Anasayfa > Gebelik > Erken Doğum (Prematüre)
Erken Doğum (Prematüre)

Erken Doğum (Prematüre)

Erken doğan bebek, doktor ya da ebenin düşündüğü tarihten önce dünyaya gelirse buna erken doğum denir. Erken doğan bebeklerin gebelik süresi 37 haftadan az olursa bu bir erken doğumdur. Bu gibi durumlarda doğan bebek iyi gelişmemiş ve beslenememiştir. Kilosu 2.5 kg ya da daha azdır. Boyu 47 cm ya da daha azdır. Erken doğan bebek daima zayıftır. Erken doğan bebeklerin yaklaşık olarak % 8-12 si erken ve gelişmemiş olarak dünyaya gelir. Erken doğan bebeklerde boy kısalığı, kilo azlığı göze çarpar.

Bunlardan başka bu gibi bebekler kırışık ciltli olurlar. İnce, parlak bir karın örtüleri vardır. Vücudun bir çok yerine yayılmış bol miktarda tüy görülür. İnce kıllı, az miktarda saç ve kaşa sahiptirler. Ayak tabanlarının ön kısmında az sayıda ayak çizgileri bulunmaktadır. Erken doğan bebeklerin kulak kıkırdakları ya yoktur ya da iyi gelişmemiştir. Erken doğan bebek erkek ise, husye torbasında husyeler yoktur. Kız çocukta ise dış üretim organlarında büyük dudakların küçük dudakları örtmediği göze çarpar.

Bu gibi bebeklerde akciğerlerin ve beyindeki solunum merkezinin gelişmemiş olması yaşamlarını sürdürmek için özel çabalara yol açar. Bu gibi bebeklerde çok tehlikeli nefes darlığı göze çarpar. Erken doğan bebeklerde oksijen yetersizliği, karaciğerin toksin giderici fonksiyonunu yeterince yerine getirememesi akut ve kronik sarılığa neden olabilir. Bu gibi bebeklerde kanama eğilimi daha büyüktür.

Bütün bu tehlikelere rağmen zamanımızın tıbbi gelişmeleri bu gibi bebekleri yaşatmayı başarmaktadır. Doğum evlerinde, hastanelerde bu gibi bebekler için küvöz-bebek çadırı vardır. Değişmez ısı, nemlilik, oksijen miktarı ayarlanmış ve sterilize edilmiş bir ortam vardır. Erken doğan bebek bu ortamda korunularak yaşatılır. Kuvöz, bebeğe hareket olanağı sağladığı gibi, havadan alınacak mikroplara karşı de bebeği korur. Özel bakım ve gıda sayesinde birkaç hafta sonra bebek normal hale döner.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*