Anasayfa > Gebelik > Gebelikte Sigara Kullanımı
Gebelikte Sigara Kullanımı

Gebelikte Sigara Kullanımı

Kadınlarda gelişen sigara bağımlılığı çoğu zaman gebelik sürecinde de devam edebilmektedir. Sigara bağımlılığı olan kadınların %50-70’i gebelik esnasında da sigara kullanmayı sürdürmektedirler. Yurt dışında yapılan geniş çaplı bir çalışmada yaklaşık beş kadından birisinin gebe iken sigara kullandığı belirlenmiştir. Ülkemizde yapılan çalışmalarda ise, genel olarak dört ya da beş kadından birisi gebeliğinde sigara içmektedir.

Gebelikte sigara kullanımı çoğunlukla annenin sigara içme alışkanlığını bu dönemde de sürdürmesinden kaynaklanır. Böyle bakıldığında asıl sigaranın kendisi stres ve sıkıntı kaynağı olmaktadır. Özellikle bu alışkanlık gebelik döneminde devam ettiğinde daha da tehlikeli bir hale gelmektedir.

Gebelikte sigara kullanımı hem annenin hem de bebeğin sağlığı açısından son derece zararlıdır. Sigara 4000 tane kimyasal madde içermektedir. Sigara annenin başta solunum sistemi olmak üzere kalp, damarlar ve vücudun diğer tüm organlarına zarar vermektedir.

Sigaranın bu zararlı etkileri kısa ve uzun süreli olmak üzere iki şekilde görülmektedir.

Bir yorum

  1. Bırakın artık şu sigara işini. Tamam iyi güzel normal zamanlarda içiyorsunuz ama hayatı size bağlı olan bir sübyanın en korunaksız olduğu bir dönemde ne diye bu iğrenç alışkanlığınıza devam ediyorsunuz. Bir nikotin bir yavru kadar önemli mi?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*