Anasayfa > Bebek ve Beslenme > Anne Sütü Hakkında
Anne Sütü Hakkında

Anne Sütü Hakkında

İlk birkaç gün
Hamileliğinizin sonuna doğru, bebeğiniz için kolostrum üretmeye başlarsınız. Kolostrum içerisinde yüksek protein, karbonhidrat ve antikorlar bulundurur ve bebeğinizin yaşamının ilk birkaç günü için ihtiyacı olan her şeydir. Bebeğinizin sindirim sistemini koruyan ve güçlendiren, alerji ve gıda hassasiyetine karşı daha dirençli hale getiren bir etkisi vardır. Vücudunuz her emzirme için az miktarda kolostrum üretir bu yüzden bebeğinizin sürekli emmesi önemlidir. Ne kadar çok emzirirseniz, o kadar çok kolostrum oluşur ve neticede vücudunuz süt üretir.

İkinci gün ile beşinci gün arası
Birkaç gün kolostrum emzirdikten sonra, vücudunuz olgunlaşmış anne sütü üretmeye başlar. Süt geldikçe göğüslerinizi sıcak, ağır, sert ve şişkin hissetmeniz normaldir. Gerektiği kadar sık bir şekilde bebeğinizi emzirmeye devam edin. Düzenli emzirme, ağrılı angorjmanın (şişme) önlenmesine yardımcı olabilir. Emzirmeden sonra göğüslere uygulanan soğuk kompres şişkinliği azaltarak rahatlık hissi verecektir. Sütünüz gelmeye başlayınca, bebeğinizin her emzirmede verdiğiniz göğsünüzü tamamen emmesini sağlayın. Bu şekilde, bebeğiniz susuzluğunu gideren ilk sütü ve daha zengin olan sonraki sütü alabilecektir.

Bebek isterse diğer göğsünüzü de verebilirsiniz. İçinde antikor ve bağışıklığı güçlendiren besinler içeren ve bebeğinizi koruyan tek besin kolostrum değildir. Anne sütü de bebeğiniz için ideal olan önemli besinler, antikorlar, enzimler ve hormonların karışımını içeren eşsiz bir sıvıdır. Koruyucu etkileri, emzirmeyi bıraksanız bile her ikiniz için de devam edecektir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*