Anasayfa > Gebelik > Doğum Sancısı ve Ağrılarının Hafifletilmesi
Doğum Sancısı ve Ağrılarının Hafifletilmesi

Doğum Sancısı ve Ağrılarının Hafifletilmesi

Doğum sancısı birçok evreye ayrılır, hazırlık evresinde rahim kasılmaları düzensiz ve nispeten seyrektir, bu evrede dölyatağı boynu genişler ve dölüt anne havsalasına iner. Doğum sancısı başlatan mekanizmalar insan türünde henüz iyi bilinmemektedir. Dölütü saran zarların salgıladığı prostaglandinler döl yatağı kasılmalarını sağlar. Anneden gelen oksitosin adlı hipofiz hormonu kasılmaları güçlendirir.

Bu süreç -boyunca dölüt çeşitli saldırılara uyum sağlamak zorundadır, kısa bir süre için kanın plazmadan geçişini sekteye uğratacak olan dölyatağı kasılmaları, göbek başına uygulanan mekanik kuvvetler, anne kanının bileşimindekşi değişiklikler. Öte yandan anne de solunum hareketlerini ve kaslarını çalıştırmak zorundadır. Ayrıca yatay konumuna ve muhtemel peridüral anesteziye bağlı tansiyon değişiklikleriyle de mücadele etmek zorundadır.

Doğum sancısı başlayınca, elektronik göstergeler döl yatağı kasılmalarını ve dölütün kalp atışı ritmini kaydetmeye koyulur, bu sayede dölüte ilişkin her türlü rahatsızlık ortaya çıkarılır. Her saat bir kere tansiyon ölçülüp amniyos sıvısı gözlemi yapıldıktan başka, dölyatağı boyunun genişleyip genişlemediğini ve bebepğin başının ilerleyip ilerlemediğini anlamak için vajinal bir tuşe de yapılmalıdır.

Dölütü ve amniyos sıvısını içeren su kesesi, doğum sancısı başlayınca kendiliğinden yırtılabilir veya doğumhanede yırtılmalıdır. Kasılmalar o zaman dha sancılı olur.

Doğum çabası sırasında çeşitli aneljezikler kullanılabilir, morfin önemli ölçüde yan etkilere yol açar, lokal anestezi ancak çocuğun çıkma evresinde etkili olur. Oksijen maskesi ile verilen azot protoksit güç bir aşamayı geçmeye yardım edebilir.

Genel anestezi özgün durumlarda yapılır. Peridüral anesteziye gelince, bu işlem omuriliği zedelememek için üçüncü ve dördüncü bel omurları arasında biraz yukarıda duran peridüral alana çok ince bir kateter geçirmeyi gerektirir. Kateter yerinde bırakılır, böylece her saat yeni bir şırınga yapılabilir.

Peridural anestezi kasılmaların şiddetini ve sıklığını hafifçe azaltır, ama genel anestezinin aksine dölüt üzerinde hiç bir etki oluşturmaz. Döl yatağı boyunu yumuşatır ve doğumunu açıkça izleyebilen bir kadına forseps uygulamayı kolaylaştırır.

Kan pıhtılaşması bozuklukları, yeni yapılan bölgede enfeksiyon veya ağır nörolojik bir hastalık varsa peridural anestezi uygulanmaz. Bu tür anestezinin başlıca komplikasyonu, iğne perüdural alanı öteye geçtiği taktirde baş ağrısı belirmesidir.

Doğuma iyi hazırlanmış bir kadın sancısına da daha iyi dayanır. Bu hazırlık klasik kurslarla, havuz banyolarıyla, yoga veya akupunkturla yapılabilir.

Doğurma kendiliğinden olamıyorsa, doğumun ilaçlar yardımı ile sağlanması gerekir. Bebeğin makattan ters gelişi de distosik bir geliştir. Çünkü en iri kısım olan baş en arkaya kalınca dar bir basende yukarıda alıkonabilir.

Böyle bir doğum sırasında bebeğin çıkışı müdahelesiz gerçekleşebilir, ama bazen kadın doğum hekiminin, uygun bir çıkışı sağlamak için nazik manevralar sağlaması gerekir. Makattan gelen doğum, baştan gelen doğumlara göre 3 kat fazla çocuk ölümlerine yol açar. Ölüm nedeni dölütün boğulması, kordunun boyna dolanması nedeni ile veya çeşitli doğum tramvaları olabilir. Bu gibi durumlardan şüphe ediliyorsa, sezaryen ameliyatı yapmakta tereddüt edilmemelidir. Ama bu ancak annenin hekimine zamanında başvurmasıyla mümkün olabilir.

Sezaryen ile çocuk almanın bir çok nedeni olabilir. Toraman bebek, doğum sancısının başlarında çocuka hastalık, bazı geliş biçimleri, zaman zaman birden fazla bebeğin olması halinde, döl yatağı boynun iç deliğini kapatan bir plasenta, annede albüminüri ve yüksek tansiyon bunların başlıcalarıdır.

Bir yorum

  1. Teşekkürler çok yararlı oldu bunlar eşim içn

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*