Anasayfa > Etiket Arşivi: anne sütünün faydaları

Etiket Arşivi: anne sütünün faydaları

Anne Sütü Neden Önemlidir ?

Doğumdan sonra ilk yarım saat içinde emzirme başlatılmalıdır. 6 aylığa kadar tek başına 6 Aylık – 2 Yaş arasında ise ek besinlerle beraber emzirmeye mutlaka devam edilmelidir.Anne sütünün doğan bebek için son derece önemli olması içeriğinden ve özelliklerinden kaynaklanır. İlk 6 ay tek başına anne sütünün verilmesi yetişkinlik döneminde kronik hastalık riskini azaltmaya yardımcı olur. Anne sütü, zamanında doğan, anneden yeterli oranda besin ögeleri depolayan her yeni doğan bebeğin ilk ... Devamını Oku »

Anne Sütü Hastalık Yapar mı?

Anne Sütü Hastalık Yapar mı?

Anne Sütü, hiçbir zaman bebekte hastalık yapmaz. Hastalık yaptığı kanısı annenin ilk sütü olan ağız sütünün renginin sarı olması ve bebeğin ilk günlerde çıkan sarılığının da halk arasında yanlışlıkla sütten geçen maddelerden olduğunun sanılmasıdır. Anne sütünün sarılık yapması söz konusudeğildir. Bazı yerlerde ise ağız sütünün bebeğe ağır geleceği kanısı yaygındır. Oysa, ağızın emzirilmesi gerekir. Bu süt, bebeğe dokunmaz. Bebeğe büyük yarar sağlar. Bebeğin hastalıklardan korunmasını sağlayan maddeler bakımından çok çok ... Devamını Oku »

Anne Sütünün Önemi

Anne Sütünün Önemi

Anne sütünün proteinleri, bazı açılardan inek sütünden az gibi görünsede bileşimi en elverişli yapıdadır. Sözgelimi, anne sütündeki proteinlerin %90’ı emilirken diğer besinlerle alınan proteinlerin ancak %20-50’si emzirilebilmektedir. Bu durumda bebeğe daha fazla protein verildiğini sandığımız halde bağırsaklardan emilerek bebeğin yararlanmasına sunulan miktar, anne sütünde yüksektir. Anne sütü demir ve kalsiyum yönünden zengindir. Bebeğin bu minerallere olan ihtiyacı çok fazladır. Bebek-anne ilişkisi en olumlu biçimde ancak annenin emzirdiği durumlarda sağlanır. Anne ... Devamını Oku »

Doğumdan hemen sonra anneden süt gelir mi ?

Doğumdan hemen sonra anneden süt gelir mi ?

Normalde vücut, gebelik sırasında göğüslere sütün gelmesi hazırlığını yapar. Ama bazen bilinmeyen nedenler ya da annenin aşırı endişeleri, korkularının olması gibi nedenlerle sütün gelmesinde gecikmeler olabilir. Bunun anne göğsünün yapısı ile ilgisi bulunmamaktadır. Küçük göğüslü bir annenin sütünün erken gelmesi mümkün olduğu gibi göğüsleri iri olan bir annenin sütü de gecikebilir. Sütü gelmese ya da gecikse bile anne, memelerini emzirmeye başlamalıdır. Çünkü, emzirme anne sütünün salgılanması için bir uyarıdır. Anne, ... Devamını Oku »

En İyi Besin Anne Sütüdür

En İyi Besin Anne Sütüdür

Anne sütü ile beslenmenin bebek için birçok önemli yararı vardır. Anne sütü alan bebeklede mide, bağırsak enfeksiyonları olasılığı çok azdır ve nadiren de pişik olur. Bebek, anne karnında iken her türlü ihtiyacı hazır olarak sağlanır. Onu koruyacak bütün önemler sağlanmıştır. Öyle ki annede eksik olan maddeler bile bebeğin gelişiminin sağlanabilmesi için süzülerek bebeğe aktarılmaktadır. Annenin sağlığı ile ilgili önemli madde eksikliklerinin gebelikte ortaya çıkmasının nedeni budur. Çünkü, bebeğin kendisi için ... Devamını Oku »