Anasayfa > Etiket Arşivi: bebeğin emzirilmesi

Etiket Arşivi: bebeğin emzirilmesi

Süt vermek anneyi yorar mı?

Süt vermek anneyi yorar mı?

Zaman zaman emzirmenin bir kadını bitkin hale getirdiğini duyarsınız. Meme veren kadınlar başlangıçta kendilerini yorgun hissederler. Fakat bebeklerine mama verenlerin çoğu da aynı yorgunluğu hissetmektedirler. Doğumdan ve hastaneden kaldıktan sonra anneler güçlerine yavaş yavaş kavuşmaktadırlar. Emzirme için bebeğe günde belirli miktarda kalori lazımdır. Anne de kilosunu koruyabilmek için her zamankinden fazla yemek yemelidir. Bir süre sonra bebeğini emziren bir kadının bitkinlik duyması için sebep kalmaz. Seyahate çıkıp yürüyüşler yapan, yüzen ... Devamını Oku »

Emzirmeye Hazırlık

Emzirmeye Hazırlık

Bebeğinizin hayata başlangıcında en ideal besin; kuşkusuz anne sütüdür. Enfeksiyonlara karşı doğal bir koruma sağlamakta ve bebeğinizin sağlıklı gelişimine yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda sizin sağlığınıza da olumlu etkileri vardır. Birçok yeni anne ilk başta emzirmeyi zor buldukları gibi, birçoğu da başlangıcından itibaren doğal bir şekilde kolayca adapte olur. Emzirmeye alışma sürecinde bir süre kendinizi tamamen güvende hissetmeyebilir ve bazı sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Neyse ki bunların çoğuna bu kılavuzda yanıt bulacaksınız. Çoğu ... Devamını Oku »

Bebeğin İlk Beslenmeleri

Bebeğin İlk Beslenmeleri

Yenidoğan bebeklerin mideleri küçüktür. Az ve sık emzirilmeye ihtiyaç duyarlar. Bebeğinizin midesi doğduğunda çok küçüktür. (Yaklaşık bir misket büyüklüğünde) Bebeğiniz sadece bir veya iki çay kaşığı süt alabilir. Her emzirme için göğüslerinizin üreteceği miktar kadar. Bu ilk süt (kolostrum) çok kolayca sindirilir. Bu yüzden bebeğinizin emmek istemesi ve az miktardaki bu sütü sık sık alması doğaldır. Birkaç gün sonra sütünüz tamamen gelmeye başladığında, bebeğinizin midesi yaklaşık olarak pinpon topu büyüklüğünde ... Devamını Oku »

Bebeğiniz Yeterli Beslenebiliyor Mu?

Bebeğiniz Yeterli Beslenebiliyor Mu?

Birçok yeni ebeveyn, bebeklerinin yeterli süt alıp almadığı konusunda endişelidir. Bebeğiniz iyi bir şekilde emiyor, 24 saatte en az 8-10 kez emince mutlu gözüküyor, uyanıkken aktif ise, bebeğiniz kesinlikle yeterli süt alıyordur. Alınan yeterli sütün diğer belirtileri; kilo alma ve bebeğinizin bezini ne sıklıkla değiştirdiğinizdir. Doğumdan sonra bebekler kilo verse bile, emzirilen bebekler genellikle yaklaşık iki haftaya kadar doğumdaki kilolarını geri alırlar ve haftada ortalama 150 ila 200 gr almalıdırlar. ... Devamını Oku »

Bebeğin Emzirilmesi

Bebeğin Emzirilmesi

Bebeğin emzirilmesi, bebeğinizi anne sütü ile beslemenin sayısız yararları vardır. Ona doğanın sağlayabileceği en iyi besini veriyorsunuz demektir. Bu nedenle, ilk günlerde bazı zorluklar çekseniz bile, bu yeni beceriyi bebeğinizle birlikte sizde öğreneceksiniz. Bebeğin beslenmesi, bebeğiniz önceleri nasıl emeceğini bilmiyor ya da uzun süre ememiyorsa üzülmeyin. Zaten doğumdan hemen sonra bebeğinizin çok fazla besin almasına gerek yoktur. Bu arada meme uçlarının sertleşerek emilmeye alışması için yeterli zamanınız olacaktır. Yeter ki ... Devamını Oku »