Anasayfa > Etiket Arşivi: anne

Etiket Arşivi: anne

Anne Sütünün İleri Yaşama Etkileri

Anne sütünün olumlu etkileri sadece verildiği süreyle kısıtlı değildir, ileri yaşlarda da devam eder.Emzirme süresince sütteki yağ oranının artması bebeğin iştahını kontrol edebilir. Anne sütü alanlarda obezite (şişmanlık) ve koroner kalp hastalığı oluşumu azalır. Anne sütü ile beslenen çocuklarda konuşma problemlerinin daha az olduğu, matematik skorlarının daha yüksek olduğu rapor edilmiştir. Çene ve ağız gelişim bozuklukları, diş çürükleri ve orta kulak iltihabı daha az görülür. Bir araştırmada 6 aydan fazla ... Devamını Oku »

Anne / Baba Olmak

İlk kez anne ya da baba olmak yaşamın önemli geçişlerinden biridir. Yaşamınızda ilişkilerinizde ve evinizde yeni düzenlemeleri ve önemli değişiklikleri gerektiren bir uyum sürecidir. Bu süreç özellikle biyolojik bir değişim de yaşayan yeni doğum yapmış anne için daha da önemlidir. Eğer kendinizi anneliğe hazırladıysanız ve aile içinde size destek oluşturan güçlü bağlar varsa ilk haftalardaki uyum kolaylaşacaktır. Doğumdan sonra annenin duygu durumundaki dalgalanmalar, kısmen hormonlardaki değişmeye kısmen de yorgunluğa, deneyimsizliğe, ... Devamını Oku »

Anne Adaylarına Öğütler

Anne Adaylarına Öğütler

Anne adayının elbiseleri geniş, ayakkabıları rahat ve alçak ökçeli olmalı, korse doktoru önerisi ile kullanılmalıdır. Anne adayı, ağır şeyler kaldırmaktan, yorucu işlerden sakınmalıdır. Yüksek yerlere uzanmak veya yüksek bir yerden düşmek bebeğinde düşmesine neden olabilir. Heyecan verici kavga, yangı gibi olayların ve korku filmlerinin seyrinden sakınılmalıdır. Sabah, akşam yarımşar saat yürümeli, Tüm zamanını oturarak ya da yatakta geçirmemelidir. Anne adayı, gebeliğin ilk alta ayda bir, son üç ayda da haftada ... Devamını Oku »

12-18 Yaş Dönemi Gelişim Özellikleri

12-18 Yaş Dönemi Gelişim Özellikleri

Hızlı boy uzaması ve beden ağırlığında artış vardır. Kızlarda kilo artışı 11 yaşında başlayarak 12-13 yaşında yüksek seviyeye ulaşır. Erkeklerde 11-13 yaş arasında kilo artışı az olmasına rağmen 13-14 yaşından itibaren hızlı bir artış olur. Kızlarda boy uzaması 8-17 yaşlarında, en hızlı 12 yaşında olurken 16-17 yaşlarına geldiğinde büyüme yavaşlar. Erkeklerde boy uzaması 10-20 yaşlarında, en hızlı 14 yaşında olurken, 18-20 yaşlarında büyüme yavaşlar. Devamını Oku »