Anasayfa > Bebek Bakımı > Yeni Doğan Bebek
Yeni Doğan Bebek

Yeni Doğan Bebek

Yeni Doğan Bebek, Doğumla birlikte anne karnında başlamış olan hayat sona erer. Artık, bebek yeni bir ortama uymak zorundadır. Zorunluluğu yerine getirmek üzere akciğerler, kalp, dolaşım sistemi, beyin, mide ve bağırsak çalışmaya, bazı değişiklikler geçirmeye başlarlar. Isı düzenleme mekanizmasını bebek kendisi çalıştırmak zorundadır. Çünkü bebek karında iken vücut ısısı düzenli olarak anne tarafından ayarlanmaktaydı. Kan dolaşımı sayesinde anne kendi vücudunun ısısını düzenlerken bebeğin böyle bir düzenleme yapmasına gerek yoktu. Dış ortama atıldığında vücudun bu düzenleyici sistemi tam olarak gelişmemiş olur. Bunu sağlamak için başlangıçta ona yardımcı olmak gerekir. Zamanından önce doğmuş, normal kilosuna ulaşmamış olan bebeklerde vücut ısısını düzenlemede birtakım güçlükler çekilmektedir.

Bebek doğar doğmaz ağzındaki salgılar ebe veya hekim tarafından özel bir araçla emilir. Bunun sağlanabilmesi için gerekli araç herzaman olmayabilir. Bunun için ağza yerleştirilen temiz, mikropsuz bir lastik sonda konularak bebeğin ağzındaki salgıların emilmesi çalışılır. Salgıların akciğerlere kaçmaması gerekir. Çünkü akciğeri, özellikle nefes borusuna bir takım maddelerin kaçmasını engelleyen refleks mekanizmaları tam olarak gelişebilmiş değildir. Bebek, solunum çabaları sırasında bu maddeleri emerek akciğerine alırsa enfeksiyon çıkabilir.

Bebek, doğar doğmaz genellikle ağlar. Bu ağlama dolaşım sisteminde doğumdan sonra başlayan olayların başlatıcı mekanizmasıdır.

9 yorum

  1. çok yararlı bir konu olmuş .teşekkürler.

  2. Tşk ederim güzel paylaşım olmuş

  3. Faydalı bir konu olmuş. Yeni doğan bebeklerin fiziki reaksiyonlarının sebebplerini bilmek güzel. Onların artık hayata yavaş yavaş atılmalarını gözümüzle görebildiğimiz anlar…

  4. yararlı konu, yeni doğan bebeklerin sağlıkları çok önemli

  5. Bebekler yeni doğunca doktorlar popolarına vurup bilerek ağlatırlardı. Hep neden yaptıklarını merak ederdim şimdi öğrenmiş oldum teşekkürler.

  6. Bebek, doğar doğmaz genellikle ağlar. Bu ağlama dolaşım sisteminde doğumdan sonra başlayan olayların başlatıcı mekanizmasıdır. faydalı güzel bilgiler

  7. yeni anne adayları icin hazırlanmıs olup cok yararlı bir bilgi aydınlattıgınız icin tesekkurler.

  8. Bende anne adayı olduğum için paylaşımınız beni çok ilgilendiriyor. Teşekkürler

  9. Bebekler çok tatlıı yaa , yerim onları. Baba adayı olmak çok zor , insan duygusallaşıyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*