Anasayfa > Etiket Arşivi: anne ve bebek

Etiket Arşivi: anne ve bebek

Anne Adaylarına Öğütler

Anne Adaylarına Öğütler

Anne adayının elbiseleri geniş, ayakkabıları rahat ve alçak ökçeli olmalı, korse doktoru önerisi ile kullanılmalıdır. Anne adayı, ağır şeyler kaldırmaktan, yorucu işlerden sakınmalıdır. Yüksek yerlere uzanmak veya yüksek bir yerden düşmek bebeğinde düşmesine neden olabilir. Heyecan verici kavga, yangı gibi olayların ve korku filmlerinin seyrinden sakınılmalıdır. Sabah, akşam yarımşar saat yürümeli, Tüm zamanını oturarak ya da yatakta geçirmemelidir. Anne adayı, gebeliğin ilk alta ayda bir, son üç ayda da haftada ... Devamını Oku »

9. Ay Bebeğin Gelişimi

9.AY Bebeğin Gelişimi

Bebeğin kas ve dolaşım sistemleri büyük gün için hazırlık yapar. Bu haftanın içine girildiyse, bebek prematüre olmaktan çıkar. 37-42 haftalarında doğan bebekler gayet sağlıklı ve gelişimini tamamlamış olurlar. 37 haftadan önce doğarsa, ne yazık ki prematüre grubuna dahil olur. 42 haftanın içerisinde girip henüz doğum gerçekleşmemişse, geç doğum olarak nitelendirilir. Bebeğin kafası bu haftalarda büyük bir ihtimal aşağı dönük şekilde durur. Fakat bebek hala istenilen pozisyona geçmemiş ise doktor anneye ... Devamını Oku »

8. Ay Bebek Gelişimi

8.AY Bebek Gelişimi

Bebek artık duyar, görür ve hisseder. Bu ay içerisinde yetişkinler gibi uykuya dalar, kalktığında ise dinlenir ve uyandığını anneye belli etmek için tekmeler atıp küçük hatırlatmalar yapar. Akciğeri artık neredeyse gelişimini tamamlamıştır. Dış dünyada onu koruyacak olan cilt altı yağ dokusu kalınlaşır. Bebekler genelde en çok kiloyu hamileliğin son dönemlerinde alırlar. Şu anda onları heyecanlandıran durum, doğum pozisyonu alıyor olmalarıdır. Kemikleri kalınlaşmaya ve olgunlaşmaya başlar. Bebeğin kafa yapısının kemiği bebek ... Devamını Oku »

7. Ay Bebeğin Gelişimi

7.AY Bebeğin Gelişimi

Bu ayda bebeğin çok hareketli olması ve sürekli tekmelemesi, annenin nefesini kesiyor olabilir. Bu durum bebeğin oldukça aktif ve sağlıklı olduğunu gösterir. Bebeğin hareketlerinde bir durma veya azalma hissedilirse mutlaka doktora başvurulmalıdır. Bebek büyüdükçe rahimde bulunan sıvının alanı azalır. Artık vücut ısısını kendi ayarlayabilir ve vücudunda bulunan tüyler dökülmeye başlar. Görme yeteneği gelişimini sürdürür. Bu hafta içerisinde net olarak görmesede sezinleyebilir. Görmesi hala keskin değildir. Eğer anne adayı çok aydınlık ... Devamını Oku »

6. Ay Bebeğin Gelişimi

6.AY Bebeğin Gelişimi

Buruşuk olan derisi artık pürüzsüz bir hal almaya başlar. Tıpkı yeni doğmuş bir bebeğin yüzüne benzer. Derisinin altı kan ile dolum yapmaya başlar ve akciğerleri hava almak için ilk nefes alışına hazırlanır. Ciğerleri tam anlamıyla hazır değildir. Nefes telleri bağıracağı günler için hazırlanırken bir yandan da nefes alabilmek için minik burun delikleri açılır. Bebek Bu ay içerisinde bebeğin gözleri de açılır. Dışarıdaki ses ve ışığa karşı hareketlenmeler olur. Beyni iyice ... Devamını Oku »

3. Ay Bebeğin Gelişimi

3.AY Bebeğin Gelişimi

Kollarına ve bacaklarına ait olan kemik sistemi güçlenmeye başlar. Ses telleri yapım aşamasında olan bebeğin, bağırsakları göbek kordonundan ayrılarak karnında oluşmaya başlar. Vücudunda hiç yağ olmadığı için oldukça şeffaf ve transparan görünümdedir. Kaşları çıkmaya başlayan bebeğin yüz hatlarıda belirgenleşmeye başlar. 14.haftada gözlerini kısabilir, kaşlarını çatabilir ve yüzünü buruşturarak tepkisini belli edebilir. Artık o minik ağzı emme eylemi yapabilir. Bu ayda bağırsağında mekonyum üretilir ve hareketlerini yaparken daha kontrollüdür. 15.haftada ışığı ... Devamını Oku »