Anasayfa > Bebek Sağlığı > Bazı Emzirme Sorunları
Bazı Emzirme Sorunları

Bazı Emzirme Sorunları

Anne, emzirmeyle ilgili bir sorunla karşılaşırsa vakit kaybetmeden doktoru ile görüşmelidir. Bu tür sorunlarla uğraşmak annenin cesaretini kırabilir.
Örneğin, tıkalı bir süt kanalı gibi basit bir durum bile, ilgilenilmezse ciddi sorunlara yol açabilir. Anne memelerine iyi bakmalı, ilk haftalarda rahat bir Loğusa sutyenini gece-gündüz takmalıdır. Dar sutyen kanalları tıkayabilir. Memeler bolca havalandırılmalı, masaj yaparken yumuşak davranılmalıdır. Duru su ile yıkanmalıdır.

MEMEDEN SÜT SIZMASI

İlk haftalarda, emzirmelerden sonra biraz süt sızabilir. Tedavi için sutyene yerleştirilecek tek kullanımlık küçük tamponlar sütü emer. Islak tamponları sık sık değiştirmek gerekir. Çok fazla sızıntı varsa plastik koruyucu kullanılabilir.
Korunma için de, sütün sızması sütün yapımının yeterli olduğunun göstergesidir. Bu durum memelerin aşırı dolmasını engeller. Süt ”arzı” bebeğin ”talebi” ile uyum sağladığında süt sızması kesilir.

MEMELERDE SIZI VE ÇATLAKLAR

Memelerde çatlak ve soyulmaların nedeni, annenin yanlış konumda tutmasından dolayı bebeğin memeye tam kenetlenememesidir. Bu nedenle meme derisi kızarır ve sızlar.
Memedeki çatlaklar bu yüzden her emzirmede anneye acı verecektir.

3 yorum

  1. pamukçuk hastalığı da süt ile ilgili diye biliyorum dikkat edilmesi gerekli emzirmeden sonra su içirilmeli

  2. uyarılarınız çok doğru yazanın ellerine sağlık

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*