Anasayfa > Etiket Arşivi: anne karnındaki bebek

Etiket Arşivi: anne karnındaki bebek

Anne Karnındaki Bebeğin Sıkıntısı

Anne Karnındaki Bebeğin Sıkıntısı

Anne karnındaki bebeğin sıkıntılı durumlarının erken devrede belirlenmesi gerekli önlemlerin kolayca alınabilmesi bakımından büyük önem taşır. Bu durum ne kadar erken olarak belirlenirse, alınacak olan önlemlerin tesiri de o derece fazla olur. Bu sıkıntılı durumların başlıcaları arasında, annenin tansiyona bağlı olarak damar yetersizlikleri, yetersiz sistemik dolaşım ya da kanın oksijen miktarındaki eksiklik gösterilebilir. Ayrıca, plasentanın zamanından önce yaşlanarak beklenenden daha kısa sürede besleyici ve damarsal özelliğini kaybetmeside önemlidir. Annenin şeker ... Devamını Oku »

Bebeğin Anne Karnındaki Duruşu

Bebeğin Anne Karnındaki Duruşu

Gebeliğin son aylarında bebek, rahim içinde genellikle belli bir biçimce durur. Bu özgün biçimine bebeğin Habitus denir. Genel bir kural olarak bebeğin vücudu kabaca yumurta biçimi oluşturacak şekilde kendi üzerinde toplanmıştır. Bebeğin sırtı kamburlaşmış, bacakları çapraz yaparak karnına toplanmış, bazen de vücudunun yanına uzatmıştır. Diğer bir deyimle bebek annesinin rahminde bağdaş kurar gibi oturur durumdadır. Başını ise çenesi göğsüne değecek şekilde öne doğru eğmiştir. Bebek vücudunun uzun ekseniyle annesinin dikey ... Devamını Oku »

8. Ay Bebek Gelişimi

8.AY Bebek Gelişimi

Bebek artık duyar, görür ve hisseder. Bu ay içerisinde yetişkinler gibi uykuya dalar, kalktığında ise dinlenir ve uyandığını anneye belli etmek için tekmeler atıp küçük hatırlatmalar yapar. Akciğeri artık neredeyse gelişimini tamamlamıştır. Dış dünyada onu koruyacak olan cilt altı yağ dokusu kalınlaşır. Bebekler genelde en çok kiloyu hamileliğin son dönemlerinde alırlar. Şu anda onları heyecanlandıran durum, doğum pozisyonu alıyor olmalarıdır. Kemikleri kalınlaşmaya ve olgunlaşmaya başlar. Bebeğin kafa yapısının kemiği bebek ... Devamını Oku »

7. Ay Bebeğin Gelişimi

7.AY Bebeğin Gelişimi

Bu ayda bebeğin çok hareketli olması ve sürekli tekmelemesi, annenin nefesini kesiyor olabilir. Bu durum bebeğin oldukça aktif ve sağlıklı olduğunu gösterir. Bebeğin hareketlerinde bir durma veya azalma hissedilirse mutlaka doktora başvurulmalıdır. Bebek büyüdükçe rahimde bulunan sıvının alanı azalır. Artık vücut ısısını kendi ayarlayabilir ve vücudunda bulunan tüyler dökülmeye başlar. Görme yeteneği gelişimini sürdürür. Bu hafta içerisinde net olarak görmesede sezinleyebilir. Görmesi hala keskin değildir. Eğer anne adayı çok aydınlık ... Devamını Oku »

6. Ay Bebeğin Gelişimi

6.AY Bebeğin Gelişimi

Buruşuk olan derisi artık pürüzsüz bir hal almaya başlar. Tıpkı yeni doğmuş bir bebeğin yüzüne benzer. Derisinin altı kan ile dolum yapmaya başlar ve akciğerleri hava almak için ilk nefes alışına hazırlanır. Ciğerleri tam anlamıyla hazır değildir. Nefes telleri bağıracağı günler için hazırlanırken bir yandan da nefes alabilmek için minik burun delikleri açılır. Bebek Bu ay içerisinde bebeğin gözleri de açılır. Dışarıdaki ses ve ışığa karşı hareketlenmeler olur. Beyni iyice ... Devamını Oku »

2. Ay Bebeğin Gelişimi

2.AY Bebeğin Gelişimi

Bebek 9.haftada bir zeytin iriliğinde ve ortalama 2.5 cm uzunluğundadır. Ağırlığı ise 25 gram civarındadır. Küçük kasları, burnu, ağzı ve gözleri oluşmaya başlar.Kol ve bacak hareketleri hızlanır. Bebek hareket eder fakat bunu annenin farketmesi mümkün değildir. 10.haftasında 2.7 cm kadar ve 26 gram ağırlığındadır. Hayati organları sürekli oluşum halindedir. Anne ve babadan aldığı genlerle akciğer yapısı, ağzı, burnu, cildi, kolları, bacakları oluşacak ve hayat boyu eseriniz olarak size eşlik edecektir. ... Devamını Oku »

1. Ay Bebeğin Gelişimi

1. AY Bebeğin Gelişimi

Bir susam tanesi düşünün, içinizde gün be gün büyüyor. Büyüdükçe gelişiyor, geliştikçe hareket ediyor. Fakat var olduğunu haber verebilmesi için en az 15 güne ihtiyacı var. Genellikle regl gecikmesiyle size mutlu haberi veren bu minnoş yaklaşık 9 ay içinizde yaşayacak. Gün be gün bu mucizenin en büyük şahidi olacaksınız. 🙂 Anne karnında bebek 5.haftasında susam tanesi kadardır. Temel kalp atışlarının bu hafta duyuyabilmesi mümkündür. Bebeğin 3 ayrı katmanı vardır. Bu ... Devamını Oku »