Anasayfa > Etiket Arşivi: bebek aktiviteleri

Etiket Arşivi: bebek aktiviteleri

12 – 24 AY Bebekler İçin Beyin Geliştirici Aktiviteler

12 - 24 AY Bebekler İçin Beyin Geliştirici Aktiviteler

Çocuğunuzla konuşun. Karşılıklı diyalog zekasını geliştirmenin en basit ve en etkili yoludur. Her gün mutlaka kitap okuyun. Her şeyi sayın ve her şeyin ismini söyleyin. Günde 1 saaten fazla televizyon seyrettirmeyin. Kendi kendine yemek yemesini ve bardaktan su içmesini özendirin. Böylece güven ve bağımsızlık duyguları kazanacaktır. Beraber şarkı ve tekerlemeler söyleyin. Dışarıdaki her türlü aktiviteyi beraber yapın. Markete gitmek gibi mesela. Gördüklerinizi ve yaptığınız şeyleri anlatın. Eşyaların renklerini söyleyin. Çocuğunuza ... Devamını Oku »

6 – 12 AY Bebekler İçin Beyin Geliştirici Aktiviteler

6 - 12 AY Bebekler İçin Beyin Geliştirici Aktiviteler

Bebeğinizi sık sık kucakların ve ona sevgi dolu sözler söyleyin. Evde yaptığınız işlerle ilgili onunla konuşun. Ne yaptığınızı ve neden yaptığınızı anlatın. Ninni ve tekerlemeler söyleyin, müzik dinletin. Müzik matematik, dil ve diğer beceriler ile ilgili alanları uyarır. Küpleri üst üste dizip devirin. “Alt” ve “üst” kavramlarını anlaması için ona ne yaptığınızı anlatın. Bebeğinizi aynanın önünde tutun ve yüzünün bölümlerini ona gösterin. Neden sonuç ilişkisini anlatın. Örneğin elektrik düğmesine basılınca ... Devamını Oku »

4 – 6 AY Bebekler İçin Beyin Geliştirici Aktiviteler

4 - 6 AY Bebekler İçin Beyin Geliştirici Aktiviteler

Bebeğinizi kucaklayın ve sevgi dolu sözler söyleyin. Bebeğinizle sık sık konuşun. Konuşurken gözlerine bakın. Bebeğinizi ismi ile çağırın. Bebeğinize obje resimleri gösterin, bu yaşlarda bebekler dünyayı keşfederken daha çok görme duyusunu kullanır. Bebeğinizin görüş alanı içinde ilginç obje veya oyuncakları hareket ettirin. Hareket onun ilgisini çekecektir. El ve ayak parmakları ile oynayın, özelllikle sayı sayarken. Onun yüzünüzü elleri ile araştırmasına izin verin. Tekerleme ve ninniler söyleyin. Bebekler tekrardan hoşlanırlar. Farklı ... Devamını Oku »

0-4 AY Bebekler İçin Beyin Geliştirici Aktiviteler

4 Ay Bebekler İçin Beyin geliştirici Aktiviteler

Bebeğinize hafif rahatlatıcı masajlar yapın. Gerinme hareketleri yaptırın Bebeğinizi taşırken ya da altını değiştirirken onunla konuşun. Yaptığınız her şeyi ona anlatın. Konuştuğunuz dili ve nasıl konuştuğunuzu bu yolla öğrenecektir. Cümlelerin sonunda biraz duraklayarak ona konuşma ve sohbet örnekleri vermiş olursunuz. Bazı anne babalar heyecanlı bir şekilde yüksek perdeden konuşurlar. Bu beyni uyarır ve dil becerilerini daha hızlı öğrenmelerini sağlar Bebeğinize şarkı söyleyin. Aynı şarkıların tekrar edilmesi sayesinde tahmin edebilmeyi öğrenir. ... Devamını Oku »