Anasayfa > Bebek Sağlığı > Kadınlarda Sigara Kullanımı
Kadınlarda Sigara Kullanımı

Kadınlarda Sigara Kullanımı

Gelişmiş ülkelerde tütün kontrolü ile ilgili uygulanan politikalara bağlı olarak sigara kullanma oranları azalırken, sigara kullanımına ilişkin herhangi bir eylem planı olmayan az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde bu oranlar artmaktadır. Sigara kullanımındaki bu artışlar, sigara şirketlerinin hedef kitle olarak gördüğü, gençler ve kadınlar arasında daha fazla olmaktadır. Özellikle reklam şirketleri sigara içen kadınların daha cazibeli ya da daha modern göründüğü yönünde mesajlar vererek kadınlar arasında sigara içme oranlarını artırmaya çalışmaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine (2005) göre, gelişmiş ülkelerde kadınların %9’u sigara içerken, gelişmekte olan ülkelerde bu oranın %22 olduğu rapor edilmektedir. Gelişmekte olan ülke statüsünde olan ülkemizde de benzer şekilde yıllar içerisinde kadınların sigara içme sayısında artış olduğu ve yaklaşık 4 kadından birinin sigara içtiği bilinmektedir.

Kadınlarda Sigara Kullanımı

Ülkemizde yapılan bir çalışmada kadınların mesleklerine göre sigara içme sıklıkları aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.
Kadınlar arasında ergenlik döneminde başlayan sigara kullanma alışkanlığı, kadın evlenme çağına gelince fizyolojik ve psikolojik bağımlılığa dönüşebilmektedir. Günümüzde sigara içmenin bir hastalık türü olduğu ve bu kişilerin tedavi edilmesi gerektiği anlaşılmıştır. Sigara bağımlıları her ne kadar sigaranın kendilerini rahatlattığını, streslerini azalttığını düşünseler de bağımlı oldukları ve ancak nikotin alarak rahatladıkları için böyle düşünmektedirler.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*