Anasayfa > Bebek Sağlığı > Bebekte Solunum ve Sorunları
Bebekte Solunum ve Sorunları

Bebekte Solunum ve Sorunları

Bebekler yetişkinlerden daha hızlı soluk alırlar. Beslenen bebeğin uykuya daldığı zaman solunumu kesik kesik ve oldukça düzensizdir. Bu durum çok geçmeden bebeğin derin bir uykuya geçmesi ile düzene girer.

Yeni doğan bir bebekte akciğerlere bir maddenin kaçmasını engelleyen yapılar tam olarak gelişmediği için doğum esnasında veya doğumdan sonra bir takım yabancı maddeleri akciğerlerine kaçırabilir. Akciğerlerin solunum borularının tıkanıklığa, zedelenmelerine yol açar.

Ayrıca akciğerlere doğum esnasında amniyon sıvısı kaçabilir. Bu akciğerlerde iltihabi durumlara ve akciğer enfeksiyonlarına yol açar. Bunun üzerine sık olarak rastlanan bazı mikropların yerleşmesi ise sorunu daha da artırır.

Bebeğin bağırsaklarında bulunan ve mekonyum adı verilen madde de akciğerlere kaçtığında aynı sorunları meydana getirebilir.

Doğumdan sonda akciğerlerin emici araçlarla temizlenmesi gerekir. Bu sağlanmadığı taktirde akciğerler büzülür, genişler ve birçok yetersizlikler meydana çıkabilir. Akciğerlerden göğüs içerisine hava kaçabilir. Bütün bu gelişmeler bebeğin solunumunu güçlendirir hatta ölüme yol açar.

Bazen bebeğin yutma yetersizliğine ve boğazın yemek ve soluk borusu ağızların açılıp kapanması ile ilgili bir takım yetersizliklere bağlı olarak emme sırasında akciğerlere süt kaçabilmektedir. Çünkü bebek süt emerken, burundan soluk almaktadır.

Bebeğin boğazına süt kaçması aşağıdaki durumlarda görülür:

  • Akciğer ve kalpteki rahatsızlıklar,
  • Burunda ya da solunum yollarındaki bir takım bozukluklar,
  • Beyin kontrolündeki bozukluk ve yetersizlik,
  • Gelişimsel olarak yetersizlikleri bulunan bebeklerde bu durum daha sık görülür.

Bebekler genellikle soluk tutma sonucunda besinlerini akciğerlerine kaçırabilirler. Bebeğin emzirilme yönteminin de bu durumun ortaya çıkmasında etkisi olmaktadır. Bebekte solunum durmaları anormalliklerinden sonraki emzirmelerde akciğerlere kaçış daha yüksektir.

Bazen akciğerin gelişiminde özellikle akciğerlerin soluk alırken genişlemesini sağlayan madde tabakasının oluşumunda bir takım aksaklıklar olabilir. Bu şekildeki akciğerler zedelenmeye karşı daha elverişlidirler.

Yeni doğan bebekte solunum sorunlarının önemi çok büyüktür. Solunum sistemi özellikle beyine yeterli oksijeni sağlamakta bir aksaklık ve yetersizlik gösterirse giderilmesi güç sorunlara yol açmaktadır.

Doğumdan sonra bebeğin sırtına şiddetli vurulması veya tutulurken dikkatsiz davranılması da akciğerlerde kanamaya neden olabilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*