Anasayfa > Etiket Arşivi: bebeğin hafta hafta gelişimi

Etiket Arşivi: bebeğin hafta hafta gelişimi

Bebeğin Gelişimi

Bebeğin Gelişimi

Yeni doğan bebek, doğumdan sonra yardım olmadan yaşamını sürdüremez. Memeli yavrularının çoğu doğduktan hemen sonra annesinin memesini bulur ve hemen emer. Yeni doğan bebeğin bunu başarabilmesi için yardıma ihtiyacı vardır. Ana rahminde bir bebekten daha az kalmış bir memeli, doğar doğmaz yürüyebilir. Oysa yeni doğan bebek doğumundan 12 ay sonra dengesiz yürümeye başlar. Pek çok memeli aile kuracak yaşa geldiğinde, yeni doğan bebek beslenmesini yeterince yapamamakta, ağlamakta, kaybolmakta, eline geçirdiği ... Devamını Oku »

9. Ay Bebeğin Gelişimi

9.AY Bebeğin Gelişimi

Bebeğin kas ve dolaşım sistemleri büyük gün için hazırlık yapar. Bu haftanın içine girildiyse, bebek prematüre olmaktan çıkar. 37-42 haftalarında doğan bebekler gayet sağlıklı ve gelişimini tamamlamış olurlar. 37 haftadan önce doğarsa, ne yazık ki prematüre grubuna dahil olur. 42 haftanın içerisinde girip henüz doğum gerçekleşmemişse, geç doğum olarak nitelendirilir. Bebeğin kafası bu haftalarda büyük bir ihtimal aşağı dönük şekilde durur. Fakat bebek hala istenilen pozisyona geçmemiş ise doktor anneye ... Devamını Oku »

8. Ay Bebek Gelişimi

8.AY Bebek Gelişimi

Bebek artık duyar, görür ve hisseder. Bu ay içerisinde yetişkinler gibi uykuya dalar, kalktığında ise dinlenir ve uyandığını anneye belli etmek için tekmeler atıp küçük hatırlatmalar yapar. Akciğeri artık neredeyse gelişimini tamamlamıştır. Dış dünyada onu koruyacak olan cilt altı yağ dokusu kalınlaşır. Bebekler genelde en çok kiloyu hamileliğin son dönemlerinde alırlar. Şu anda onları heyecanlandıran durum, doğum pozisyonu alıyor olmalarıdır. Kemikleri kalınlaşmaya ve olgunlaşmaya başlar. Bebeğin kafa yapısının kemiği bebek ... Devamını Oku »

7. Ay Bebeğin Gelişimi

7.AY Bebeğin Gelişimi

Bu ayda bebeğin çok hareketli olması ve sürekli tekmelemesi, annenin nefesini kesiyor olabilir. Bu durum bebeğin oldukça aktif ve sağlıklı olduğunu gösterir. Bebeğin hareketlerinde bir durma veya azalma hissedilirse mutlaka doktora başvurulmalıdır. Bebek büyüdükçe rahimde bulunan sıvının alanı azalır. Artık vücut ısısını kendi ayarlayabilir ve vücudunda bulunan tüyler dökülmeye başlar. Görme yeteneği gelişimini sürdürür. Bu hafta içerisinde net olarak görmesede sezinleyebilir. Görmesi hala keskin değildir. Eğer anne adayı çok aydınlık ... Devamını Oku »

6. Ay Bebeğin Gelişimi

6.AY Bebeğin Gelişimi

Buruşuk olan derisi artık pürüzsüz bir hal almaya başlar. Tıpkı yeni doğmuş bir bebeğin yüzüne benzer. Derisinin altı kan ile dolum yapmaya başlar ve akciğerleri hava almak için ilk nefes alışına hazırlanır. Ciğerleri tam anlamıyla hazır değildir. Nefes telleri bağıracağı günler için hazırlanırken bir yandan da nefes alabilmek için minik burun delikleri açılır. Bebek Bu ay içerisinde bebeğin gözleri de açılır. Dışarıdaki ses ve ışığa karşı hareketlenmeler olur. Beyni iyice ... Devamını Oku »