Anasayfa > Gebelik > Emzirme Sorunu
Emzirme Sorunu
Emzirme Sorunları Nelerdir?

Emzirme Sorunu

Emzirme sorunları, genellikle hastaneden çıkıp eve gelir gelmez ortaya çıkar. Bu sırada dış dünya, yemek pişirme, ev işi ve diğer çocukların biçimine bürünmüş olarak içeriye dalar. Dinlenme saatleri kısıtlanmıştır. Bebeği besleme zamanı geldiğinde kendinizi yorgun ve gergin hissedersiniz. Araya giren bütün işleri görmemezlikten gelerek besleme saatlerinde de gevşeyebilmek için kararlı şekilde çaba harcamak gerekir ve bu gerçekten zorunludur.

Memelerde süt birikmesi: Şişen memeler büyümüştür, sıcaktır ve temasla ağrılıdır. Bu ağrı, süt geldikten 1-2 gün sonra ortaya çıkar. Sık emzirme veya sütü sağma ağrının iyileşmesini sağlar. Durum ağrılaşırsa, hemen bir doktora başvurmak gerekir.

Meme Başı Çatlağı: Bu durumun nedeni çok aceleci olan bebeğin meme başını areola çevresinden yakalayarak meme ucunu çiğnemesidir. Tedavisi en az 24 saat memeyi dinlendirmekle mümkündür. Süt gelmesinde devamlılığı sağlamak için de sütü sağmak gerekir. Durumun kötüye gitmesine fırsat verilirse meme apsesi oluşur.

Meme Apsesi: Meme başı çatlağından mikrop girerse apse oluşur. Meme şişer, kırmızı ve ağrılı olur. Acil tıbbi tedavi gerekir.

Çökük Meme Başları: Emzirmeye başayınca bebek, başı sıkıca kavrayamayacağı için çökük meme başları zorluk çıkarır. Gebelik sırasında parmaklarla başı dışarıya doğru gevşeterek ve sütyenin altından plastik meme başları kullanarak pek çoğunda düzelme sağlanır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*