. uzar. 4-5 yaşlarında baskın el (%90 sağ el) kullanımı başlar. Bu dönemin başlarında çocuklar egosentrik iken dönemin sonlarına doğru giderek sosyalleşmektedirler. Zamanı anlamaya başlarlar. Olaylarda neden sonuç ilişkisi kuramazlar. Kurallara uyar ancak doğru ile yanlışı anlayamayabilir. Bu yaş grubunun en önemli özelliği meraktır. “Ne, nedir, niye?” tarzındaki soruları ardı arkasına sorabilirler. Detaycı ve araştırmacıdırlar. Hayal güçleri çok iyi çalışır ve bunu oyunlarında ... Devamını Oku »

1- 3 Yaş Dönemi Gelişim Özellikleri

1- 3 Yaş Dönemi Gelişim Özellikleri

Bu dönemde çocuk yılda 1,5-2,5 kg. kilo alırken, boyu yılda 8-12 cm. uzar. Baş çevresi 48-50 cm. arasındadır.Onikinci-onbeşinci aylarda çocuk genellikle yürür. Bu çocuğun bağımsızlığa doğru attığı ilk adımdır. Bir-üç yaş dönemi otonomi ve bağımsızlık dönemidir. Otonominin sağlanması için çocuk ve ebeveyn arasında olumlu, güvenli ve destekleyici bir ilişki kurulmalıdır. Çocuğun keşfetmesine olanak sağlamak için özgür olabileceği ancak güvenilir bir ortam sağlanmalıdır. Diğer çocuklarla iletişim kurması için desteklenmelidir. 1-3 yaş ... Devamını Oku »

0-1 Yaş Gelişim Özellikleri

0-1 Yaş Gelişim Özellikleri

Doğduğunda yaklaşık 2500-4000 gram ağırlığında, 48-53 cm. boyundadır. Baş çevresi yaklaşık 34.5 cm.dir. İlk 6 ayda haftada 150-210 gr. kilo alırken boyu ayda 2.5 cm., baş çevresi ise ayda 1.5 cm. artar. Günde yaklaşık 15 saat uyurlar. Bebek 1 yaşına geldiğinde doğum kilosu 3’e katlanırken, doğum boy uzunluğu %50 artar. Bebekler ilk doğduklarında refleksleri ile hareket eder. Çevresiyle fazla ilgilenmez. Tamamıyla egosentriktir. Bebek büyümeye başladıkça çevresiyle daha çok ilgilenmeye başlar. ... Devamını Oku »

2 Yaşından İtibaren Çocukların Uyku Düzeni Nasıldır?

2 Yaşından İtibaren Çocukların Uyku Düzeni Nasıldır?

Bu dönemde çocuklar artık genellikle yataklarında yatıp uyumaya alışmıştır. Gece meme emme dönemi de bittiği için eskisi kadar sık uyanmazlar. Ancak bu dönem tuvalet eğitiminin başladığı dönem olduğu için gece bezsiz yatma, tuvaletini tutma ya da yatağa kaçırmanın görüldüğü bir dönemdir. Yatak ıslatma sorununa yardımcı olabilmek için yatma saatinden önce sıvı alımını azaltmak faydalı olacaktır. Yuva dönemi ile birlikte çocuğun uyku ihtiyacı azalır. Bazı yuvalarda öğlen yemeğinden sonra uyku ve ... Devamını Oku »

Çocuğun Saatinde Uyuması İçin Neler Yapılabilir?

Çocuğun Saatinde Uyuması İçin Neler Yapılabilir?

Anne babaların en sık karşılaştığı sorun çocuğu yatağa göndermek ve kendi başına uyumasını sağlamak konusundadır. Her gece yatağa gitme saati geldiğinde pazarlıklar yapmak, çeşitli bahaneler ileri sürmek  odam çok karanlık, yatağım rahat değil, korkuyorum vs. sık karşılaşılan durumlardır. Bu sorunun önemli nedenlerinden biri de çocuğun yapısıdır. Yatağa gitme saati konusunda birçok anne baba kesin saatlerde ısrarcı olur. Bu gittikçe bir çekişme ve güç savaşı yaşanmasına neden olur. Her çocuk mutlaka ... Devamını Oku »

Bebeğinizde Uyku Alışkanlığı Kazanımı

Bebeğinizde Uyku Alışkanlığı Kazanımı

Bebeğinize uyku alışkanlığı kazandırabilmek için yapmamanız gerekenler: Çok sıcak ya da soğuk ortamda uyutmaya çalışmak Çocuğu gereksindiğinden fazla uyutmaya çalışmak Tamamen sessiz ve karanlık bir ortam oluşturmak Uyku zamanı odasında ağlayarak yatağına yalnız başına bırakmak Ayakta ya da kolda sallamak İhtiyaçlarını karşılamadan ( altı temiz, karnı tok, oyun oynamış) uyutmak Rahat giysiler yerine şık olduğu ya da sıcak tuttuğu için tercih edilen kalın veya rahatsız giysiler giydirmek Mümkün olduğunca aynı ... Devamını Oku »

Çocuklarda Görülen Uyku Bozuklukları Nelerdir?

Çocuklarda Görülen Uyku Bozuklukları Nelerdir?

Çocuklarda görülen uyku bozukluklarını; Gece boyunca sık uyanma Uykuda konuşma Uykuya dalmada güçlük Ağlayarak uyanma Gündüz uyuklama Kabus, korkulu rüya Yatak ıslatma Diş gıcırdatma veya sıkma Erken uyanma Uyurgezerlik olarak sıralayabiliriz. Bu bozuklukların her biri çocukluğun değişik dönemlerinde görülebilir. Genellikle çocuk için kaygı uyandıran bir durum nedeniyle, yanlış uyku alışkanlıkları yüzünden ya da sağlık sorunlarına bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bu tür uyku bozukluklarında çocuğun hayatında önemli değişiklikler olup olmadığı, aile ... Devamını Oku »

Bebek ve Uyku

Bebek ve Uyku

Bebek sahibi olduktan sonra anne için en önemli kaygı konuları beslenme ve uyku olmaktadır. Aslında başlangıçta bebeğin beslenme düzeni ve alışkanlıkları uyku düzenini de direkt olarak etkileyecektir. Bebek karnı toksa rahatlıkla uyuyacak, ancak aç kaldığında uykuya dalma ve uykuyu sürdürmede sorunlar yaşayacaktır. Başlangıçta bebeğin uyku düzeni yoktur, canı istediği zaman uyur ya da uyanır. Açlık, üşüme ya da aşırı sıcak, altının kirlenmesi, acı çekme gibi faktörler uykusunu bölecektir. İlk bebeklik ... Devamını Oku »

9. Ay Bebeğin Gelişimi

9.AY Bebeğin Gelişimi

Bebeğin kas ve dolaşım sistemleri büyük gün için hazırlık yapar. Bu haftanın içine girildiyse, bebek prematüre olmaktan çıkar. 37-42 haftalarında doğan bebekler gayet sağlıklı ve gelişimini tamamlamış olurlar. 37 haftadan önce doğarsa, ne yazık ki prematüre grubuna dahil olur. 42 haftanın içerisinde girip henüz doğum gerçekleşmemişse, geç doğum olarak nitelendirilir. Bebeğin kafası bu haftalarda büyük bir ihtimal aşağı dönük şekilde durur. Fakat bebek hala istenilen pozisyona geçmemiş ise doktor anneye ... Devamını Oku »

7. Ay Bebeğin Gelişimi

7.AY Bebeğin Gelişimi

Bu ayda bebeğin çok hareketli olması ve sürekli tekmelemesi, annenin nefesini kesiyor olabilir. Bu durum bebeğin oldukça aktif ve sağlıklı olduğunu gösterir. Bebeğin hareketlerinde bir durma veya azalma hissedilirse mutlaka doktora başvurulmalıdır. Bebek büyüdükçe rahimde bulunan sıvının alanı azalır. Artık vücut ısısını kendi ayarlayabilir ve vücudunda bulunan tüyler dökülmeye başlar. Görme yeteneği gelişimini sürdürür. Bu hafta içerisinde net olarak görmesede sezinleyebilir. Görmesi hala keskin değildir. Eğer anne adayı çok aydınlık ... Devamını Oku »

6. Ay Bebeğin Gelişimi

6.AY Bebeğin Gelişimi

Buruşuk olan derisi artık pürüzsüz bir hal almaya başlar. Tıpkı yeni doğmuş bir bebeğin yüzüne benzer. Derisinin altı kan ile dolum yapmaya başlar ve akciğerleri hava almak için ilk nefes alışına hazırlanır. Ciğerleri tam anlamıyla hazır değildir. Nefes telleri bağıracağı günler için hazırlanırken bir yandan da nefes alabilmek için minik burun delikleri açılır. Bebek Bu ay içerisinde bebeğin gözleri de açılır. Dışarıdaki ses ve ışığa karşı hareketlenmeler olur. Beyni iyice ... Devamını Oku »

5. Ay Bebeğin Gelişimi

5.AY Bebeğin Gelişimi

Bebeğin kalbi, kanı müessir şekilde pompalamaya başlamış durumdadır.Dışarıdaki hayata ayak uydurması için bu durum gereklidir. Artık göz kapakları ve kaşları vardır. Ancak gözleri kapalıdır. Bebek bu haftadan itibaren anne ne yerse onu yer. Cildi gittikçe transparan olmaktan çıkar ve beyaz bir renk alır. Yüzü daha belirgin hale gelir. Burun köprüsü daha oluşmadığı için düğmeye benzer bir burnu vardır. Akciğerler hızlı şekilde gelişimini tamamlar. Bebek artık bu dönemden sonra daha hızlı ... Devamını Oku »

4. Ay Bebeğin Gelişimi

4.AY Bebeğin Gelişimi

Bebeğin kalbi artık beyni tarafından yönetilmeye başlanır. Ritimsiz atımlar yerine, kalp daha düzenlidir. Bebek, doğumdan sonra ona yardım edecek olan yutma refleksi ve emme refleksini güçlendirerek kendini dış dünyaya hazırlamakla meşguldür. Bebek hareket eder ve büyük ihtimalle anne bu hareketi hissederek sohbet ortamlarında paylaşır. Bebek, anneyi duyabilir. Onunla sevgi dolu konuşmalar yapılmalıdır. Bu dönem içerisinde bacak ve kollarını esnetmekle meşguldür. Bunu bir oyun olarak yapar ve zevk alır. Sonuçta bebeğin ... Devamını Oku »

3. Ay Bebeğin Gelişimi

3.AY Bebeğin Gelişimi

Kollarına ve bacaklarına ait olan kemik sistemi güçlenmeye başlar. Ses telleri yapım aşamasında olan bebeğin, bağırsakları göbek kordonundan ayrılarak karnında oluşmaya başlar. Vücudunda hiç yağ olmadığı için oldukça şeffaf ve transparan görünümdedir. Kaşları çıkmaya başlayan bebeğin yüz hatlarıda belirgenleşmeye başlar. 14.haftada gözlerini kısabilir, kaşlarını çatabilir ve yüzünü buruşturarak tepkisini belli edebilir. Artık o minik ağzı emme eylemi yapabilir. Bu ayda bağırsağında mekonyum üretilir ve hareketlerini yaparken daha kontrollüdür. 15.haftada ışığı ... Devamını Oku »

2. Ay Bebeğin Gelişimi

2.AY Bebeğin Gelişimi

Bebek 9.haftada bir zeytin iriliğinde ve ortalama 2.5 cm uzunluğundadır. Ağırlığı ise 25 gram civarındadır. Küçük kasları, burnu, ağzı ve gözleri oluşmaya başlar.Kol ve bacak hareketleri hızlanır. Bebek hareket eder fakat bunu annenin farketmesi mümkün değildir. 10.haftasında 2.7 cm kadar ve 26 gram ağırlığındadır. Hayati organları sürekli oluşum halindedir. Anne ve babadan aldığı genlerle akciğer yapısı, ağzı, burnu, cildi, kolları, bacakları oluşacak ve hayat boyu eseriniz olarak size eşlik edecektir. ... Devamını Oku »