Anasayfa > Bebek ve Beslenme > Süt vermek anneyi yorar mı?
Süt vermek anneyi yorar mı?

Süt vermek anneyi yorar mı?

Zaman zaman emzirmenin bir kadını bitkin hale getirdiğini duyarsınız. Meme veren kadınlar başlangıçta kendilerini yorgun hissederler. Fakat bebeklerine mama verenlerin çoğu da aynı yorgunluğu hissetmektedirler. Doğumdan ve hastaneden kaldıktan sonra anneler güçlerine yavaş yavaş kavuşmaktadırlar. Emzirme için bebeğe günde belirli miktarda kalori lazımdır. Anne de kilosunu koruyabilmek için her zamankinden fazla yemek yemelidir. Bir süre sonra bebeğini emziren bir kadının bitkinlik duyması için sebep kalmaz. Seyahate çıkıp yürüyüşler yapan, yüzen ve vücudunu çalıştıran bir kadın ne kadar yorulursa, meme veren bir kadında o kadar yorulur. Vücutlarımız kısa süre içerisinde fazlalaşan veya azalan enerji ihtiyaçlarına göre kendini ayarlar. Kilomuzu aynı tutabilmek için iştahımız açılır veya kapanır.

Eğer meme veren bir anne sağlıklı ve neşeli ise onun iştahı bebeğin sütü için gerekli fazla kalori sağlayacaktır. Bazı anneler arzu ettikleri yiyecek miktarına şaşarlar ve kilo almadan bunları yiyebilirler. Fakat bazen iştah lüzumundan fazla artar. O zaman şişmanlamamak için kadının iradesine, doktorun yardımına ve belkide bir besin uzmanının yardımına ihtiyacı olacaktır.

Emzirme Dönemi Halsizlik

Emzirmenin kendisini bitkin hale getirdiğini hisseden bir kadın, endişelere kapılan bir tip olabilir. Bebeği düşünerek endişelenmekten iştahını kapatmakta ve neşesini kaçırmaktadır. Yahut kendi sağlığı ve kuvvetine pek güvenmeyen birisi olabilir. Meme veren bir anne, kendisini iyi hissetmezse, kilo kaybederse, hemen doktoruna başvurmalıdır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*