Anasayfa > Gebelik > Sigaranın Bebeğe Verdiği Zararlar
Sigaranın Bebeğe Verdiği Zararlar

Sigaranın Bebeğe Verdiği Zararlar

Bireyler, çoğu zaman kendi sağlığını riske atarak sigara içebilmektedir. Sigara içmek, sadece bireyin kendi sağlığına değil aynı zamanda başkalarının sağlığının da bozulmasına neden olmaktadır. Anne karnındaki bebeklerin isene yazık ki henüz tercih yapma şansları yoktur. Gebelik süresince anne adayları,bebekleri adına tercih yapmakta ve bebeklerde bu tercihlerden etkilenmektedirler. Örneğin; anne adayının gebeliği süresince sağlıklı beslenmesi ve aşılarını zamanında yaptırması bebeklerinin de daha sağlıklı doğmasına neden olacaktır. Sigara ise, anne adayının tercih yapmasını gerektiren en önemli konulardan birisidir.

Sigaranın bağımlılık yapıcı bir madde olması nedeniyle anne adayları gebelik öncesinde başladıkları bu bağımlılıktan hemen kurtulamamakta ve gebe kaldıklarında da bu alışkanıklarına devam edebilmektedirler. Aksi halde hiçbir anne adayı, bilinçli olarak bebeğinin zarar görmesini istemez.

Sigaranın zararlı etkileri gebelik oluşmadan önce başlamakta ve fetüsün ve yeni doğan bebeğin bütün hayatını etkilemektedir. Sigaranın gebelik oluşmadan önce, gebelikte ve yenidoğan bebeğin sağlığı üzerine etkileri aşağıda özetlenmiştir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*