Anasayfa > Etiket Arşivi: anne sütünün önemi

Etiket Arşivi: anne sütünün önemi

Anne Sütünün Beğeğe ve Anneye Faydaları

Başarılı Emzirme Şeklini Oluşturma

Anne sütü ile beslenen bebekler ishal, öksürük, nezle ve diğer sık görülen bulaşıcı hastalıklara daha az yakalanır.Yapay beslenen bebeklerde görülen süt alerjisi anne sütü ile beslenen bebeklerde daha az görülür.Bebeğini kendi sütü ile besleme anne-çocuk ilişkisini kuvvetlendirerek bebeğin duygusal doyumunu sağlar. Anne sütü ile beslenen bebeklerde enfeksiyon hastalıkları daha az görülmekte, beyin gelişimi daha iyi olmakta, allerjik hastalıklar, ishal ve solunum yolu hastalıkları ve hatta ileri yaşlarda ateroskleroz, kanser ve ... Devamını Oku »

Anne Sütü Neden Önemlidir ?

Doğumdan sonra ilk yarım saat içinde emzirme başlatılmalıdır. 6 aylığa kadar tek başına 6 Aylık – 2 Yaş arasında ise ek besinlerle beraber emzirmeye mutlaka devam edilmelidir.Anne sütünün doğan bebek için son derece önemli olması içeriğinden ve özelliklerinden kaynaklanır. İlk 6 ay tek başına anne sütünün verilmesi yetişkinlik döneminde kronik hastalık riskini azaltmaya yardımcı olur. Anne sütü, zamanında doğan, anneden yeterli oranda besin ögeleri depolayan her yeni doğan bebeğin ilk ... Devamını Oku »

Anne Sütünün İleri Yaşama Etkileri

Anne sütünün olumlu etkileri sadece verildiği süreyle kısıtlı değildir, ileri yaşlarda da devam eder.Emzirme süresince sütteki yağ oranının artması bebeğin iştahını kontrol edebilir. Anne sütü alanlarda obezite (şişmanlık) ve koroner kalp hastalığı oluşumu azalır. Anne sütü ile beslenen çocuklarda konuşma problemlerinin daha az olduğu, matematik skorlarının daha yüksek olduğu rapor edilmiştir. Çene ve ağız gelişim bozuklukları, diş çürükleri ve orta kulak iltihabı daha az görülür. Bir araştırmada 6 aydan fazla ... Devamını Oku »

Anne Sütü Nasıl Oluşur?

Anne Sütü Nasıl Oluşur?

Anne sütünün bir litresinin oluşması için memelere yaklaşık 275-300 litre kan akar. Annenin 75 ile 80 kalorilik süt yapabilmesi için 100 kalorinin harcanması gerekir. Bu durumda annenin süt salgılamasındaki verimi %75 ile 80’dir. Hamilelik sırasında annede artan süt yaptırıcı hormonların etkisiyle memeler bebeği emzirebilecek yeterliği kazanmaktadır. Bu hormonlar eksik ise annede süt kanalcıkları genişlemekte, memenin kanlanması artmakta, süt yapımı için gerekli bütün maddeleri kolayca sağlayabilecek hale gelmektedir. Anne sütü bakımından ... Devamını Oku »

Anne Sütünün Önemi

Anne Sütünün Önemi

Anne sütünün proteinleri, bazı açılardan inek sütünden az gibi görünsede bileşimi en elverişli yapıdadır. Sözgelimi, anne sütündeki proteinlerin %90’ı emilirken diğer besinlerle alınan proteinlerin ancak %20-50’si emzirilebilmektedir. Bu durumda bebeğe daha fazla protein verildiğini sandığımız halde bağırsaklardan emilerek bebeğin yararlanmasına sunulan miktar, anne sütünde yüksektir. Anne sütü demir ve kalsiyum yönünden zengindir. Bebeğin bu minerallere olan ihtiyacı çok fazladır. Bebek-anne ilişkisi en olumlu biçimde ancak annenin emzirdiği durumlarda sağlanır. Anne ... Devamını Oku »

Doğumdan hemen sonra anneden süt gelir mi ?

Doğumdan hemen sonra anneden süt gelir mi ?

Normalde vücut, gebelik sırasında göğüslere sütün gelmesi hazırlığını yapar. Ama bazen bilinmeyen nedenler ya da annenin aşırı endişeleri, korkularının olması gibi nedenlerle sütün gelmesinde gecikmeler olabilir. Bunun anne göğsünün yapısı ile ilgisi bulunmamaktadır. Küçük göğüslü bir annenin sütünün erken gelmesi mümkün olduğu gibi göğüsleri iri olan bir annenin sütü de gecikebilir. Sütü gelmese ya da gecikse bile anne, memelerini emzirmeye başlamalıdır. Çünkü, emzirme anne sütünün salgılanması için bir uyarıdır. Anne, ... Devamını Oku »

Emzirme Tekniği

Emzirme Tekniği

Emzime batı dünyasının uygar toplumunun gelişmesi ile birçok anne, bebeklerini emzirmenin doğal sanatını yeniden öğrenmek durumunda kalmıştır. Yeni anneler için en sıkıcı sorunlardan biri bebeğini kaç saatte bir emzirmesi gerektiğidir. Yıllar boyunca düşünceler, Trudy King tarafından savunulan katı, saatle beslenmeden bebeğin ağlamasına göre ayarlanan isteğe göre beslenme yöntemine kaymışır. İki uç arasında yapılacak olan bir uzlaşma, belkide en iyi yaklaşımdır. Doğumu izleyen ilk günlerde bebek sık sık aşağı yukarı iki ... Devamını Oku »

En İyi Besin Anne Sütüdür

En İyi Besin Anne Sütüdür

Anne sütü ile beslenmenin bebek için birçok önemli yararı vardır. Anne sütü alan bebeklede mide, bağırsak enfeksiyonları olasılığı çok azdır ve nadiren de pişik olur. Bebek, anne karnında iken her türlü ihtiyacı hazır olarak sağlanır. Onu koruyacak bütün önemler sağlanmıştır. Öyle ki annede eksik olan maddeler bile bebeğin gelişiminin sağlanabilmesi için süzülerek bebeğe aktarılmaktadır. Annenin sağlığı ile ilgili önemli madde eksikliklerinin gebelikte ortaya çıkmasının nedeni budur. Çünkü, bebeğin kendisi için ... Devamını Oku »

Anne Sütü Verilirken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Anne Sütü Verilirken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Doğumdan sonraki ilk yarım-bir saatte emzirmeye başlanmalıdır. Emzirme süresince (öncesi ve sonrası) bebeğe hiçbir içecek verilmemelidir. İlk 6 ayda bebeklere sadece anne sütü verilmelidir. Tamamlayıcı besinlere 6 aydan önce başlanmamalıdır. 6 ayın üzerindeki tüm bebekler tamamlayıcı besin almalıdır ve anne sütüne tamamlayıcı besinler ile birlikte 2 yaşına kadar veya daha fazla devam edilmelidir. Bebeğin aldığı ilk süt (ağız sütü) besleyicidir ve az miktarlarda emme bile süt üretimine yardımcı olur. Süt ... Devamını Oku »