Anasayfa > Bebek ve Beslenme > Emzirirken Annenin Durumu ve Rahatlığı
Emzirirken Annenin Durumu ve Rahatlığı

Emzirirken Annenin Durumu ve Rahatlığı

Bazı anneler, hastanedeki yataklarında bile oturarak meme vermeyi tercih ederler. Bazıları ise yatakta yatarken bebeği emzirtmeyi daha kolay bulurlar. Bunu yapabilmek için bebeği yatakta yanınıza yatırın. Kendinizde ona doğru dönün, meme ucu bebeğin dudaklarına değene kadar kendisine sokulun. Meme ucunu uygun pozisyona getirmek için bir dirseğinizin üstünde doğrulmanız gerekebilir. Bebek, meme ucunu ağzının yakınında hissedince bunu yakalayabilmek için aranacaktır. Bazen bebeğin soluk almasını sağlamak için memenin üstüne bir parmağınızı dayamanız gerekebilir. Fakat genellikle bu gereksizdir. Eğer parmaklarını bebeğin yüzüne değerse o parmağınızı yakalamaya kalkacaktır.

Hastanede oturacak duruma geldiğiniz zaman veya evde, size en uygun gelen emzirme pozisyonunu bulabilirsiniz. Bazı anneler yatarak süt vermeyi çoğu anneler oturarak emzirmeyi tercih ederler.

Ruhsal durumunuzun sütün akışıyla ilgili olduğunu farkedeceksiniz. Üzüntü ve sinir gerginliği süte engel olur. Onun için emzirmeye başlamadan önce dertlerinizi kafanızdan çıkarmaya bakın. Bebeğin uyanmasından önce 15 dakika yatıp dinlenmeye çalışın. İster gözlerinizi kapatarak, ister okuyarak ister radyo dinleyerek dinlenin.

Birkaç hafta süt verince beslenme saatlerinde sütün geldiğini hissetmeye başlayacaksınız. Yan odada bebeğin ağlamaya başladığını duyunca süt göğsünüzden sızmaya başlayabilir. Bu da duyguların sütün meydana gelmesi ve akmasıyla ne kadar ilgili olduğunu gösterir.

Bir bebek meme ucunu ağzına alıp emmekle sütü içemez. Süt bütün göğüsteki bezenin içinde meydana gelmektedir. Bunlar küçük deliklerden göğsün ortasına doğru akmaktadırlar. Süt orada bir kaç kanalın içerisinde toplanır. Bu kanallar, veya toplama yerleri göğsün etrafındaki koyu renk halka (Areola) nın tam arkasındadır. Her kanaldan çıkan kısa bir yol bunları göğüs ucu vasıtası ile dışarıya bağlar. Bir bebek iyi meme emerken bu koyu renkli yuvarlağın tamamı veya önemli kısmı ağzındadır. Bebeğin diş etleri sayesinde süt kanalları sıkılır ve bebek iyi süt almaya başlar. Bu hareket kanallarda toplanan sütün meme ucundan fışkırıp bebeğin ağzına girmesini sağlar.

Bir bebek sadece meme ucunu ağzına alırsa o hiçde süt içemez. Ve eğer o meme ucunu çiğnemeye başlarsa annenin canını acıtacaktır. Fakat bütün koyu renkli halkayı ağzına alırsa diş etleri areola’yı sıkar ve bu meme ucunu acıtmaz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*