Anasayfa > Bebek ve Beslenme > Doğumdan hemen sonra anneden süt gelir mi ?
Doğumdan hemen sonra anneden süt gelir mi ?

Doğumdan hemen sonra anneden süt gelir mi ?

Normalde vücut, gebelik sırasında göğüslere sütün gelmesi hazırlığını yapar. Ama bazen bilinmeyen nedenler ya da annenin aşırı endişeleri, korkularının olması gibi nedenlerle sütün gelmesinde gecikmeler olabilir. Bunun anne göğsünün yapısı ile ilgisi bulunmamaktadır. Küçük göğüslü bir annenin sütünün erken gelmesi mümkün olduğu gibi göğüsleri iri olan bir annenin sütü de gecikebilir. Sütü gelmese ya da gecikse bile anne, memelerini emzirmeye başlamalıdır. Çünkü, emzirme anne sütünün salgılanması için bir uyarıdır. Anne, sütünü emzirmek için gerçekten istekli olmalıdır. Annenin gıdası sütün salgılanması sırasında yorulmamasını sağlayacak biçimde olmalıdır. Her seferinde her iki memeden emzirilmesine ve memelerdeki süt az bile olsa bütünüyle boşaltılması gerekmektedir.

Gebelik sırasında anne sütünün salgılanması plasenta tarafından salgılanan hormonun yardımı ile engellenmektedir. Memeler süt salgılamaya hazır duruma gelmekle birlikte sütün salgılanması söz konusu değildir. Doğumdan sonra salgılamayı engelleyen hormon ortadan kalkarak sütün salgılanması için gereken uyarı ortaya çıkar. Ayrıca, meme ucunun bebek tarafından emilerek uyarılması sütün yeterli miktarda salgılanmasını sağlar.

Memelerin düzenli olarak boşaltılmasının ve meme ucunun uyarılmasının sütün salgılanmasında ve mekanizmanın harekete geçmesindeki yararı çoktur. Bazı çocuklar güçlük çekebilirler. Bu durumlarda ilk günlerde hazır yapılmış ve lastik bir pompası olan araçların kullanılması ile sütün salgılanması gerekir. Bu, memenin uyarılması süt salgılanmasının yeterli hale getirilmesi için gereklidir. Düzenli aralarla boşaltılan memelerin süt salgılaması daha fazla ve yeterlidir.

Emzirirken mümkünse her iki memeden emzirilmelidir. Bu, her iki memeninde uyarılmasını ve sütünün yeterli olmasını sağlayacaktır.

Anne sütü yetersiz olduğunda, nitelik bakımından bebeğine yarayıp, yaramadığından endişe etmemelidir. Bu endişenin yapacağı zarar daha fazladır. Annenin sütü hiçbir zaman çocuk için zararlı olmaz. Sütün bileşimi bebeğin bütün ihtiyaçlarını karşılar. Burada tek faktör emzikli annenin beklenmesini yeterli derecede sağlamasıdır.

Emzirme, bebeğin sağlıklı bir yaşam sürebilmesi için şarttır. Bebeğin beden, akıl, ruh ve zekası sağlıklı bir emzirmeden olumlu yönde etkilenir. Doğumdan sonra annenin durumu uygun olur olmaz hemen emzirmeye başlamanın yararı çok büyüktür.

Vücutta sütün salgılanması basit bir olay değildir. Birçok hormonal sistemin katkısı ile meydana gelen karmaşık olaylar dizisidir. Çocuğun emmesiyle başlattığı hareket sayesinde, annenin salgıladığı süt miktarında da artış olur. Bu nedenle annelerin süt azlığından yakınmalarına, endişelenmelerine gerek yoktur. Çünkü çocuğun emmesi oranında annenin salgılamakta olduğu süt miktarı artar. Annenin beslenmesinin salgılanan sütün yeterli olup olmayışında büyük önemi vardır. Çünkü, annenin beslenmesi yetersizse sütün yapımı için gerekli kaynakların sağlanması mümkün değildir. Ayrıca annenin emzirmekten zevk alması gerekmektedir. Annenin ruhsal durumuda sütün salgılanmasında ve miktarında etkili olmaktadır.

Bir yorum

  1. Çok güzel açıklayıcı bir bilgi olmuş ellerinize sağlık bu yararlı bilgi için yeni anneler ve anne olacak arkadaşlarımızın için okumaları gereken bir makale olduğunu düşünüyorum teşekkürler tekrar.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*