Anasayfa > Bebek Bakımı > Anne / Baba Olmak
Anne / Baba Olmak

Anne / Baba Olmak

İlk kez anne ya da baba olmak yaşamın önemli geçişlerinden biridir. Yaşamınızda ilişkilerinizde ve evinizde yeni düzenlemeleri ve önemli değişiklikleri gerektiren bir uyum sürecidir. Bu süreç özellikle biyolojik bir değişim de yaşayan yeni doğum yapmış anne için daha da önemlidir. Eğer kendinizi anneliğe hazırladıysanız ve aile içinde size destek oluşturan güçlü bağlar varsa ilk haftalardaki uyum kolaylaşacaktır. Doğumdan sonra annenin duygu durumundaki dalgalanmalar, kısmen hormonlardaki değişmeye kısmen de yorgunluğa, deneyimsizliğe, güvensizliğe, eşin ve yakınların desteğinin yeterli olmayışına, yalnızlığa ve bebeğin tam zamanlı isteklerine ve hizmetine bağlı olarak ortaya çıkar.

Bazı kadınlarda bu duygu dalgalanmaları azdır ve birkaç hafta içinde kaybolur. Bazı annelerde ise uzun sürebilir; kaygı ve depresyon ile başarısızlık ve bebekle başedemezlik duyguları yaratabilir. Bu durumda kendiniz gibi yeni doğum yapmış arkadaşlarınızla konuşmak sizi rahatlatacaktır. Kendinizi ilk birkaç hafta üzgün, mutsuz ve çaresiz hissetmeniz normaldir ve çoğu yeni annede görülür. Bir şey yemek istememe, ağlamalarını durduramama, uyuyamama, bebeğe bakamayacak kadar kaygılı ve endişeli olma ise profesyonel bir yardımı gerektirir. Böyle bir yardım annenin kaybettiği kontrolünü kazanmasına ve duygularını tanımasına yardımcı olur.

5 yorum

  1. çok güzel bir yazı teşekkür ederim inş bizde baba oluruz 🙂

  2. Allah herkese anne-baba olmayı nasip etsin.

  3. Anne olmak ve baba olmak hiç kuşkusuz dünyanın en güzel duygularından ve isimlerinden. Rabbim her kadina annelik ve her erkege babalik nasip etsin. Tabi sadece biyolojik anne baba olmak yetmez tam anlamıyla bu tanimi tasiyabilmeli insan.

  4. süper bir duygu gerçekten muhteşem kelimelerle anlatılmaz bir duygu allah nasip eylesin sizlerede

  5. gerçekten ben bekarken çok basit görüyordum evlat sevgisi bir çocugum var onu dünyaya değiştirmem baba olamadan anlayamaz insan

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*