Anasayfa > Bebek Sağlığı > Bebek Dışkısı ve Dışkıda Kan Olması
Bebek Dışkısı ve Dışkıda Kan Olması

Bebek Dışkısı ve Dışkıda Kan Olması

Yeni doğan bebek doğumdan 24 saat sonra mekonyum denilen bir dışkı yapar. Bu dışkının renginin ve niteliğinin değişmesi ancak süt emmeye başladıktan sonra olur.

Mekonyumun doğum sırasında gelmesi, bebeği doğumda sıkıntı içerisinde olduğunu gösterir. Bebeğin günlük dışkılama sayısı aynı zamanda onun beslenme sayısına eşittir. Doğumdan sonra ilk hafta günde 3-6 kez dışkı yapabilir.

Yeni doğan bir bebeğin dışkısında kan olması genellikle anneden kaynaklanır. Ancak, kanamasının kendi kanımı, yoksa doğum sırasında yuttuğu kanmı olduğu belirlenmelidir. Yeni doğan bebeklerin kanamalı durumları önemlidir. Önlenebilmesi için doktor ya da bu konuda eğitilmiş personelin yardımı ile doğum yapılmalıdır. Çok seyrekte olsa annenin yaralı meme başından sızan kanı çıkartması mümkündür. Makattan gelen kanın nedeni, çoğunlukla bebeğin vücut ısısını makattan ölçmek için konulan termometrenin yaptığı zedelenme ya da yırtıklardır.

Yeni doğan bebekte makattan kan gelmesine ya da dışkıda kan olmasına yol açan nedenler arasında kabızlık, makattaki çatlaklar, dizanteri, kalınbağırsakta yaraların olması, alerjik durumlar, aspirin benzeri bir takı ilaçların alınmış olması, ülser, böbreklerdeki hastalıklar, kanda pıhtılaşma maddelerinin eksikliğine bağlı hastalıklar olabilmektedir.

Diş fırçalama sırasında diş eti kanalarının yutularak saki dışkıda kanama varmış gibi görünüm vermesi de mümkün olabilir. Kanamalarda önemli olan, nedene yönelik tedavi uygulamalarıdır. Makat ya da dışkısından kan gelen bebekler, mutlaka doktor gözetiminden geçirilmelidir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*