Anasayfa > Etiket Arşivi: anne sütü

Etiket Arşivi: anne sütü

Bebeğimi Ne Kadar Süre Emzirmem Gerekir ?

Emzirme Tekniği

Bebek beslenmesiyle ilgili bütün bilim adamlarının, Dünya Sağlık Örgütünün, UNICEF’ in önerisi ve Sağlık Bakanlığımızın politikası; “Bebeklerin ilk 6 ay su bile verilmeden sadece anne sütüyle beslenmeleri ve 6. aydan sonra da uygun ek beslenme ile beraber emzirmenin 2 yaş ve ötesine kadar sürdürülmesidir.” Emzirme sadece 6 ayla sınırlı değildir. Emzirmenin faydaları ek beslenme döneminde de devam etmektedir. Ülkemizde en çok yanlış anlaşılan konulardan birisi budur, yani emzirme uygun ek ... Devamını Oku »

Anne Sütü Neden Önemlidir ?

Doğumdan sonra ilk yarım saat içinde emzirme başlatılmalıdır. 6 aylığa kadar tek başına 6 Aylık – 2 Yaş arasında ise ek besinlerle beraber emzirmeye mutlaka devam edilmelidir.Anne sütünün doğan bebek için son derece önemli olması içeriğinden ve özelliklerinden kaynaklanır. İlk 6 ay tek başına anne sütünün verilmesi yetişkinlik döneminde kronik hastalık riskini azaltmaya yardımcı olur. Anne sütü, zamanında doğan, anneden yeterli oranda besin ögeleri depolayan her yeni doğan bebeğin ilk ... Devamını Oku »

Gebelik Sırasında Memelerde Değişiklik Olur Mu?

Gebelik dönemi boyunca annenin memeleri, doğacak bebek için dünyadaki en uygun sütü üretecek ve kullanmaya hazırlayacak bir fabrika haline gelir.Meme başının etrafındaki deriden yağlı bir madde salgılanmaya başlar. Bu doğal madde emziren annenin meme ucunu çatlaklardan korur. Bu nedenle meme başını çatlaklardan korumak ya da temizlemek için meme başına karbonatlı su, sabunlu su, krem sürmeye gerek yoktur. Hatta bunları sürerken bu doğal yağlı madde de silinecek ve meme başında çatlaklar ... Devamını Oku »

Süt vermek anneyi yorar mı?

Süt vermek anneyi yorar mı?

Zaman zaman emzirmenin bir kadını bitkin hale getirdiğini duyarsınız. Meme veren kadınlar başlangıçta kendilerini yorgun hissederler. Fakat bebeklerine mama verenlerin çoğu da aynı yorgunluğu hissetmektedirler. Doğumdan ve hastaneden kaldıktan sonra anneler güçlerine yavaş yavaş kavuşmaktadırlar. Emzirme için bebeğe günde belirli miktarda kalori lazımdır. Anne de kilosunu koruyabilmek için her zamankinden fazla yemek yemelidir. Bir süre sonra bebeğini emziren bir kadının bitkinlik duyması için sebep kalmaz. Seyahate çıkıp yürüyüşler yapan, yüzen ... Devamını Oku »

Anne Sütünün İleri Yaşama Etkileri

Anne sütünün olumlu etkileri sadece verildiği süreyle kısıtlı değildir, ileri yaşlarda da devam eder.Emzirme süresince sütteki yağ oranının artması bebeğin iştahını kontrol edebilir. Anne sütü alanlarda obezite (şişmanlık) ve koroner kalp hastalığı oluşumu azalır. Anne sütü ile beslenen çocuklarda konuşma problemlerinin daha az olduğu, matematik skorlarının daha yüksek olduğu rapor edilmiştir. Çene ve ağız gelişim bozuklukları, diş çürükleri ve orta kulak iltihabı daha az görülür. Bir araştırmada 6 aydan fazla ... Devamını Oku »

Emzirmeye Hazırlık

Emzirmeye Hazırlık

Bebeğinizin hayata başlangıcında en ideal besin; kuşkusuz anne sütüdür. Enfeksiyonlara karşı doğal bir koruma sağlamakta ve bebeğinizin sağlıklı gelişimine yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda sizin sağlığınıza da olumlu etkileri vardır. Birçok yeni anne ilk başta emzirmeyi zor buldukları gibi, birçoğu da başlangıcından itibaren doğal bir şekilde kolayca adapte olur. Emzirmeye alışma sürecinde bir süre kendinizi tamamen güvende hissetmeyebilir ve bazı sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Neyse ki bunların çoğuna bu kılavuzda yanıt bulacaksınız. Çoğu ... Devamını Oku »

Bebeğin İlk Beslenmeleri

Bebeğin İlk Beslenmeleri

Yenidoğan bebeklerin mideleri küçüktür. Az ve sık emzirilmeye ihtiyaç duyarlar. Bebeğinizin midesi doğduğunda çok küçüktür. (Yaklaşık bir misket büyüklüğünde) Bebeğiniz sadece bir veya iki çay kaşığı süt alabilir. Her emzirme için göğüslerinizin üreteceği miktar kadar. Bu ilk süt (kolostrum) çok kolayca sindirilir. Bu yüzden bebeğinizin emmek istemesi ve az miktardaki bu sütü sık sık alması doğaldır. Birkaç gün sonra sütünüz tamamen gelmeye başladığında, bebeğinizin midesi yaklaşık olarak pinpon topu büyüklüğünde ... Devamını Oku »

Anne Sütü Hakkında

Anne Sütü Hakkında

İlk birkaç gün Hamileliğinizin sonuna doğru, bebeğiniz için kolostrum üretmeye başlarsınız. Kolostrum içerisinde yüksek protein, karbonhidrat ve antikorlar bulundurur ve bebeğinizin yaşamının ilk birkaç günü için ihtiyacı olan her şeydir. Bebeğinizin sindirim sistemini koruyan ve güçlendiren, alerji ve gıda hassasiyetine karşı daha dirençli hale getiren bir etkisi vardır. Vücudunuz her emzirme için az miktarda kolostrum üretir bu yüzden bebeğinizin sürekli emmesi önemlidir. Ne kadar çok emzirirseniz, o kadar çok kolostrum ... Devamını Oku »

Anne Sütü Hastalık Yapar mı?

Anne Sütü Hastalık Yapar mı?

Anne Sütü, hiçbir zaman bebekte hastalık yapmaz. Hastalık yaptığı kanısı annenin ilk sütü olan ağız sütünün renginin sarı olması ve bebeğin ilk günlerde çıkan sarılığının da halk arasında yanlışlıkla sütten geçen maddelerden olduğunun sanılmasıdır. Anne sütünün sarılık yapması söz konusudeğildir. Bazı yerlerde ise ağız sütünün bebeğe ağır geleceği kanısı yaygındır. Oysa, ağızın emzirilmesi gerekir. Bu süt, bebeğe dokunmaz. Bebeğe büyük yarar sağlar. Bebeğin hastalıklardan korunmasını sağlayan maddeler bakımından çok çok ... Devamını Oku »

Anne Sütünün Önemi

Anne Sütünün Önemi

Anne sütünün proteinleri, bazı açılardan inek sütünden az gibi görünsede bileşimi en elverişli yapıdadır. Sözgelimi, anne sütündeki proteinlerin %90’ı emilirken diğer besinlerle alınan proteinlerin ancak %20-50’si emzirilebilmektedir. Bu durumda bebeğe daha fazla protein verildiğini sandığımız halde bağırsaklardan emilerek bebeğin yararlanmasına sunulan miktar, anne sütünde yüksektir. Anne sütü demir ve kalsiyum yönünden zengindir. Bebeğin bu minerallere olan ihtiyacı çok fazladır. Bebek-anne ilişkisi en olumlu biçimde ancak annenin emzirdiği durumlarda sağlanır. Anne ... Devamını Oku »

Emzirme Tekniği

Emzirme Tekniği

Emzime batı dünyasının uygar toplumunun gelişmesi ile birçok anne, bebeklerini emzirmenin doğal sanatını yeniden öğrenmek durumunda kalmıştır. Yeni anneler için en sıkıcı sorunlardan biri bebeğini kaç saatte bir emzirmesi gerektiğidir. Yıllar boyunca düşünceler, Trudy King tarafından savunulan katı, saatle beslenmeden bebeğin ağlamasına göre ayarlanan isteğe göre beslenme yöntemine kaymışır. İki uç arasında yapılacak olan bir uzlaşma, belkide en iyi yaklaşımdır. Doğumu izleyen ilk günlerde bebek sık sık aşağı yukarı iki ... Devamını Oku »

En İyi Besin Anne Sütüdür

En İyi Besin Anne Sütüdür

Anne sütü ile beslenmenin bebek için birçok önemli yararı vardır. Anne sütü alan bebeklede mide, bağırsak enfeksiyonları olasılığı çok azdır ve nadiren de pişik olur. Bebek, anne karnında iken her türlü ihtiyacı hazır olarak sağlanır. Onu koruyacak bütün önemler sağlanmıştır. Öyle ki annede eksik olan maddeler bile bebeğin gelişiminin sağlanabilmesi için süzülerek bebeğe aktarılmaktadır. Annenin sağlığı ile ilgili önemli madde eksikliklerinin gebelikte ortaya çıkmasının nedeni budur. Çünkü, bebeğin kendisi için ... Devamını Oku »

Doğal Beslenme

Doğal Beslenme

Doğal beslenme, yeni doğan bebek için anne sütü ile yapılan beslenmedir. Doğa, annenin sütüne, bir bebeğin bütün besin ihtiyaçlarını karşılayabilecek bileşimi vermiştir. Özellikle bebeğin bulaşıcı hastalıklardan korunabilmesi için gerekli olan maddeler anne sütüne geçerek, bebeğe iletilir. Emzirmenin bebeğin ruhsal gelişimine yaptığı katkı önemlidir. Günümüzde yeni doğan bebek, doğar doğmaz en kısa sürede annesinin kucağına verilmekte, emmesi sağlanmaktadır. Böylece bebeğin hayata gelişi ile birlikte, annenin güven dolu kucağına kavuşması sağlanır. Dış ... Devamını Oku »

Anne Sütünün Yararları

Anne Sütünün Yararları

Her zaman sterildir, ısı derecesi idealdir. Besin ögesi bileşimi bebeğin gereksinmelerine uygundur. Koruyucu etmenleri içerir. Anne sütü alan bebeklerde solunum yolu ve mide-barsak enfeksiyonları daha az görülür. Anne sütü verilmesi orta kulak iltihabı riskini azaltır. Anne sütü çene ve diş gelişimini sağlar. Bazı kronik hastalıkların oluşma riskini azaltır (tip I diyabet, çölyak hastalığı, obezite, koroner kalp hastalığı gibi). Alerjiye karşı koruyucudur ve bebeği pişikten korur. Bebeğin ruhsal, bedensel ve zihinsel ... Devamını Oku »

Anne Sütü Verilirken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Anne Sütü Verilirken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Doğumdan sonraki ilk yarım-bir saatte emzirmeye başlanmalıdır. Emzirme süresince (öncesi ve sonrası) bebeğe hiçbir içecek verilmemelidir. İlk 6 ayda bebeklere sadece anne sütü verilmelidir. Tamamlayıcı besinlere 6 aydan önce başlanmamalıdır. 6 ayın üzerindeki tüm bebekler tamamlayıcı besin almalıdır ve anne sütüne tamamlayıcı besinler ile birlikte 2 yaşına kadar veya daha fazla devam edilmelidir. Bebeğin aldığı ilk süt (ağız sütü) besleyicidir ve az miktarlarda emme bile süt üretimine yardımcı olur. Süt ... Devamını Oku »