Anasayfa > Gebelik > Yabancı Gebelik
Yabancı Gebelik

Yabancı Gebelik

Menopoza giren bazı kadınlarda ya da hamile kalmayı cok isteyen bazı anne adaylarında yalancı gebelik gelişebilmektedir. Bu tür gebeliğe psikolojik gebelik te denir. Çocuk yapmayı çok islediği halde herhangi bir nedenle bu imkana erişemeyen kadınlarda zaman zaman görülen bir durumdur. Boyle bir anne adayında rahimde higbir sey bulunmadığı halde, karın ve göğüs büyümeleri, yürüyüş şeklinin değişmesi, sabah rahatsızlıkları, mide bulantıları, iştahsızlık, aybaşı olmama, bağırsakların mideye baskısı ile karın içi refleks hareketleri sonucu bebeğin oynamasına benzetilen hareketler görülebilir.

Kadının gösterdiği bu gebelik belirtileri, sinir sistemi ve ruh yaşantısı ile ilgili bir durumun sonucudur. Gebe kalmaya karşı aşırı arzulu olan kadınlarda bu isteklerinin neden olduğu heyecan hormon dengesini bozmakta ve iç sargı bezlerini yukarıda belirtilen şekilde çalışmaya yöneltmektedir.

Özellikle kısır kadınlarda görülen bu tür aslı olmayan yalancı gebelikler, oldukça sık rastlanan olaylardandır. Fakat yaşadığımız çağın ileri tekniği ile gebeliklerin gerçekmi veya yalancı bir gebelikmi olduğu artık günümüzde çok çabuk anlaşılabilmektedir.

Bu tür aşırı olmayan istekler, aybaşı kanamasının gecikmesine, çok şiddetli istek ile yalancı gebeliğie sebep olabileceği gözardı edilmemelidir. Ancak ardından da anlaşılacağı gibi olay gerçek bir gebelik olmayıp, hayal edilmiş olan bir gebeliktir. Gerçek bir gebelik olmadığı halde, bir kadında gebelik belirtilerinin görülmesidir. Bazen doktoru bile yanıltacak kadar gerçek bir gebeliği andırır.

2 yorum

  1. Kısır kadınlarda bu durumun çok gözlendiğini daha önce duymuştum. Psikolojinin bozulmasıyla başlayan yalancı gebeliğin öğrenildiğinde daha da psikoloji bozması çok üzücü bir durum.

  2. Çok enteresan bir psikolojik rahatsızlık..Allah kimseye vermesin özellikle de eşime..

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*