Anasayfa > Bebek Sağlığı > Bebeklerde Oluşan Lekeler
Bebeklerde Oluşan Lekeler

Bebeklerde Oluşan Lekeler

Annelerin çoğu bebeğin cildinin görünüşüne çok dikkat eder. Üçüncü ve beşinci günler arasında hafif bir sarılık, kırmızılık ve lekeler çok görülür. Göz kapaklarında ve boyun kısmında küçük pembe lekeler görülürse kaygılanmamak gerekir. Zira bu lekeler çok geçmeden kaybolacaktır.

Normal bebek, yaşamının ilk gününde kırmızı lekelerle ortaya çıkar. Derinin herhangi bir bölgesinde olabilir, yaygındır, annelerin bir hayli endişelenmesine neden olur. Bu döküntünün neden olduğu henüz bilinmemektedir. Hiçbir zaman bebeğin sağlığını etkilemez.

Mavi mongol lekesi, zararsız, gri mavi renk değişimidir, kalçalarda görülür, zencilerde ve orta doğulu bebeklerde daha sık ve bazen de beyaz derili çocuklarda görülür. Yaşamın ilk iki yılı içinde kaybolurlar.

Bebeğin burnunda veya yanaklarında bir sürü ince beyaz noktacıklar fark edilirse de derideki bezlerin geçici olarak tıkanması sonucu ortaya çıkar ve birkaç haftada kaybolur. Bebeğin burnunun üstünde ve çevresindeki küçük beyaz noktalar derideki bezlerin geçici bir tıkanıklığı yüzünden oluşur. Bebeğin derisinde bazen görülen pembe lekeler leylek ısırıkları olarak adlandırılır ve bu lekeler zamanla geçer.

Çilek lekeleri ise yeni doğmuş bebeğin derisinde oldukça sık görülür. Bunlarda yaşamının ilk yıllarında kaybolur. İlk zamanlar biraz fazla belirgin olsalar bile endişelenmemek gerekir.

2 yorum

  1. kızımda vardı ama sonradan geçti çok şükür büyüdü şimdi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*