Anasayfa > Gebelik > Doğum Esnasındaki Anormallikler
Doğum Esnasındaki Anormallikler

Doğum Esnasındaki Anormallikler

Doğum esnasında meydana gelebilecek anormallikleri şöyle sıralayabiliriz:

Köprücük kemikleri kırıklarıdır. Kolun üst kısmında kırıklar, kaburga kırıkları olabilir. Doğum esnasında ki zorluklara bağlı olarak ortaya çıkabildiği gibi bilgisiz ara ebelerine yaptırılan doğumlar sırasında yanlışlıklardan da ortaya çıkabilir.

Bazen beyinde zedelenmeler, beyin içindeki kanamalar sonucuda olabilir. Yapılacak uygulamalar özellikle dikişli doğum yaptırılarak bu tip kanamaların ve zedelenmelerin önüne geçilebilmektedir.
Doğum esnasında kalça ve omuz çıkıkları da olabilir. Ayrıca kullanılan araçlara bağlı olarak başta şişlikler, çok az da olsa bazı kanama odakları bulunmaktadır.

Yapılan kontrollerde hekimin tavsiyelerinin yerine getirilmesi yeterlidir. Bebeklerdeki kırıklar düzgün olarak yerleşir, herhangi biz bozukluk meydana getirmeden düzelir. Bu kırıkların bir an önce düzelmesi için bebeklerin bilgili ellerde muayene olmaları ve önerileri yerine getirmekle sağlanır.

Doğum esnasında boyundan veya omurlikten çıkan sinir ağlarındaki zedelenmelere bağlı olarak felç durumları ortaya çıkmaktadır. Özellikle makat doğumlarında görülse de yinede korkulacak oranda değildir.

Bir yorum

  1. Bilgilendirmeniz için teşekkürler gerçekten herkesin elinin altında bulunması gereken bilgiler.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*