Anasayfa > Gebelik > Vajinal Muayene
Vajinal Muayene

Vajinal Muayene

Vajinal muayene, genellikle ağrısız fakat biraz rahatsız edici basit bir muayenedir. Kadınların birçoğu vajinal muayene düşüncesinden nefret eder. Bazı kadınları için doktorun parmaklarını vajinaya sokacağı düşüncesi çok sinir bozucudur. Doktor için, göz ağrısı çeken bir hastada göze bakmak gibi, normal rutinin bir parçasıdır.

Kadında muayene sırt üstü yatmış ve bacaklar yukarı kalkmış olarak veya sol tarafa yatıp dizler bükülmüş olarak yapılır. Doktor lastik eldiven giyer, bir veya iki parmağım uterusu hissetmek üzere yavaşça vajinaya sokar. Aynı zamanda öbür eli ile karnın alt kısmına bastırır.

Sonuncu adetten altı-sekiz hafta sonra deneyimli bir hekim büyümüş, yuvarlak uterusu ayırt edebilir. Uterusun büyüklüğü saptanarak beklenen doğum tarihi de söylenebilir.

Jinekolojik Muayene, zayıf kadınlarda şişmanlara göre daha kolay yapılır. Şişmanlarda gebeliğin başında uterusu hissetmek kolay olmayabilir. Ne var ki, en şişman kadında bile tam bir gevşeme sağlayarak sekizinci haftada tanıya varılabilir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*