Anasayfa > Bebek Psikolojisi > Kolik Nedir ?
Kolik Nedir ?

Kolik Nedir ?

Kolik ve dikkat edilmesi gerekenler
“Karında sancı veren ağrılar” olarak açıklanan kolik, bebeğin immatür (olgunlaşmamış) sindirim sisteminin bir belirtisi olduğu düşünülmektedir. Koliği tedavi etmek için kesin bir yöntem yoktur, ancak ciddi bir durum olmadığını ve genellikle bebeğiniz 3-4 aylık olduğunda geçeceğini biliyoruz. (Bebeğiniz aşırı sıkıntılı olduğunda durum ciddi gözükse bile).

Kolik mi yoksa bebeğiniz sadece fazla yorgun mu?
Kolik, “günde üç saat, haftada üç gün, üç hafta veya daha fazla kontrol edilemez ağlama” olarak ifade edilmiştir. Bu “üç kuralı” olarak bilinir ve koliği tanımlamak için kullanılır. Bebeğiniz gün boyunca huzurlu ancak akşam rahatsız bir durumdaysa, bu kolikten ziyade fazla yorgunluk olabilir. Ancak bazı bebekler mide rahatsızlığını daha sert geçirebilir.

Belirtileri aşağıdakiler olabilir:

  • Şişkin karın
  • Dizlerini çekme
  • Çığlık atma, çok sesli ağlama
  • Kucağa alındığında ve rahatlaması sağlandığında bile uyuyamama

Ne yardımcı olur?
Emzirme

Anne sütündeki enzimler bağırsak gelişimine yardımcı olur ve anne sütünün sindirilmesi mamadan daha kolaydır. Reçetesiz doğal ilaçlar da yardımcı olabilir. Öneri için doktorunuza ve eczacınıza danışın.

Anti-kolik biberonlar
Biberonla besliyorsanız, anne göğsü şekline benzer tasarlanan emzikli bir biberon kullanmaya özen gösterin. Philips AVENT biberonların hava geçirgen sistemi, klinik olarak beslenme sonrasında koliğin yarattığı ağrı ve rahatsızlıkları azaltmak için geliştirilmiştir ve emzikten gelen hava kabarcıklarının bebeğinizin midesine gitmeden biberonun içinde kalmasını sağlar.

Sorun çıkarabilecek yiyeceklere dikkat edin.
Emzirdiğinizde, yedikleriniz küçük bebeğinizin midesini rahatsız edebilir. Problemli yiyecekler; brokoli, karnabahar, brüksel lahanası, beyaz lahana, çikolata, inek sütü, soğan, turunçgiller ve domateslerdir. Yediğiniz bir yiyeceğin bebeğiniz için sorun yaratıp yaratmadığını anlamak için birkaç gün bu yiyeceği kesin. Uzun süre kesmeyi düşündüğünüz bazı yiyecekler olursa, ilk önce bir sağlık uzmanından tavsiye alın.

Uygun bir şekilde gaz çıkarma
Bebeğinizin gazını çıkarmak, koliği önlemeye yardımcı olan önemli bir adımdır. Bebeğiniz hızlı süt emiyorsa, sık sık gazını çıkarmalısınız. Omzunuzda ya da kucağınızda dik tutarak gazını çıkarmayı deneyebilirsiniz. Bebeğinizin sırtını yukarıya doğru sıvazlayarak kabarcıkların çıkmasına yardım edebilirsiniz.

Masaj
Hafif karın masajı, özellikle ılık bir banyodan sonra bebeğinizin kaslarını rahatlatmaya yardımcı olabilir. Uzman bir kitaptan veya bir masaj kursundan bazı temel teknikleri öğrenebilirsiniz. Çiçek yağı, kayısı çekirdeği yağı ve zeytinyağı gibi birçok doğal yağ ile bebeğinize masaj yapabilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*