Anasayfa > Bebek Sağlığı > Sağlıklı ve Zinde Kalmak
Sağlıklı ve Zinde Kalmak

Sağlıklı ve Zinde Kalmak

Annenin dengeli bir beslenme rejimi benimsemesi hayati bir önem taşımaktadır. Lahana ve Karnabahar gibi taze sebzeler yemekten kaçınması gerekir. Ayrıca taze sebze ve meyveleri, buğday ve tahıllarla, protein bakımından zengin besinleri alması anneye yararlar sağlar.

Annenin sütünün bol olması için yeterli miktarda su, çay ve meyve suyu içmesi gerekir. Günde 2-3 fincandan fazla çay ve kahve içilmemesi, ayrıca alkollü içkilerin ve sigaranın da tamamen bırakılması gerekmektedir.

Özellikle ilaç alırken dikkatli olunması ve doktor tarafından önerilmediği sürece kullanılmaması gerekir. Çünkü ilaçlarda alkol ve nikotin gibi süte karışacak maddeler bebeğin sağlığına zarar verebilir.

Meme iltihaplarından korunmak için göğüs ve göğüs uçlarının temizliğine ve bakımına özen gösterilmelidir. Banyo yaparken göğüslerin temizliği için sadece sıcak su kullanılmalı, göğüslere sabun sürülmemeli, sabunla yıkanılması halinde ise çok iyi bir şekilde durulanmalıdır. Göğüs uçlarınız tahriş olur ve çatlarsa derhal doktora başvurulmalıdır.
Hamileliğin son haftalarında göğüs uçlarına havlu veya temiz bir bezle masaj yapılarak onları emzirme dönemine hazırlamak gerekir.

Sağlık ve estetik nedenlerle rahat bir emzirme sütyeni giymeli, gerekirse gece de çıkarılmamalıdır. Anne fırsat buldukça uyumalı, ev işlerine zaman zaman ara verip dinlenmelidir. Çok ağır işleri üstlenip yorulmaktan kaçınmalıdır.

Annenin bebeğini emzirmesi, anneye onunla konuşma ve onu okşama fırsatı verir. Anne bebeğinin karnını doyurduktan sonra onu bir süre kolları arasında tutmalıdır. Başbaşa geçirilen bu huzur dolu ve zevkli dakikalar anne ve bebeği çok mutlu edecektir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*