Anasayfa > Etiket Arşivi: aylık bebek gelişimi

Etiket Arşivi: aylık bebek gelişimi

1- 3 Yaş Dönemi Gelişim Özellikleri

1- 3 Yaş Dönemi Gelişim Özellikleri

Bu dönemde çocuk yılda 1,5-2,5 kg. kilo alırken, boyu yılda 8-12 cm. uzar. Baş çevresi 48-50 cm. arasındadır.Onikinci-onbeşinci aylarda çocuk genellikle yürür. Bu çocuğun bağımsızlığa doğru attığı ilk adımdır. Bir-üç yaş dönemi otonomi ve bağımsızlık dönemidir. Otonominin sağlanması için çocuk ve ebeveyn arasında olumlu, güvenli ve destekleyici bir ilişki kurulmalıdır. Çocuğun keşfetmesine olanak sağlamak için özgür olabileceği ancak güvenilir bir ortam sağlanmalıdır. Diğer çocuklarla iletişim kurması için desteklenmelidir. 1-3 yaş ... Devamını Oku »

6. Ay Bebeğin Gelişimi

6.AY Bebeğin Gelişimi

Buruşuk olan derisi artık pürüzsüz bir hal almaya başlar. Tıpkı yeni doğmuş bir bebeğin yüzüne benzer. Derisinin altı kan ile dolum yapmaya başlar ve akciğerleri hava almak için ilk nefes alışına hazırlanır. Ciğerleri tam anlamıyla hazır değildir. Nefes telleri bağıracağı günler için hazırlanırken bir yandan da nefes alabilmek için minik burun delikleri açılır. Bebek Bu ay içerisinde bebeğin gözleri de açılır. Dışarıdaki ses ve ışığa karşı hareketlenmeler olur. Beyni iyice ... Devamını Oku »

4. Ay Bebeğin Gelişimi

4.AY Bebeğin Gelişimi

Bebeğin kalbi artık beyni tarafından yönetilmeye başlanır. Ritimsiz atımlar yerine, kalp daha düzenlidir. Bebek, doğumdan sonra ona yardım edecek olan yutma refleksi ve emme refleksini güçlendirerek kendini dış dünyaya hazırlamakla meşguldür. Bebek hareket eder ve büyük ihtimalle anne bu hareketi hissederek sohbet ortamlarında paylaşır. Bebek, anneyi duyabilir. Onunla sevgi dolu konuşmalar yapılmalıdır. Bu dönem içerisinde bacak ve kollarını esnetmekle meşguldür. Bunu bir oyun olarak yapar ve zevk alır. Sonuçta bebeğin ... Devamını Oku »

3. Ay Bebeğin Gelişimi

3.AY Bebeğin Gelişimi

Kollarına ve bacaklarına ait olan kemik sistemi güçlenmeye başlar. Ses telleri yapım aşamasında olan bebeğin, bağırsakları göbek kordonundan ayrılarak karnında oluşmaya başlar. Vücudunda hiç yağ olmadığı için oldukça şeffaf ve transparan görünümdedir. Kaşları çıkmaya başlayan bebeğin yüz hatlarıda belirgenleşmeye başlar. 14.haftada gözlerini kısabilir, kaşlarını çatabilir ve yüzünü buruşturarak tepkisini belli edebilir. Artık o minik ağzı emme eylemi yapabilir. Bu ayda bağırsağında mekonyum üretilir ve hareketlerini yaparken daha kontrollüdür. 15.haftada ışığı ... Devamını Oku »

2. Ay Bebeğin Gelişimi

2.AY Bebeğin Gelişimi

Bebek 9.haftada bir zeytin iriliğinde ve ortalama 2.5 cm uzunluğundadır. Ağırlığı ise 25 gram civarındadır. Küçük kasları, burnu, ağzı ve gözleri oluşmaya başlar.Kol ve bacak hareketleri hızlanır. Bebek hareket eder fakat bunu annenin farketmesi mümkün değildir. 10.haftasında 2.7 cm kadar ve 26 gram ağırlığındadır. Hayati organları sürekli oluşum halindedir. Anne ve babadan aldığı genlerle akciğer yapısı, ağzı, burnu, cildi, kolları, bacakları oluşacak ve hayat boyu eseriniz olarak size eşlik edecektir. ... Devamını Oku »

1. Ay Bebeğin Gelişimi

1. AY Bebeğin Gelişimi

Bir susam tanesi düşünün, içinizde gün be gün büyüyor. Büyüdükçe gelişiyor, geliştikçe hareket ediyor. Fakat var olduğunu haber verebilmesi için en az 15 güne ihtiyacı var. Genellikle regl gecikmesiyle size mutlu haberi veren bu minnoş yaklaşık 9 ay içinizde yaşayacak. Gün be gün bu mucizenin en büyük şahidi olacaksınız. 🙂 Anne karnında bebek 5.haftasında susam tanesi kadardır. Temel kalp atışlarının bu hafta duyuyabilmesi mümkündür. Bebeğin 3 ayrı katmanı vardır. Bu ... Devamını Oku »