Anasayfa > Bebek Gelişimi > Bebeğin Gelişimi
Bebeğin Gelişimi

Bebeğin Gelişimi

Yeni doğan bebek, doğumdan sonra yardım olmadan yaşamını sürdüremez. Memeli yavrularının çoğu doğduktan hemen sonra annesinin memesini bulur ve hemen emer. Yeni doğan bebeğin bunu başarabilmesi için yardıma ihtiyacı vardır. Ana rahminde bir bebekten daha az kalmış bir memeli, doğar doğmaz yürüyebilir. Oysa yeni doğan bebek doğumundan 12 ay sonra dengesiz yürümeye başlar. Pek çok memeli aile kuracak yaşa geldiğinde, yeni doğan bebek beslenmesini yeterince yapamamakta, ağlamakta, kaybolmakta, eline geçirdiği herhangi birşeyi ağzına atmakta ve bilinçsiz davranmaktadır.

Yeni doğan bebeğin gelişiminin ilerleyişi, diğer memelilerden çok ağır olmaktadır. Bilim adamlarına göre bebeğin gelişme devresi doğumla başlar, 25 yaşına kadar sürer. Büyüme, zihin, ruhsal hareketlerde meydana gelebilecek bir aksama, farklılık hemen görülmeli, düzeltme ve tedavi yoluna gidilmelidir. Anne veya baba düzenli aralıklarla yaptıracakları kontrollerde bebeğin gelişimini yakından izlemelidirler. Her bebeğin gelişmesi belirli bir yol izler. Ama her bebek bu yolda kendine özgü bir şekilde ilerler. Bu bilgilerin tümü bir genellemeden doğmuştur. İnsan gelişiminde önemli olan ne zaman oluşa geldiğinden çok, neyin oluşa geldiğidir.

Normal bebeğin bazı yönlerden diğerlerine göre ileri, bazı yönlerden de geri olması ile beraber çocukluğun gelişim devresi boyunca, gelişmelerin zamanında olması, sıralanması normalliğin belirtisidir. Bebek gelişiminde gerekli organ ya da sistemler uygun şekilde gelişmedikçe hiçbirşey mümkün değildir. Herşeyi başlatan organik gelişmedir. Bebeklik sürekli değişmeler devresidir. Bu değişme 18 yıl sürer.

2 yorum

  1. Yeni doğan bebeklerde sarılık konusu hakkında bizi bilgilendirirseniz seviniriz.

  2. Bebek gelişimine çok özen göstermeliyiz daha dikkatli olmalıyız makaleniz çok hoşuma gitti notlarıma aldım sitenizi teşşekkürler

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*