Anasayfa > Bebek ve Beslenme > En İyi Besin Anne Sütüdür
En İyi Besin Anne Sütüdür

En İyi Besin Anne Sütüdür

Anne sütü ile beslenmenin bebek için birçok önemli yararı vardır. Anne sütü alan bebeklede mide, bağırsak enfeksiyonları olasılığı çok azdır ve nadiren de pişik olur.

Bebek, anne karnında iken her türlü ihtiyacı hazır olarak sağlanır. Onu koruyacak bütün önemler sağlanmıştır. Öyle ki annede eksik olan maddeler bile bebeğin gelişiminin sağlanabilmesi için süzülerek bebeğe aktarılmaktadır. Annenin sağlığı ile ilgili önemli madde eksikliklerinin gebelikte ortaya çıkmasının nedeni budur. Çünkü, bebeğin kendisi için gerekli maddeler, annenin vücudundaki depoların tüketilmesi pahasına da olsa her isteği sağlanır.

Doğduktan sonra da bebeğin temel besin ihtiyaçlarının hemen hepsini sağlayacak imkanı annelere doğa sütü ile vermiştir. Anne sütünün bileşiminde bebek için herşey hazırdır. Anne sütünde bütün besinler bebeğin en kolay yararlanacağı ve bebeğin sindirim sistemini kolayca değerlendirebileceği oranda bulunmaktadır. Anneler bebeklerini emzirebilmek için sahip oldukları bütün imkanlar kullanılmalıdır. Zamanında verilmeyen besinler büyüme çağında yerine getirilmeyen güçlükler meydana getirir. Bebeğin sağlıklı gelişmesi için annesi tarafından emzirilmelidir.

Anne, bebeğin beslenme işini bir yük olarak kabul etmemeli, çabucak yerine getirilmesi gereken bir iş olarak düşünmemelidir. Annenin düşüncesindeki bu tip bir yaklaşımı bebek anlar. Onun güvensiz ve huzursuz olmasına yol açar.

Bebek, hayatının ilk aylarını ve belki de daha geç devrelerinde çevre ile ilişkisini beslenme ve bundan aldığı haz ile sürdürmektedir. Acıkınca sıkıntılıdır, beslenince doya ve neşe içerisindedir. Kendisine zevk ve istekle yaklaşan annesinin kucağında olmanın verdiği rahatlıkla da buna katılınca çocuk büyük bir güvenlik duygusuna girer. Gelişimi daha yeterli ve aldığı gıdalardan yararlanılabilmesi de daha kolay olur.

Bir yorum

  1. aynen katiliyorum anneler olmaza bizler ne yapardikya tesekuler yazi icin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*