Anasayfa > Bebek ve Beslenme > Anne Sütü Hastalık Yapar mı?
Anne Sütü Hastalık Yapar mı?

Anne Sütü Hastalık Yapar mı?

Anne Sütü, hiçbir zaman bebekte hastalık yapmaz. Hastalık yaptığı kanısı annenin ilk sütü olan ağız sütünün renginin sarı olması ve bebeğin ilk günlerde çıkan sarılığının da halk arasında yanlışlıkla sütten geçen maddelerden olduğunun sanılmasıdır. Anne sütünün sarılık yapması söz konusudeğildir. Bazı yerlerde ise ağız sütünün bebeğe ağır geleceği kanısı yaygındır. Oysa, ağızın emzirilmesi gerekir. Bu süt, bebeğe dokunmaz. Bebeğe büyük yarar sağlar. Bebeğin hastalıklardan korunmasını sağlayan maddeler bakımından çok çok zengindir. Bebekler anne sütü ile beslenirse daha sağlıklı bir nesil yetiştirilmiş olur. Bebeğin az hastalanması, güvenli, ruhsal bakımdan daha dengeli olması da anne sütü emmesinin diğer yararlarından bir kaçıdır.

  • Anne sütü doğumdan sonraki devrelerde bileşim açısından farklılıklar gösterir.
  • İlk sağlanan süt ağız sütüdür. Bu, öncü süttür. Bileşiminde şeker daha az, yağ ve protein oranı eşittir. Daha sonraki ara devrelerde salgılanan süt bileşiminde giderek yağların ve şekerlerin oranı artar. Artık tam özelliğini kazanan süt salgılamasında ise bu bileşim sütün normal bileşimi haline gelmiştir.

Protein oranının en yüksek olduğu devre, annenin ağız sütündedir. Ağızın bebeğe mutlaka emzirilmesi gerekmektedir. Sütün bileşimindeki bu maddeler bebeğin doğumdan hemen sonraki acil ihtiyaçlarının karşılanmasına yöneliktir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*