Anasayfa > Bebek ve Beslenme > Doğal Beslenme
Doğal Beslenme

Doğal Beslenme

Doğal beslenme, yeni doğan bebek için anne sütü ile yapılan beslenmedir. Doğa, annenin sütüne, bir bebeğin bütün besin ihtiyaçlarını karşılayabilecek bileşimi vermiştir. Özellikle bebeğin bulaşıcı hastalıklardan korunabilmesi için gerekli olan maddeler anne sütüne geçerek, bebeğe iletilir.

Emzirmenin bebeğin ruhsal gelişimine yaptığı katkı önemlidir. Günümüzde yeni doğan bebek, doğar doğmaz en kısa sürede annesinin kucağına verilmekte, emmesi sağlanmaktadır. Böylece bebeğin hayata gelişi ile birlikte, annenin güven dolu kucağına kavuşması sağlanır.

Dış ülkelerde genellikle eğitim görmüş ve üniversite öğrenimi yapmış anneler, çocuklarını emzirme eğilimindedirler. Aldıkları eğitimde anne sütünün ve emzirmenin yararlarını öğrenmişlerdir. Bizde ise eğitim düzeyi yükseldiği oranda bebeği emzirme eğilimi azalmaktadır. Bu, yanlış bir tutumdur. Emzirme ile ilgili ön yargıların hemen hepsi yanlıştır. Annenin memelerinin üzerinde hiçbir olumsuz etkisi olmadığı gibi onların güzelleşmesine de neden olur.

Memenin içine çökük olması sorun değildir. Bazı basit uygulamalarla meme ucu emilebilir duruma getirilebilir. Bunu sağlayan araçlar günümüzde geliştirilmiştir.

Bebeğin doğumdan sonra yeterli ve uyumlu bir beslenme düzenina kavuşması onun gelecekteki ruhsal gelişimini de olumlu yönde etkiler. Annenin kalp atışlarının bile bebek üzerinde yatıştırıcı ve dinlendirici etkileri bulunduğuna inanılmaktadır. Üstelik bu durumda, annenin ruhsal yapısında da emzirmenin önemli etkisi vardır.

Bir yorum

  1. Bir bebek için doğal beslenme kadar önemli birşey yoktur. İlerki yaşamındaki vücununun güçlülüğü, direnci tamamen bununla alakalıdır. Bebeklerde doğal beslenmeye çok dikkat edilmeli, özellikle GDO lu gıdalardan uzak durulmalıdır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*